Meraklısına çok özel döküm demir tava veriyorum


Döküm demir tavalar ve et pişirmeyle ilgili yazdığım yazılara, Hecha markasının kurucusu Yağız İzgül’den de yorum geldi. Çok özenerek yaptığımız “seasoning” işlemi gerekli mi değil mi, aldığımız tavalar emaye kaplı mı çıplak demir mi sorularına açıklık getirdi. Mevzuat gereği Türkiye’de kaplamasız ürün satmak yasak. Çünkü bunlar paslanabiliyor ve çok iyi bakılması gerekli. Eğer siz de piyasada bulamayacağınız, evladiyelik eski usül bir tavaya gözüm gibi bakarım diyorsanız elimdeki 4 tavadan birini neden size vermem gerektiğini yorumlar kısmına yazabilirsiniz.
Ha! Ben bunları direkt olarak Hecha’nın sahibi Yağız Bey’den aldım. Yukarıda bahsettiğim yazılardan birinde emaye kaplama yapmak zorunda olduklarından bahsetmişti. Ben de kaplamasız bir kaç ürünü bizimle paylaşırsınız artık dedim. Sağolsun hemen ürünleri (skillet) gönderdi bana.
Emaye kaplamanın temizleme ve bakım yönünden kolaylık sağlamasına karşılık çıplak demirin bazı avantajları şunlar:

  • Pişirdiğiniz yiyeceklere demir takviyesi yapar
  • Seasoning işlemi ve üzerinde yaptığınız her pişirme tavanıza bir şeyler katar. Bu, bir sonraki pişireceğiniz yemeğe isli, karamelize bir tat katabilir.
  • Daha yüksek ısılara dayanıklıdır ve rahatlıkla metal gereçler kullanabilirsiniz.
  • Zamanla daha iyi bir yapışmaz yüzey sağlar
  • Her seferinde yıkanıp sıfırlanmaması, sürekli gelişen bir şey olması çok güzel!


Yukarıdaki resimde tavanın çıplak demir halini ve seasoning sonrası halini görebilirsiniz. Size çıplak demir hali ulaşacak ve geliştirmeye kendiniz başlayacaksınız.

56 Yorum

doğru söyleyen adam  on December 20th, 2012

dökme demir tavalar birçok sitede fiyatı uygun olduğu için tekrar yaygınlaştığı yazılı durumda tonlarca link taşıyabilirim buraya.

gerçek olan dünyada ucuzdur bu ürünler. ama ülkemizde hala şark kurnazlığı güdülerek aşırı derecede pahalı satılmaktadır. üstüne üstlük birçok sitedede ucuz yazılması çok manasız. sanki hepsi birbirinden kopya edip yapıştırmış. ben resmen bu yazıları başıboş yazı olarak görüyorum bukadar ilgisiz olunmaz.

bir sitede ikeanın baya zaman önce çok ucuza sattığı ham demir dökme tavayı gördüm. şimdi ise ordada aşırı pahalı.

uzatıyorum ama ülkemizde ham olarak satılması yasaklanmış fakat bazı firmalardan ham olarak istendiğinde gönderi yapılıyormuş. kesin gene emaye kaplı rakamlarla gönderirler onlarda.

herkezin affına sığınarak, dünyanın zaman zaman temizlemeye üşenip çöpe atmış olduğu ürünlere dünyanın parasını gözümüzü kırpmadan para ödeyenlerimiz oldukça bu firmalarda aynen fahiş fiyata satmaya devam ederler. yazımdan dolayı eleştirilebilirim ama gerçekler değişmez herkezde almak ister bu ürünlerden.

bilseydim yurt dışında çalışırken o çöpe atılanları hiç utanmaz toplar getirirdim. midesi bulanan pipirikli sonrada görme kro olsun.

fakat rahatça birçok işimizde kullanacağımız bir tavanın fiyatı 150 tl olursa ben bunu alamam. bu ortamıda protesto ederim zira lüks değil bu ürün. koskocaman saf demirdöküm elektrikli veya gazlı ızgarayı taş çatlasa 150 tl ye alırsınız buyrun

link http://www.mutfakreyonu.com/izgaralar/gazli-izgaralar/30-cm-izgara-dokum-lpg-ng

aratın dolu rakam çıkar. hatat bu cihazları eskiciden alsak 60-70 tlye alabiliriz. sonuçta demir pislikl içren pas yapan bir materyal. bunda kopleks yapıp kimsenin eskisini kullanmam diyen 2. el arabayada binmesin gibi bir durumdandan başka birşey değil. alın yeni tavayı birkez yanlış kullnın ne hale geliyor görün bakalım ama neyapıyoruz o tavayı yakıp adam ediyoruz değilmi. mide bulanma terbiyesizliği yapmanında alemi yok. kimsenin çamaşırını giymiyoruz artığını yemiyoruz.

Hasan  on March 13th, 2017

Hecha çok iyi marka ama combo cooker yapmadılar henüz. Lava yeni ürünlerde combo cooker çıkardır 1-0 öne geçti. Kampçıların baştacıdır combo cooker ve dutch oven lar. Gerçi Lava nın ki de gereksiz pahalı olmuş. Aynı ürünü hemse seasoning yapılmış halde ABD Den Lodge combo cooker getirsen ulaşım ve vergiler dahil Lava nın kimden ucuza geliyor. Bir demir döküm mümtelası olarak ya ABD den yaşayan arkadaş edinmem lazım ya da bizim markaların daha makul fiyatlar sunacağı zamanı beklemem… :)

Yorum Yaz