Mutfakta Arayışlar – 1

Cumartesi günü, hava kapalı ve evde boş boş oturuyorum. Bayram da yaklaştı acaba yıkansam mı yoksa önce bişeyler mi yesem diye düşünüyorum. Buzdolabında bana hitab eden hazır bişeyler bulamayınca elimdeki malzemeleri değerlendirmeye karar veriyorum. Yeni aldığım ve acıyla giden herşeyle yediğim jalapeno biberi turşusu, mantar, kaşar peyniri. Bilirsiniz, mantarın sapını koparıp içine kaşar peyniri koyup fırında pişirirler. Bu tarifin içine jalapeno biberimi katmaya karar veriyorum.
Malzemeler     Sapsız
Malzemeleri hazırlıyorum ve mantarların saplarını koparıyorum. Mantarları soymadığıma veya yıkamadığıma dikkatinizi çekerim. Sadece ıslak bir bezle siliyorum. Öyle olması gerekiyormuş.
Biberleyelim      Kaşarlı
Biberleri mantarların içine yerleştirdikten sonra kaşar peynirini üzerine yerleştiriyorum. Sanırım burda kaşarı rendeleyip koymam gerekiyordu ama ben öyle çarşaf gibi koydum. Olmadı zaten.
YanıyorMantarları fırının ızgara kısmına diziyorum. Suyu damlayıp alttaki tepsiyi kirletmesin diye de tepsiye gazete kağıdı seriyorum ama ortalığı duman kaplayınca gazeteyi fırından çıkarmak zorunda kalıyorum. Acaba ızgara olayı baştan hata mıydı? Normal fırın modunda mı pişirmek gerekiyordu?
Herneyse, bulmacası çözülmüş gazete kağıdıyla tütsülenmiş, jalapeno biberli, kaşarlı fırında mantarlarımız hazır.

Tabakta     Gerçek Kesit
Hemen tadına bakıyorum veee, rezalet. İyi pişmemiş ve kaşarı da az olmuş sanki. Evde de kimse yok umarım zehirlenmem. Neyse ben yıkanmaya gidiyorum.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bmert/bmert.net/wordpress/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

6 Yorum

aysefiliz  on December 27th, 2006

:P manyak sıkılgan insan…gündüz işinden bunalmış; postmodern yemek kitabı edasında tarif yapıp uygulamalı fotolarını da iliştirmişsin!!!!–eğlendim okurken be barışcan :) ama ufak çapta bir başarısızlık mı olmuş?? yemedin mi şimdi canım mantarları..ee bari sote yapaydın..

bmert  on December 27th, 2006

yedim zorla. “nolucak ki sonuçta çiğ mantar da yeniyo” diyerek yedim hepsini.

çiğdem  on January 5th, 2007

nolcak yav çiğ mantardan, hatırladığım kadarıyla sen buğday mı kuş yemimi ne öyle bi şey bile yemiştin :) aslında bu yemeğin gerçeği süper oluyo… Ama öyle kültür mantarı ilen değil yağ mantarı adı verilen bi mantarla yapmak gerekiyor… Bi de mantarların içine tereyağ koyuyosun ayriyette, sonra üstüne kaşar… Ama galiba kaşarları rendelemek gerekiyor, ondan tam emin değilim fekat çok lezzetli olduğunu biliyorum… Ay ay bak ağzım sulandı vallaha…

yenal  on January 5th, 2007

eğer sapancaya gelmiş olsaydınız, içine tereyağı koyup mangalda pişirdiğimiz mantarlardan yiyebilirdiniz afiyetle…

basak  on February 17th, 2007

:) BAYILIYORUM SANA

bmert.net » Terbiyeli Pizza  on March 24th, 2007

[…] Şu küçük dondurulmuş pizzaların bir sorunu var: Üzerlerinde çok az peynir var. Yarı otistik bir insan tek bakışta kaç adet rendelenmiş peynir parçası olduğunu sayabilir. Aslında amacım sadece bu tip hazır pizzaları zenginleştirmek değil. Herhangi bir pizzaya uygulandığında çok daha iyi sonuçlar alınacağına eminim. Elimizde ev yapımı ya da dondurulmuş bir pizza var. Terbiyesi için bir adet yumurtayı çırpıp içine bir miktar zeytinyağı ekliyoruz ve kafi miktarda rendelenmiş kaşar peyniri veya dilediğiniz başka bir cins peynirle karıştırıyoruz. Bu arada fırınımızı ısıtmaya başlamıştık zaten.      Bir çatal yardımıyla iyice yumurtaya bulanmış peynirleri alıp pizzamızın üzerine yerleştiriyoruz. Ne kadar koyacağımız tamamen zevkimize bağlı ama çok koyarsak cıvık olur. Kalan yumurtayı ise pizzanın üzerine dökmemeliyiz. Hem pişmeyecek ve hamuru daha fazla yumuşatacak hem de kenarlardan akacaktır. Isınmış fırınımızın tercihen ızgara tepsisine pizzamızı yerleştiriyoruz. Damlayacak olan yumurtaya karşı altındaki tepsiye alüminyum folyo seriyoruz. Daha önceden dersimizi aldığımız için gazete kağıdı sermiyoruz. Bu aşamada yumurtanın akmadan daha hızlı pişmesi için üst ızgarayı kullanmayı önerebilirim. Ben öyle yaptım ama bilemiyorum. Kısa süre sonra hemen normal pişirme ayarına geçilmesi gerekiyor.      Pizzamız yeteri kadar piştikten sonra çıkarıyoruz ve tabağa alıp dilimliyoruz. Bu aşamada üzerine biraz kekik ve kırmızı biber koyuyoruz. Yok ben sevmem falan anlamam. Afiyet olsun!      […]

Yorum Yaz