Samsung LCD TV’lerdeki Açılma Sorunu ve Tamiri

UYARI: Anlattığım çözümün farklı marka TV’lerde geçerli olup olmadığı veya burada anlatılandan farklı sorunların nasıl çözüleceğiyle ilgili sorular geliyor. Bu konular hakkında hiç bir fikrim yok. Bu yöndeki yorumları bundan sonra yayınlamayacağım. Anlayışınız için teşekkürler.

Yaklaşık 3 sene önce aldığımız Samsung LE40M87BD model televizyon geç açılmaya başladı. Normalde açılırken “çıt” diye bir ses çıkarır. 2-3 haftadır “çıt-çıt” yapıyor, 1-2 dakika sonra anca açılıyordu. İnternetten araştırınca bunun cihazın güç kaynağındaki bir sorundan kaynaklandığını öğrendim. Dünya çapında bir çok kişi aynı sorunu yaşıyordu. Hemen hepsinde de 2 senelik garanti süresi bittikten kısa süre sonra sorun ortaya çıkıyordu. Elektronikten anlamam ama okuduklarıma dayanarak söylemem gerekirse sorunun kaynağı şu: Adamlar 12 Volt elektrik geçen güç kaynağı devresine 10 Volt kapasiteli kapasitörler takmışlar. Bu da kapasitörlerin zamanla şişmesine ve bozulmasına yol açıyor. Neden böyle olmuş bilinmez ama üretim hatası olduğu kesin.

Sorunu gidermek için şişen kapasitörleri değiştirmek yeterli. Üretim hatası olduğunu kabul eden Samsung, Amerika ve İngiltere gibi yerlerde ücretsiz bakım yapıyor. Ben de hemen Türkiye çağrı merkezini aradım ve sorundan bahsettim. Beni bölgemdeki servise yönlendirdiler. Onlara da sorundan bahsettim; üretim hatası olduğunu ve bazı ülkelerde ücretsiz onarım yapıldığını söyledim. Fakat Türkiye’de böyle bir uygulama yokmuş. Sık karşılaşılan bir durum olduğunu ve servis ücretinin minimum 300 lira civarında olacağını söyledi. Ben de dünyadaki bir çok kişi gibi kendim tamir etmeye karar verdim.

Aynı sorunu yaşıyorsanız ve garanti süreniz dolduysa yapmanız gereken ilk şey televizyonun içini açıp kapasitörleri kontrol etmek.

1- TV’yi yumuşak ve düz bir yüzey üzerine ekran altta kalacak şekilde yatırın ve arkasındaki tüm vidaları çıkartın. Tüm vidaları tam olarak gevşettiğinize emin olunca kapağı fazla zorlamadan kaldırıp başka bir yere koyun. Ters çevirirseniz bütün vidalar dökülür, buna dikkat.

2- TV’nin içinde orta kısımda bulunan devreyi kontrol edeceğiz. Üzerinde kapak varsa onu da çıkarın. Sağ üst köşesinde bir grup devre elemanı olacak tüp gibi. Bunların üst kısımları bombe yapmış mı diye kontrol edin (resimler aşağıda). Sadece bir tanesi ya da bir kaç tanesi olabilir. Şişen kısımdan siyah bir sızıntı da olabilir.
AHAN DA!

Eğer böyle bir sorun yoksa tamirci çağırmanız daha iyi olacaktır. Bombeyi gördüyseniz okumaya devam..

3- Malzemeler:

  1. Havya (40 watt civarı)
  2. Lehim teli
  3. Lehim sökme pompası
  4. Yeni kapasitörler

Kapasitör seçimi: Şişen kapasitörler yerine yenilerini alırken dikkat etmeniz gereken 2 temel kriter var. Üzerinde yazan uF ve voltaj değerleri. Benimkiler 2200 uF, 10V idi. Bizim yapmamız gereken ise daha yüksek voltajda çalışabilen bir parça almak. Yani uF değeri aynı, voltaj değeri daha yüksek olacak. Bu, aletin o voltajda çalışacağını değil o voltaja kadar dayanabileceğini gösteriyor. Çok yüksek değerde almamakta fayda var. İleride başka sorunlara yol açabilir. Benim patlayan kapasitörler 10V olduğu için ben 16V olanlarından aldım. Muhtemelen sizin için de aynı şey gerekecek. Patlayanların bir tık üzerini alın.

Avrupa yakasında Karaköy’de, Anadolu yakasında Yazıcıoğlu’nda rahatlıkla bulunabilir. Çevrenizde ki elektronikçilere de sorabilirsiniz.

Pompa denilen şey mevcut lehimi sökerken yardımcı oluyor. Lehimlenen yeri havyayla dokunarak eritiyorsunuz. Sonra pompa onu hüp diye çekiyor. Bunun yerine emici bir takım materyallerde var. Ama erimiş lehimi bezle falan silip devre kartının üzerine sıçıp sıvamayın. Hassas bir iş olduğu için usulüne uymakta fayda var.

4- Hasarlı parçaların bulunduğu kartı vidalarını ve üzerine bağlı olan kabloları sökerek yerinden çıkartın. Daha sonra kabloları geri takarken apışıp kalmamak için sağlam halde son bir fotoğrafını çekin.

Üzerinizdeki elektrik yükü bazı parçalara zarar verebilir. İşe başlamadan önce radyatör peteğine falan dokunup elektriğinizi atın. Devre üzerindeki parçalara dokunmamaya özen gösterin. Isı emici aluminyum parçalardan tutabilirsiniz.

5- Çıkartacağınız arızalı parçaların bağlantı yerlerini kartın arka tarafında işaretleyin. Böylece yalnış parçaları sökme ihtimaliniz azalır. Ön ve arka tarafta ilgili parçaya ait kodlar görebilirsiniz. Bunları kullanarak sökülecek yerleri işaretleyin.

6- Havyayı iyice ısıttıktan sonra işaretlediğimiz yerlere değdirerek lehimi eritin ve pompayla hüp diye çekin. İki bacağını da çözdüğünüz parça diğer taraftan tutup çekince çıkacaktır.
Lehim sökme

7- Çıkardıklarımızın yerine yeni kapasitörlerimizi takarken + – kutuplarına dikkat etmemiz gerekiyor. Herhangi bir ibare yoksa uzun olan bacağın + kutup olduğunu varsayabilirsiniz. – kutup tarafında gri bir çizgi de olabilir. Devre kartının üzerinde veya arka tarafında kutuplardan en az birini belirten işaret olmalı. Buna göre yeni parçayı takın ve bacaklarını arka taraftan kıvırın -ki düşmesin.

8- Lehimleyin. Bunları ben de hayatımda ilk defa yaptım. Gerekiyorsa Youtube’tan falan nasıl yapıldığına bakabilirsiniz. Çok fazla lehim kullanmayın. Sağa sola taşmasın ve diğerlerinde nasıl görünüyorsa benzer şekilde yapmaya çalışın. İlk yaptığınızda eriyen lehimin şekli yamuk yumuk olabilir. Havyayı buna bir kez daha değdirip eridikten sonra hemen çekerseniz şekli düzelecektir.

İşlem bittikten sonra bacakların dışarıda kalan kısımlarını koparmanız gerekiyor. Ben sağa sola bükerek zar zor kopardım. Tam dibinden alabilecek kerpeten gibi bir aletiniz varsa çok iyi olur.

İşte yeni kapasitörlerimiz yerlerinde. Eskilerine göre boyutları daha büyük ama rahat rahat sığıyorlar.
No bombe

9- Herşeyi çıkardığınız gibi yerine takın. Parça arttırmadıysanız kendinizi tebrik edebilirsiniz.

10- Herşey yolunda gittiyse hayat boyu anlatacak bir hikayeniz oldu. Bozulan LCD televizyonunuzu açıp tamir ettiniz. Resmen!

Maliyet:

  • Kapasitörler: 1 TL (2 adedi)
  • Lehim, havya, pompa seti: 15 TL

Benim ucuza aldığım havya ilk çalıştırdığımda kendi kendini yaktı ve bozuldu. Babamdan aldığım havyayı kullandım. Siz de tanıdıklardan ödünç alabilirsiniz. Yenisini alacaksanız fazla ucuza kaçmayın.
Ayrıca bulabilirseniz daha pahalı ve kaliteli (örneğin Japon malı) kapasitörleri tercih etmeniz iyi olur.

Sonuç: Samsung, TV almak için görüş isteyenlere tavsiye ettiğim bir marka idi. Bu olaydan sonra güvenimin sarsıldığını söylememe gerek yok. Üretimde bu gibi hatalar olmasını anlayabiliyorum. Bazı ülkelerde bu mağduriyet giderilirken diğerlerinde müşterilerine yüzlerce liralık fatura çıkarmalarını ise kurum içi iletişimsizliğe bağlıyorum. Umarım yetkililer bunu görür ve en kısa zamanda gerekeni yaparlar.

263 Yorum

Cem  on June 1st, 2014

Merhaba bmert bey, öncelikle paylaştığınız bilgiler için çok çok teşekkür ederim.

Benim tv’de de aynı problem vardı, yazınız okuduktan sonra kartı söküp çok yakın arkadaşım elektronik tamircisine götürdüm iki adet 10V, iki adet te 25V olan kapasitörleri değiştirttim. Eve gelip TV’yi topladım, fişe taktım fakat tıkır tıkır sesler halen geliyor ve TV çalışmıyor.

Yukarıdaki yorumlarda da aynen benim gibi olan arkadaşlar var. TV 46A656A bu durumda ne önerirsiniz acaba. Takılan kondansatörlerin çok iyi kalitede ve durumda olduğunu takan arkadaşım söyledi.

Mümkünse bu konu hakkında bilgisi olanlardan yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler…

seay  on June 2nd, 2014

Arkadaşım paylaşım için çok teşekkürler.

geçenlerde başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum . Skoda marka aracımın abs ve haliyle asr lambası yanmaya başladı .kendi servisi ve özel 4 adet servis gezdim hepside abs pompa yada beyin arızası diyerek tamir yada değişim seçeneklerini sundular maliyetmi 600 tl ile 2500 tl arası , rakamları duyunca biraz zonrunlu olarak araştırma faaliyetlerine giriştim webte aynı sorunu yaşayıp aynı paraları vermiş ama çözümü mahallesindeki oto elektrikçide bulmuş bir arkadaşın blogunda okudum çözüm akünün üstündeki 7 tl değerindeki sigortanın değişimiyle çözülmüştür. şimdi servis şubu işçilik kira vb. açıklamaları dile getiren arkadaşlar şimdi bu arkadaşın yaptığı paylaşımdan mutlulukmu duyuyorsunuz yoksa sizleri çokmu rahatsız ediyor .makul olan herşeye amenna ama öyle esnaflarımız varki gelen müşteriyi kaz gibi görüyorlar .işte onun içindirki böyle paylaşımlar arttığı sürece dürüst esnaflık kazanacak çakallar kazanamayacaklar.

dünde arkadaşın paylaşımıyla mahallemizdeki bir tamircimize ortalama 20 tl masrafı olan tamir için nerdeyse 300 tl ödeyecektim.şimdi soruyorum sizlere nerde dürüstlük nerde helal kazanç helal olsun arkadaşa bilgi paylaştıkça güzeldir

saygılarımla

Boris  on June 17th, 2014

Dostlar, hepinize geçmiş olsun.. TV lerinizle uzun seneler. Bmert Allah senden 2 defa razı olsun. 1, milletin parasını cebinde tuttuğun, 2. çakal servislerin, tamircilerin ipliğini pazara çıkardığın için. adamlar kalkmış bir de utanmadan tamirciler ne yiyecek, 40 yıllık ustayım, yok patlar, çatlar.. usta olmadan önce insanlığı öğrenin!! iş ahlakının kalıpları dışına çıkmayın. tamam al işçiliğe 50 tl malzemeye de 20 tl razı olur insanlar. ama iş ahlakı yoksunları 400 tl. nedir ? nasıl bir kazıklama tarzı bu ? biride seyretmeyeceksin o zaman vs demiş. adamın mantığa bak.. eskiden helal lokma olmazsa geçmesin boğazımdan diyen millet nerelere gelmiş. Allah sizin düşüncenizdeki insanları ıslah etsin.. Allah’tan korkun lan.

Anonymous  on June 28th, 2014

Arkadaş çok teşekkürler gerçekten mükemmel anlatmışsın. Aynı sorunu anlattığınız şekilde hallettim.beni tamirci arama derdinden kurtardınız tekrar Teşekkürler.

ömer kay  on October 13th, 2014

ben farklı bir prize taktım..tak diye düzeldi ses mes kalmadı :)

ebru  on October 13th, 2014

samsung lcd tv açılmamaya başladı diye googlelayınca karşıma çıkan bu faydalı bilgiyi bu kadar başarılı bir şekilde paylaştığınız için teşekkürler. kartı söküp karaköyde nereye götürebilirim acaba?

Didem Korkmaz  on October 26th, 2014

Valla bende lcd tv arızası ile uğraşırken başka bir sitede size teşekkür eden arkadaşların yazılarından buraya ulaştım. Daha henüz bahsettiğiniz tamiri yapmadım ama yarın ilk iş eşimle beraber deneyeceğim. Ayrıca olsada olmasada insanları düşünüp bu kadar açıklayacı bir makale yaptığınız için şimdiden bende teşekkür ediyorum.

Salih  on October 29th, 2014

Çok teşekkürler. Elimde lehim makinası ve pompası olmadığı için elektronikçiye götürdüm 10 liraya 2 kapasitör değişti ve taş gibi maşallah yine televizyon. Teşekkürler.

YASAR  on November 24th, 2014

kardeşim çok sağol benki hiç anlamam anlatımın o kadar detaylıkı ben bıle yaptım pes kolay gelsin

yeni tamirci  on November 30th, 2014

Arkadaşım çok teşekkür ederim. Emeğine yüreğine sağlık. 42 inç lg televizyonum bir yıl önce arızalanmış hiç durmadan açılıp kapanıyordu. Servis sadece açma kapama parası 150 tl istedi. Tv tamircisine 130 tl vererek yaptırdım (TAMİRCİLER ŞUAN KIZIYOR AMA BENİM TAMİRCİ 80 TL MALZEME 50 TL İŞÇİLİK ALDIĞINI SÖYLEMİŞTİ). Tamirden bir yıl sonra aynı arıza tekrar oldu. Anlattıklarından yola çıkarak tv yi açtım ve tamircinin sadece 3 adet kapasitörü değiştirdiğini gördüm. Mevcut olan toplam 13 adet kapasitörün tamamı fiziki olarak sağlam görünüyordu. Aralarından bir yada bir kaçının arızalı olabileceğini düşünerek 11 adet kapasitörü değiştirdim. Şuan tv sorunsuz çalışıyor. MALİYET 2 LİRA 60 KURUŞ.

murat kurt  on January 19th, 2015

Herkese Selam ;
Sevgili dostlarım bu samsungdan cektigimi anlatamam sizlere 2011’in 9. ayında MediaMrkten ue46c6000 serisi led tv aldım güyya full+full diyerek daha 1.ayında açılmama sorunu ile karsılastım. demem o ki ilk 2 yıl içerisinde 3 defa servise gitti ve 2 defa anakart degisti. gel gelelim garanti ötesi denen illeti yaptırmıstım 3 kezde öyle gitti garantiye toplam 6 defa gitti 4 kez anakart degisti toplamda :( ne yapacagımı şaşırdım halen sorun aynı açıyorum çıt çıt çıt ediyor ama canı isterse açılıyor.açıp baktım içinde öyle yanan kondansatorde yok patlayan bir yol gösterin lütfen youtu.be ekledim görüntüyü lütfen bakın. model 46c6000 yazın göreceksiniz ne olur yardım edin kafayı yiyecem

tuncer  on January 20th, 2015

merhaba arkadaşlar.

bende de 32c630 modeli var. problem şu ki, tv’yi fişe taktığımda direk açılıyor, power tuşuna basmadan. ama ne kumandadan ne de tv üzerindeki dokunmatik ekrandan bir işlem yapamıyorum. kapatamıyorum bile tv’yi. sadece görüntü var bu arada. sesten emin değilim, ses kısık halde kalmış da olabilir, hiç sesi çıkmıyor da.

tv’yi açtım, kapasitörlere baktım. hepsi sağlam gözüküyordu açıkçası. yine de gözüme biraz şişmiş gibi gözüken 2 tanesini değiştirdim. ama değişmedi. sizce hepsini değiştirsem faydası olur mu?

Canbaz  on January 21st, 2015

Samsung LE40R81B modelinde denendi ve %100 çalışıyor. 4 kapasitör birden değişmesi gerekti. Teşekkürler.

savaş  on February 12th, 2015

Eyv dostum saolasın bugün tvyi söktüm dediğin gibi kapasitörler şişmiş yarın bir arkadaşıma değiştirteceğim. faydalı bir yazı yazmışsın. teşekkürler.

erdem  on February 19th, 2015

Arkadaşlar bendede aynı sorun var telvi.pirize taktıgımda işik yanıyordu fakat açma tuşuna bastıgımda işik yanıp sönüyordu telv.açılmıyordu SORUNUN ÇÖZÜMÜ:sorun pirizden kaynaklanıyor pirize fazla güç yükleniyor veya piriz arızalı ARKADAŞIMIZIN dediği gibi 16v televz. na 10 v elektrik veriliyor sorun bu pirizdeki her şeyi 3 lü pirizi çıkarıp dadece fiş yerine telv.taktın sorun çözülü…

Alper  on March 7th, 2015

Kalemine sağlık. Söylenenleri uygulayınca yeni gibi oldu. Maliyet işçilik dahil 10TL.

suat  on March 9th, 2015

merhaba bende lg 42 led var.mini hd uydu alıcısı takarkan ekran karardı ve bir daha gelmedi.stand by konumunda kalıyor.hdmi kablosunu tv açıkken takmaya çalıştığım için olabilir bilmiyorum.lakin çıt diye bir ses duydum.ekran önce mavi yatay çizgi oldu.sonra yavaş yavaş karardı.servis 250-500 arası maliyet dedi.muhtemelen 350-400 e bağlayacak.bende mahallenin tv tamircisine verdim.sonucu bekliyorum.oda maliyeti yüksek tutarsa yaptırmayıp sizin yaptığınız gibi kendim açıp uğraşacağım.bmert arkadaşıma paylaşım için çok teşekkür ederim

BeRKaY  on May 11th, 2015

Merhaba,

Bende de 42″ LG LCD var. Aynı uzun sürede açılma problemini yaşıyordum. Biraz araştırdım ve bu yazışmaları gördüm. Sonra ana kartı söktüm, TVci ye götürdüm, herşey dahil 20 TLye 5 kapasitör değiştirttim. Sonra taktım ve ilk günkü gibi çalıştı. Bunu bu şekilde başarmış olmanın verdiği duygu tarif edilemez. Paylaşım için çok teşekkürler..

Berk  on June 20th, 2015

Çok teşekkür ederim

olgun  on June 20th, 2015

samsung le 40a656f 6 yıllık tv 2 gün önce bu sorun oluştu 25-1000 olanlar şişmişti 35-1000 degiştirdim.maliyet 50 kuruş..teşekürler eline saglık insanları aç gözlü servisler ve tamircilerin elinden kurtarmış oludun….

erdem  on July 8th, 2015

benim böyle bir sorunum olmamasına rağmen seve seve okudum, emeğinize sağlık. Maruz kaldığınız zihniyet ülkemizin dip bucak her köşesine ulaşmış durumda, dikkat etmek lazım biliniçli olup 300 TL gibi tuzaklara düşmemek, prim vermemek lazım. Bu yazınız “ben ne anlarım ya!” diyenlere örnek olsun.

cengiz  on July 16th, 2015

Vestel tv de aynı sorun vardı. Vestel servisi 300 TL istedi. 5 adet kondansatör değiştirdim. 2,5 TL ye hallettim. Teşekkürler.

Mustafa  on July 26th, 2015

10 yıl önce aldığım Philips plazma TV’de aynı sorun oldu. Gözü kararttım ve burada açıklananları birebir uyguladım. Şu anda televizyonum mükemmel çalışıyor. Çok çok teşekkürler Bmert. Bu arada Philips TV’nin içini açtığımda komple Samsung olduğunu gördüm.

adem  on August 18th, 2015

bu nedir ya yok 2tl ye hallettim yok şöle yok böle berberde 5kuruşa jilet alıp 5tl ye traş ediyo adam 30 senesini veriyo meslek öğreniyo burda bi arıza paylaşıyo bunu yapan kendini usta sanıyo o zaman tamirciye gitmiceniz onu halletmiştimde bunu yapamadım demiceniz 2 kondostör değiştirince kendinizi bişeymi sanıyorsunuz

Altan  on August 21st, 2015

Arkadaşım çok sağol, kralsın…. Sadece 20 liraya halletik. Kartı söktüm götürüp eline verdim tamircinin. Sağolsun 2 dakikada değiştirdi ve verdi bana…

murat  on October 8th, 2015

benimde samsung 55 inc 129 ekran plz var karıncalanma vardı ve şişen parçada yoktu ben 450 volt 85 uf aynısını 2 adet taktım fakat 2 gü n iyi çalıştı fakat yine aynı sorun oldu ?

Altan  on December 13th, 2015

Bu arkadaşımın paylaşımından gocununan bazı sefiller var. Bu işi yaparak yada yaptırtarak kimse kendine usta demiyor. Sadece 5 liralık işe 400 lira isteyen karaktersizlere isyan var… Aradaki farkı anlayamıyorsan sen de 10-20 liralık iş için 400 lişra isteyen karaktersizlerdensin…

Mehmet  on December 25th, 2015

Evet bende uyguladım ve sorun giderildi. Çok teşekkürler

korhan  on January 7th, 2016

Senden allah razı olsun eline saglik

Mustafa  on February 2nd, 2016

Emeğinize sağlık. Sizi tebrik ediyor, bu kadar basit bir problemi çözemeyen Samsung’u ve işi rant haline çeviren servislerini kınıyorum.

Mustafa  on February 2nd, 2016

Aynı olayı ben de Samsung 46A656A1F televizyonda yaşadım. Emekli bir doktorum. Konudan hiç anlamam. Yalın anlatımınız sayesinde; 2 kapasitörün arızalandığını tespit ettim ve SERVİSİN 600 TL TALEP ETTİĞİ TAMİRATI, SADECE 1 TL ye gerçekleştirdim. Size teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Samsung servisine ise söylecek bir söz bulamıyorum.

selim serdar murtazaoğlu  on February 11th, 2016

SANSUNG LCD TV MODEL L40B620R3W TV 3 HAFTA ÖNCE KİLT LENDİ SERVİS AÇTI. GECE TEKRAR KİT LENDİ SERVİSİ ARADIĞIMIZDA YARDIMCI OLMADILAR. TEKRAR 50 TL ALMAK İÇİN. KİTİ AÇMAYI BİLEN VARSA YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER.

Anonymous  on May 22nd, 2016

Arkadaşım çok sağol, …. Sadece 5 liraya halletim. Kartı söktüm götürüp eline verdim tamircinin. Sağolsun 2 dakikada değiştirdi ve verdi bana…

birolt  on May 28th, 2016

Bunu kim bulduysa helal olsun ona. ..5 + 25.tl.ye hallettim. ..

Güvenir  on June 3rd, 2016

Bizde de aynen açılıp kapanma vardı.tv nin arkasını açtık.kondansatörlerde şişme falan yoktu yinele tamirciye söküp 20 TL ye leymlettik.tatığımızda hiç bir sorun olmadan açıldı televizyon.çok teşekkürler süper bilgi süper sonuç

Mehmet  on June 21st, 2016

Arkadaşlar benim samsung smart tv kendiliğinde açılıp kendiliğinden kapanıyor ilk önce aralıklarla yapıyordu şimdi sık sık yapıyor arızası ne olabilir yardımcı olurmusunuz . Teşekkürler

Mehmet  on August 18th, 2016

Benimde samsung televizyonum var, 2-3 gündür açılmama sorunu yaşıyordum.. Tarifle aynı özellikler olduğu için bugün televizyonu açtım, aynı yöntemlerle parçayı çıkardım ve elektronikçiye götürdüm. Buradaki çalışan sen elektrikçimisin diye çıkıştı, arkadaşım elektrikçi bu şişen kapasitörleri değiştirirmisiniz yoksa başkasına mı gideyim dedim. hormurdana homurdana yaptı ve 2 kapasitör için 20 TL aldı. Eve geldim ve Televizyonu topladım.( 10 luk kapasitörlerin yerine 20 lik taktığını ve genelde bunları kullandığını iletti). Televizyonu taktım şuan açılıp kapanmasında sıkıntı yok.. İnşallah olmaz, olsa da 20 tl ye başarmanın hazzı çok mutlu etti beni..servise götürseydim en az 200 – 300 alırlardı herhalde..resimli tarif için ayrıca teşekkürler

orkun  on August 22nd, 2016

https://www.youtube.com/watch?v=bhWk0F_UdeA yardımcı olabilir

srvs  on September 17th, 2016

bu sayfayı gezinirken buldum bmert arkadaşımız bir yerden alıntı yaparak akıllık yaptığını anlatmaya çalışıyor.ama emek çaldığının farkında değil servis veya tamirci arkadaşların vergisini veya kirasını o ödüyor herhalde ozaman doktorada gitmesin kendi hastaliğınıda tedavi eder muayene parasıda vermez 2 tlilk aspirinle sorununu çözer duvarcı ustasını çağırmaz denizden kumunu alır 3 tlye halleder vs.vs çoğaltmayada gerek yok burdan alıntı yapan bir müşterim senin gibi 16v2200 mf kondansatör değiştirdi tv nin ön ledi yine yanıp yanıp sönüyor.a tvyi sadece usb den kapağını açmadan micom yazılımını attım aldım 300 tl sini dedimki” tvyi direkt getirseydin 150 tl idi ama hangi akıllıdan bu çözümü aldığın için 300 tl adam bir sürü küfür etti sanamı geldi başka sitedenmi geldi bilmem ama bana etmediği kesin parasını alırkende bana küfür edersen sana iade ederim dedim.şimdi yiyosa oled tv curved tv yi açta o 2200 mf kondasatörleri değiştirde görim.o lcd tv di yakaladım zannettin.bu mesleği secmiş olsaydın bu tip olayı siteye taşıyıp amerikayı keşfettim zannetmezdin.amerika zaten keşfedildi.madem kahramanlık yaptın bak bu kadar tv sahipleri seni bekliyor sadece bu tv ye mi göre çözüm verdin devam etsene ..

bmert  on September 29th, 2016

Sayın srvs, yazdığım yazıda “servise para vereceğinize kendiniz yapın” gibi bir ifade bulunmuyor. Bulunsa da bu benim ve okurların kendi tercihidir. Servisler ve kullanıcılar arasındaki bir savaş değildir :)
Yazının başında özellikle belirttiğim gibi sadece bu TV modeli ve bu sorun için yazılmış bir yazıdır. Burada eleştirilen TV servisleri değil, üretim hatasıyla ürün satan markanın bu hatasını ücretsiz şekilde düzeltmemesidir.

Salih  on September 29th, 2016

Allah razi olsun bendede lg televizyon vardi aynen dediginiz gibi sismis kondansotorleri degistirdim oldu ve televizyon duzeldi cook sagolasin acilacak kapaniyordu tek aciyorum yine kapaniyordu sayende hallettik

Burakhan  on November 8th, 2016

Eline saglık hemserim.4 tane tup aldım tv tamircisinden 3 tl ye.havya da alacaktim bendeki kaybolmus,adam dedi al kullan getirirsin,birazcıkta lehim teli verdi 30 dk hallettim.2 saat cit cit diye oten tv şak diye acildi.

yavuz akalan  on December 11th, 2016

adam olan esnaf tvyi açmadan usb ile yazılım atıp fazladan 150tl aldım diyerek övünmez.konuyu açıklayan arkadaşa teşekkürler.kazıkçı,vatandaşı keriz yerine koyan üçkağıtçı esnafın zoruna gitmiş ama olsun.benim tvlerim maşaallah çok iyi şimdilik ama benim ya da başka tanıdık birinin başına gelirse direkt bu sistemi uygulayacağım.

mehmet  on January 6th, 2017

Teşekkürler, o kadar ayrıntılı ve güzel anlatmışsınız ki, harfiyen uyguladım ve şuan televizyonum çalışıyor.

Hamdi  on January 24th, 2017

Çok teşekkür ederim dostum.İşe yaradı….

rüstem  on February 1st, 2017

Sayın srvs işte sizin gibi fırsatçılar yüzünden insanlar kendi işlerini kendileri yapmaya çalışıyor. Müşteriyi dolandırmışsın ve bunu marifetmiş gibi anlatıyorsun. Yok Tv yi direk getirseydin usb den bir program atmaya 150 alırdım demişsin yuh sana. Bu tip paylaşımların artması gerek. Bu mesleğe 30 senemi verdim diye 2 kondansatör değiştirmeye 300 lira alanlar, fırıncılarda 1 ekmeğe 50 tl alsınlar o zaman. Milleti kandırmayın hakkı neyse onu alın kendi işini kendi yapan birinide görünce zorunuza gitmesin. Bilgi paylaşılmalı bmert devammmmm.

Anonymous  on March 17th, 2017

arkadaslar bendede ayni sorun vardi samsung led tv kendi kendine acilip goruntu gelip yeniden reset atiyordu icini actim tvnin kapalizotorler de sikinti yok, kablolari cikarip taktim olmadi, sonra uzun zaman sonra birdaha actim teli, stand by in bagli oldugu kabloyu cikarip fise taktim cihazi bukez tv acildi sonra tv acikken kabloyu taktim bu kez tam anlamiyla tv oldu buyuk masraftan kurtuldum anakart arizali dedi televizyoncu 200-300 en asagi dedi yani arkadaslarda beni icini acarak gayrete getirdi tesekkur ediyorum….

Çeçen  on March 25th, 2017

Kardeşim nette gezerken tesadüfen buldum aynı problemle karşı karşıyaydım servismi çağırsam diye düşünürken yazını okudum ve Yazıcıoğlunda kartı söküp götürdüm 20 tl işçilik 4 tl malzemeye verdim ALLAH razı olsun kardeşim senden ;-)

AVCI  on May 23rd, 2017

Anlatım süper bayıldım 😊

Teşekkürler :))

ycl  on August 8th, 2017

harika bir çözüm. Allah razı olsun sizden. bende tv yi daha servise vermedim. kendim çözmek istedim. eve varır varmaz deneyecem. çok sağolun.

Fırat  on September 26th, 2017

bugün yıldırım düştü karşı bınanın çatısına tvler duman oldu,benım plazma tvde ışığı yanıyor 3 kere yanıp sönuyor görüntu gelmıyor acılcak gıbı oluyo ama tık yok,altta kı tamırcı abıyle actık baktık patlak çatlak yok kız gıbı içi,nası yapcaz bılemıyorum servıs yolacak kesın bızı :((

Yorum Yaz