Dökme demir tava

Ikea dökme demir tavaBi kaç ay önce Ikea’da her yanı demirden, tek parça halinde, oldukça ağır bi tava gördüm. Nedense çok ilgimi çekti ama öylece bakıp geçtim. Daha sonra arada bir onu düşünür oldum :) Bi kaç hafta sonrasında tekrar gidip gördüğümde de aldım. Nasıl bir maceraya atıldığımı henüz bilmiyordum. Dolayısıyla ilk pişirme denemem kötü oldu. Oysa ben ona güvenmiştim. Böylece araştırmaya başladım. İşte öğrendiklerimin özeti:
Bu tavaların özelliği normal tavalardan daha fazla ısınabilmeleri, bu ısıyı eşit dağıtmaları ve koruyabilmeleri. İçinde istediğiniz herşeyi pişirmek mümkün. Evinizde restoran kalitesinde biftek pişirmek istiyorsanız mutlaka böyle bir tavaya sahip olmanız gerekiyor. Ocaktan alıp direkt fırına koyulabilme özelliği var. Sapı çöpü yok. Komple demir. Fiyatlara gelecek olursak 20 TL’ye de 250 TL’ye de bulmanız mümkün. Markasına ve malzemenin kalitesine göre değişiyor. Bu kısmını henüz çok araştırmadım, elimdekilerle uğraşıyorum.
Esse tavaBu emaye kaplı bir model. Bu ay sonuna kadar Esse mağazalarında %50 indirimli fiyatıyla 37,5 TL’ye bulmak mümkün. Temizliği falan daha kolay. Emaye kaplı olması özelliğinden birşey kaybettirmiyor ama o orijinal dökme demir “hissini” yaşayamıyorsunuz :) Günaydın ve dükkan gibi seçkin kasaplardan 120 TL’ye daha harbi bir modelini almak mümkün.
Başka bir tava
Ayrıca daha “marka” ürünler satan bir ithalatçı da şu.
250 TL

Kurulum

Bu aleti satın alıp, yıkayıp kullanamıyorsunuz (emaye kaplama modeller hariç). Önce kullanıma hazır hale getirmeniz lazım. Bu işleme “seasoning” deniyor. Önceden bu işlemden geçmiş olarak satılan ürünler de var (pre-seasoned). Alırken dikkat ediniz. Kendi tavama hayat vermek benim çok hoşuma gitti.
Öncelikle tavanızı sabunlu veya sıvı deterjanlı sıcak suyla ve yumuşak bir bulaşık süngeri yardımıyla güzelce yıkayın. Bunu sadece ilk başta yapıyoruz. Bi daha tavaya sabun – deterjan değdirmek yok! Akabinde tavanın her yerini “tütme noktası” yüksek bir yağla kaplayın. Tütme noktası, yağın yanmaya başlayıp duman çıkardığı ve zararlı hale geldiği sıcaklık derecesi. Kanola yağı bu iş için Türkiye’de bulabileceğimiz en iyi yağ sanıyorum. Paksoy Kanola diye bişey çıkmıştı zamanında. Halen varsa tabii… Yoksa riviera zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Ayçiçek yağının tütme noktası ise hafif zeytinyağından daha düşükmüş! Sızmadan zaten bahsetmiyorum, asla çok sıcak yemeklerde kullanmayın, yarardan çok zararını görürsünüz. Gavur üzüm çekirdeği yağı, avokado yağı falan kullanıyo ama bunları yurdumuzda bulmak kolay değildir sanırım. Aktarlarda bulunabilir belki. Susam yağı da oluyor.
Neyse, uygun yağı tavanın iç ve dış tüm yüzeyine ince bir tabaka oluşturacak şekilde kağıt havlu v.b. birşey ile sürün. Tavayı önceden 205 santigrad derece ısıtılmış fırına tepe taklak ederek koyun. Bunun sebebi içinde yağ birikmesini önlemek. Fırına yağ damlamasın diye de altına bişeyler koyun. Tavayı bu şekilde yaklaşık 2 saat “pişirin” ve fırını söndürdükten sonra içinde soğumasını bekleyin. Gerekiyorsa üzerindeki fazla yağı silin. Bu işlemden sonra tavanız kullanıma hazır olacaktır.
Bu işlem demir yüzeydeki pürüzleri doldurarak doğal, yapışmaz bir yüzey oluşturuyor. Ayrıca tavamızı çevre koşullarına karşı koruyarak paslanmasını önlüyor. Bu işlemi yapmazsanız, hele ki tavayı yıkayıp kurumaya bırakırsanız ertesi gün üzerinde pas lekeleri oluşmaya başladığını görebilirsiniz. Fakat bu durumdaki bir tavayı kurtarmak çok basit. Yeterki pas çok derinlere inmiş olmasın. Önce yine sabunlu veya deterjanlı suyla ve süngerle güzelce yıkayın, özellikle paslı yerleri. İyice kurulayın. Tam olarak kurutmak için orta ateş üzerinde 5 dakika kadar bekletin. Soğuduktan sonra içine 2 çorba kaşığı kadar tuz ve aynı miktarda sıvı yağ dökün. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir yağ kullanmalısınız. Sonra kağıt havlu yardımıyla paslı bölgeleri iyice ovalayın. Tuzunu muzunu iyice yıkayın ve “seasoning” işlemini tekrar uygulayın.

Kullanım

Yiyecekleri tavaya koymadan önce tavanın ocak üzerinde pişirme sıcaklığına gelmesini bekleyin. Tavayı yağlamanız gerekmiyor. İsterseniz ince bir tabaka oluşturabilirsiniz. Bir kaynakta yiyeceklerin tavaya atılmadan önce yağlanmasının daha iyi olacağı yazıyordu. Tava kullanıldıkça yüzeyi de olgunlaşacak ve daha yapışmaz bir hal alacak. Hatta yemeklerinize bir çeşit mangal aroması vermesi de mümkün. Bir tavanın “seasoning” süreci asla bitmiyor. Siz kullandıkça o daha bir güzelleşiyor. İşte özelliği bu. Sizinle birlikte yaşayan, yıllanan bir tava :)

Temizlik ve Bakım

Kullanım sonrası tavanın soğumasını bekleyin ve sıcak su ve sünger v.b. yardımıyla temizleyin. Işıl ışıl temizlemekten bahsetmiyorum. Tavanızı asla bulaşık makinasına koymayın ve zorunlu kalmadıkça sabun veya deterjan kullanmayın. Çok titizseniz sonuçta ölüm kalım meselesi değil, deterjan kullanabilirsiniz de, ama bu oluşturmak için uğraştığımız o tabakanın zarar görmesine veya yok olmasına sebep olacaktır. Eğer tavanın içine yapışmış yiyecek parçaları varsa bol miktarda tuz ve kağıt havlu ile ovalayın. Bu işlemi tuz beyaz kalana kadar tekrarlayabilirsiniz (muhtemelen iki kere). Tuzu tamamen atmak için tavayı yine sudan geçirin.
Bu yıkama faslından sonra kağıt havlu ile güzelce kurulayın. Bitti mi? Hayır.
Tamamen kuruduğundan emin olmak için aleti orta ateş üzerinde 5-10 dakika ısıtın. Soğumadan içini yine ince bir tabaka oluşturacak şekilde yağlayın.
Tüm bunlar zor gibi geliyor ama şahsen zevkle yapıyorum.
Kolay gessin.

Güncelleme (17 Kasım 2010): Ali isimli bir okuyucumun yaptığı detaylı yorumu gözlerden kaçmaması için buraya kopyalıyorum:

4 adet Hecha ürünü satın aldım. Yorumlardan da okuyacağınız gibi ürünler toz emaye ile kaplı. Ancak ben yine de bütün ürünlere seasoning işlemi yaptım. Sonuç : MÜKEMMEL. Seasoning işlemi ile ilgili bir dolu site inceledim. İşlem temel olarak yanma derecesi yüksek yağların belirli bir ısı ve sürede polimerleşmesi esasına dayanıyor. Sıcaklık dereceleri, kullanılan yağlar, fırınlama süreleri siteden siteye değişiyor. Kimi iç yağlardan, kimi rafine yağlardan bahsediyor. Fırınlama süreleri de değişiyor. Ben ilk olarak mini sahanımı season ederek farklı yöntemleri denedim. İlk seasoning işlemi (iç yağ ile 180 derecede 1 saat) iyi sonuç verdi ancak işlem sırasında aşırı duman ve koku oluştu. Araştırmalara devam edince yanma derecesi yüksek diğer yağları inceledim. Seasoning işlemi için Türkiye’de bulabileceğiniz en iyi yağ ASPİR YAĞI. Aspir yağını bir internet sitesinden siparişl verdim. (http://www.aspir-yagi.com) Yanma derecesi çok yüksek (260 C). Güvenilir olduğunu bildiğim bir yabancı sitede en iyi season işleminin yanma derecesi yüksek bitkisel yağlarla yapıldığını okumuştum. (Linkleri aşağıda verdim. Siz de okuyabilirsiniz.) Ben en iyi sonuç aldığım seasoning işlemini şu şekilde yaptım. Fırını 220 dereceye ısıttım. Fırın ısınırken ben tavayı ocakta hafifçe ısıttım. Silikon fırça yardımıyla Aspir Yağını sürdüm ve bir süre süzülmesini bekledim. Fazla yağı bir parça bez yardımıyla aldım (Hav bırakmayan bir bez kullanın). Önemli olan tavanın iç kısmının yapışmazlığını sağlamak olduğu için tavanın alt kısmını yağlamanıza bile gerek yok bence. Fazla yağı bir parça bez yardımıyla alınan tavayı iç kısmı aşağıya bakacak şekilde fırın ızgarasına yerleştirin. Yine de damlayacak yağlar için altına folyo serebilirsiniz. Fırında 200-220 derecede bir saat fırınlayın tavanızı. Bir saat sonra fırını kapatın soğumaya bırakın. Göreceksiniz ki sonuç mükemmel. Fırınlama sırasında koku oluşmuyor. Tavanızın rengi değişiyor. Daha şık parlak siyah oluyor. En önemlisi de diğer season işlemlerinden daha kaliteli sonuç veriyor. Deneyin mutlaka.

Yararlandığım Kaynaklar :

http://www.aspir-yagi.com

http://sherylcanter.com/wordpress/2010/01/a-science-based-technique-for-seasoning-cast-iron/

http://www.cookingforengineers.com/article/50/Smoke-Points-of-Various-Fats

76 Yorum

bmert.net » Evde süper biftek pişirme  on March 26th, 2009

[...] İhtiyacımız olan önemli şeylerden biri dökme demir tava. O yüzden önce bununla ilgili yazıma göz atabilirsiniz. Biftek etin kesimine verilen ad. Genellikle ızgara, kızartma ya da fırınlama amacıyla etin [...]

emrullahabi  on August 5th, 2009

Deneyeceğim, sonuçlarını yazacağım. Ayrıca keyifli va ayrıntılı anlatım için teşekkürler.

bmert  on August 5th, 2009

Ben teşekkür ederim :) Deneyimlerinizi beklerim.

emrullahabi  on August 5th, 2009

Esse mağazasından aldığım essenso marka emayesiz döküm tava üzerinde bugün güzel deneyler yaptım :). Daha önce birkaç kez kullandığım bu tavada söylediğiniz türde pas lekeleri oluşmuştu. Buyurduğunuz gibi tuz-yağ karışımı pası halletti. Sonra bulabildiğim tek sıvı yağ olan ayçiçek yağıyla “seasoning” işlemini uyguladım. Tavanın çehresi değişti adeta :). Sonra güzel bir dana biftek pişirdim tavamda. Temizliğini de yine buyurduğunuz gibi sıcak su ve bezle yapıp, tavayı yağladım. Size bu noktada bir sorum var: Uygun yağı bulunca “seasoning” işlemini tekrardan yapabilir miyim? 2. kat tutar mı?

bmert  on August 5th, 2009

Elinize saglık :)
Seasoning işlemi hiç bitmeyen bir süreç. İstediginiz yağı bulunca işlemi tekrarlayabilirsiniz, bir sakincasi olacağını sanmıyorum. Sonuçta zamanla tatlar harmanlanacaktir zaten. Baktınız olmadı sabunlu suyla bi güzel ovalayip ilk haline dondurebilirsiniz.

emrullahabi  on August 7th, 2009

Sizin de anlatımınıza sağlık :)
Essenso firmasının zahmet edip hazırlamadığı döküm tava kullanım kılavuzuna sayenizde ulaştım. Firmanın verdiği basit etikete bakarsak “Dıshwasher Safe” :D. Eğer buna uyup tavayı makineye atsak, pastan geçilmez herhalde :). Tekrardan teşekkür ederim, umarım bu tür tavaları alacak olanlara da ulaşır bu bilgiler.

bmert  on August 7th, 2009

Bu ilginç iste. Öyle yazıyorsa tavanız emaye kaplama olabilir. İci yine normal Demir gibi gorunur. Dış kısmı muhtemelen renklidir ?

emrullahabi  on August 12th, 2009

Tavanın içi de dışı da aynı, yani demirden. Dış kısmı farklı renkte ve dokuda değil. Bahsettiğiniz emaye kaplı olanlar mağazada vardı. Ancak ben emaye kaplama olmayanını aldım. Bendeki tava renk ve doku olarak bu sayfanın başındaki resme benziyor. Tek fark benim tavada ızgara oluklarının olması.

alaattin  on October 27th, 2009

Merhaba,

Dökme demir tava arıyorum fakat bulamıyorum. Bulduklarım 120 lira civarı. İlk deneyimim olacak onun için biraz ucuz bakıyorum. Ikea’ da bir tane var. Mavi boyalı ve tahta saplı. Fırına girebileceğini sanmıyorum. Nereden alabilirim tavsiyeniz var mı?

bmert  on November 17th, 2009

alaattin yazdıklarım dışında bildiğim bir yer yok ama markafoni.com diye bir sitede yarın Hecha ürünleri satılacak. Buradan alışveriş yapmak için davetiye alman gerekiyor. İlgileniyorsan haber ver sana göndereyim.

yasin  on November 21st, 2009

Merhaba; bende yazınızı okuyarak hecha marka bir dökme demir tava edindim acaba bu tavayıda seasoning işleminden geçirmem gerekirmi?
Dökme tava ve anlattığınız süper biftek tarifi sebebiyle kurban bayramını sabırsızlıkla bekliyorum :)

bmert  on November 21st, 2009

Seasoning konusunda direkt firmadan destek almanız daha iyi olur. Aslında bir kullanım kılavuzu olması lazım. Kullanım kılavuzu yoksa tahmin etmek zor.
Kurban kesecekseniz küşleme denilen, koyunun bonfile kısmını yumuşak bir et olarak değerlendirebilirsiniz. Bir de 2-3 kalem pirzolayi hiç ayırmadan ve dövmeden pişiriyorlar. Onu da bir araştırmak lazım. Siz yine dana antrikot’la bir prova yapın. Taze koyun eti nasıl sonuc verir bilmiyorum. Dinlendirme v.b tavsiyesi olan varsa alalım.

Gokhan  on December 1st, 2009

Merhaba,
Öncelikle bu harika bilgiler için teşekkür etmek isterim. Bahsettiğiniz uygun fiyat ile markafonide satılan döküm demir tava ile ilgilenmek istiyorum ama dediğiniz gibi referans gerekiyor. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

bmert  on December 1st, 2009

Gökhan, maalsef satışlar en fazla bir kaç gün sürüyor ve tava satışları coktan bitti. Ben yine de sana davetiye gönderirim istersen.

yasin  on December 6th, 2009

Tava sonunda elime ulaştı kullanma kılavuzu var ve seasoning işleminden bahsedilmiyo bir bezle silip kullanıma başlayabilirsiniz yazıyor bu gün onuda kullanıcam bakalım

bmert  on December 6th, 2009

Ben de Hecha Griddle adındaki ürünü aldım. Onda da aynı şekilde yazıyor. Sanırım bunlar emaye kaplı, seasoning yapmanıza gerek yok.
Kolay gelsin.

yasin  on December 23rd, 2009

24 aralıktan itibaren markafonide staub marka ürünler varmış eğer dökme tava fiyatı uygun olursa bi tane daha almayı planlıyorum

bmert  on December 23rd, 2009

Haberim yoktu, bilgi için teşekkürler Yasin.
Bu arada pişirmeyle ilgili yazıma Hecha’nın kurucusu Yağız İzgül’den bir açıklama geldi.
Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Buraya da aynen kopyalıyorum:

“sevgili dostlar,
konu hakkinda sizleri kesin olarak bilgilendirmek isterim, öncelikle kendimi tanıyatım hecha markasının kurucusuyum gelelim döküm ve emaye konusuna…
dökümü zaten biliyosunuz tarihi neredeyse insanlık kadar eski. seasoning işlemi ile ömürsüz, ve hatta gıdadan aldığınız demir oranını artıracak kadar da sağlığa faydalı.
bu arada seasoning işlemi paslanmaya kesin çözüm değildir, pas tutan ve season edilmiş ürünler görebilirsiniz.
dökümü emaye ile evlendirmek gerçekten çok zahmetli ve meşakkatli bir iştir, nedenine gelince ikisinin genleşme katsayıları farklı olduklarından dolayı fırınlamadan sonra kaplamanın içinde dilate olan döküm malzeme kaplamayı çatlatacaktır.
muhtelif ar-ge çalışmaları ile bu sorunun önüne geçiyoruz, neticede le cresuet ve staub gibi markalara minik bir servet ödemeye hazırsanız ürünleri hem rengarenk hem de hepsi emaye, ancak bu dünyanın en iyi markalarında bile kullanım tedbir ve tavsiyeleri hep aynıdır ve özen ister.
çin mallarını önermiyorum çünkü çinin genelinde hurda ve demir kalitesi iyi değildir, gerçi şimdiki çin’in eskisi ile alakası yok ancak yine de demir çelikten gelme birisi olarak söylemeylim ki 15-20 sene daha aynı hurdaları kullanmaları kaçınılmaz.
emaye konusuna geri dönecek olursak; emaye kendiniz yiyebileceğiniz kadar sağlıklı bir malzeme ( ve ben bir çok denemede yanlışlıka yemiş bulundum halen dimdik ayaktayım). hecha ürünlerinin tümü siyah mat emaye kaplıdır çünkü bahsettiğiniz gibi mevzuat, paslanan ürün satmaya izin vermez ( ABD liler yanlış biliyor çünkü, ülkemizde her şey en doğru şekilde yapılır ya… ).
ancak şunu ekleyim, mat emaye de yapı itibarı ile gözeneklidir ve seasoning işlemi görür, lezzet etkisini gösterir ancak gereki değildir ve pas tutmaz. tek dikkat etmeniz gereken nokta termal şoklardan korumanızdır ki bu da her markada geçerli olan bir kullanım talimatıdır zaten.
son olarak, alakasız bir dokunuş, eti mühürledikten sonra pişirirseniz kurutursunuz, roast beef ya da noir gibi sonradan soğuk olarak tüketebileceğiniz pişirme teknikleri dışında etin suyunu içinde bırakmanızı ve kalınca bir eti bir kaçar dakikdan çevirmenizi tavsiye ederim.
saygılarımla”

sema  on December 23rd, 2009

ben de bu demir tavalara merak saranlardanım fakat bulunduğum il nedeniyle burada bulmam mümkün değil.markafoni.com da var demişsiniz ama referans istiyor bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.mailinizi bekliyorum teşekkürler.

bmert  on December 23rd, 2009

sema hanım, markafoni daveti gönderdim. staub marka ürün satışı yarın başlayacakmış. yalnız indirimli de olsa yüksek fiyatlı olacaktır.

yasin  on December 23rd, 2009

acaba hecha marka ürünlerde markafoni vb gibi yine bir indirim olma şansı varmı ben ilk defa aldım ve gayet memnunum bu yüzden staub markasına o kadar para ödemeyelim hemde kendi üreticimiz kazansın değilmi :D
bu arada hecha ürünlerinin kendi sitesinde sık sorulan sorular kısmında [internet sayfasının en altında(s.s.s)diye görünüyor)] seasoning işleminden kısaca bahsediliyor ancak gelen ürünlerin kullanma kılavuzunda böyle birşey yazmıyor ben yinede seasoning yaparak kullanmaya başladım açıkcası ama kullanma kılavuzundada ayrıntılı bahsedilse bu işlemden daha faydalı olur sanırım. Yağız bey sanırım bu konuyla ilgilenecektir.

sema  on December 25th, 2009

sağolon davetinizi aldım.siteyi takip ediyorum.teşekkürler…

yağız izgül  on January 12th, 2010

seasonig

türkçe’ye tam olarak çevrilemese de adından da anlaşılacağı gibi bir pişirme sezonuna ürünü dayandırmak için yapılan işlem.
şimdi ham döküm tavalarda yapılması gereken bu işlemin adımlarını sizlerle paylaşacağım

1. ham döküm ürünü sabun deterjan ıslak bez, tercih ettiğiniz herhangi bir temizlik malzemesi ile iyice yıkayın. ılık su tercihtir.
2. bitkisel herhangi bir yağ ile ürünün her tarafını sıvayın
3. fırınınızı en yüksek sıcaklığa getirin
4. damlamalardan korunmak için fırın tepsisine aluminyum folyo sermeniz iyi olur.
5. yağlanan ürünü, tabanı yukarı bakacak şekilde fırına verin
6. fırında en az 1 saat pişirin.
7. çıkarıp soğumasını bekleyin.

pekiyi bu işlem ne kadar süre geçerli olacak?
bu tamamen kullanım sıklığı ve tekniği ile alakalı.
tavanızın rengi değişmeye başladığında ya da üzerinde bir yerlerde pas görmeye başladığınız zaman bu işlemi tekrardan uygulayabilirsiniz.

her seferinde böyle dikkatlice devam ederseniz döküm tavanın en güzel yanlarından birisi de bir ömür size hizmet edecek olmasıdır.

bu arada yorumları okudum sanırım ocak sonlarıa doğru limango.com.tr ‘de bir kampanyamız olacak.

herkese saygılar, mutlu günler

yağız

Ece  on January 19th, 2010

Birkaç gün önce IKEA dan FAVORIT marka dökme demir ızgara tavası aldım. Siteyi ve Limago da bugün başlamış olan HECHA indirimini bugün gördüm, biraz geç oldu :( Konuyu çok araştırmadan sadece üzerinde yazanlara (çok kısa bir kullanım talimatı) sadık kalarak tavayı kullandım ve bolca deterjan kullanarak temizledim :) Temizlik ile ilgili detay bilgi yoktu.Oysa yukarıda okuduklarıma göre temizlerken deterjan kullanılmamalı. Anlatılanlardan yola çıkarak akşam eve gidince seasoning işlemi yapmaya heveslendim; öte yandan tavanın tam olarak ham dökme demir mi, emaye kaplı mı olduğunu bilmiyorum. İç yüzeyi yatay çizgili olanlardan ve HECHA da gördüklerim gibi pürüzsüz değil. Oldukça pütürlü ve içi dışı siyah, hiçbir şeyle kaplıymış gibi durmuyor, kaygan değil. Sanırım her durumda seasoning işlemi yapmakta sakınca yok ancak temizlik konusu biraz karışık. Emaye kaplı ise deterjan kullanabilir miyiz? Emaye kaplı olduğunu nasıl anlayacağız? Her iki durumda da kullanım sonrası ısıtarak kurutmak ve tekrar yağlamam gerekli mi?Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

bmert  on January 19th, 2010

Ece, senin cihaz şu mu: http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/40083461
Eğer oysa emaye kaplamadır. O değilse de muhtemelen kaplamadır. Benim ilk aldığım tava artık IKEA’da yok zaten. Bahsedilen kanuni kısıtlamalardan dolayı geri çekildi herhalde. Neyse. Tavayı deterjanla yıkamanın sakıncası sadece uzun zaman boyunca üzerinde oluşturduğun dokunun yıkanıp gitmesi. Yani senin durumunda kaybettiğin bir şey yok. Emaye kaplama olmasaydı deterjanla yıkadıktan kısa süre sonra paslanmaya, renk değiştirmeye başladığını görebilirdin. Yağız Bey’in dediğine göre yüzeyi pütürlü olan emayelere de seasoning uygulanabiliyor. Hatta ziyaretçilerden Murat da bu şekilde kullanıyor. Ancak sizin tavada ızgara olukları olduğu için durum değişebilir. Emin değilim, bir fikri olan var mı acaba?

a_lee  on January 19th, 2010

ben bişeyler sorayım emaye kaplı hecha tavayı pişirmeden sonra içindeki yağı akıtıp hiç su deydirmeden mesela kağıt havlu yada bezle temizlesek ve öyle kaldırsak hijyen yönünden sorun olurmu acaba

a_lee  on January 19th, 2010

birde aynı tavada farklı zamanlarda hem balık hem de kırmızı et ürünleri pişiriyorsak ve yüzeysel temizlik yapıyorsak kokuların birbirine karışma durumu olabilirmi yani biftek yerken balık kokusu alırmıyız yoksa 2 ayrı tavamı almak gerekir.

karga  on January 20th, 2010

essede satılan ve essenso markasını taşıyan döküm tava siyah emaye ile kaplıdır, renkli emaye kullanılmamıştır emaye kaplı olmayan dökme demir (cast iron) işlem görmemişse gri renkli olur . Esse de çalışanlar ne yazıkki ne sattıklarından birhaber benim de başıma gelmişti. Tavanın marka etiketinde fransızca emaye kaplı olduğu belirtilmektedir.

bmert  on January 20th, 2010

a_lee, sıcak su ile yağı akıtmak ve ardından silmek daha iyi bence. sonuçta fazla zorlamadığın sürece kalması gerekenler kalacak ve gözenekleri dolduracaktır zaten. balık olayını denemedim ama okuduğum kadarıyla balık kokusu bir süre kalıcı olacaktır. en ideal çözüm ayrı bir balık tavası. bu mümkün değilse tavada sucuk pişirmek, soğanla ovmak v.b. işlemler öneriliyor.

karga  on January 21st, 2010

Benim merak ettiğim başka bir durum var, emaye yapısı gereği kırılgan ve çokda dayanıklı bir kaplama değildi eskiden, emaye kaplı tencerelerin kaplaması hemen dökülürdü. Şimdiki tava ve tencerelerin ömrü nedir acaba ?
Başka bir sorum da siyah emaye ile ilgili olacak, siyah emaye ile kaplanan tavanın içi dış kaplaması gibi parlak değil, ve kum dökümün izleri belli olacak şekilde de ince. Bazı tavaların tamamı bu şekilde kaplanabiliyor. Bu kaplama türü o parlak kaplamalardan farklımıdır. Gözenekli kaplama dedikleri kaplama bumudur, eğer öyleyse yemeklere yine demir geçermi ve bu gözeneklerden oksitlenme başlarmı (ki sn emrullahabi bu konuda bir problem yaşamış )

Anonymous  on January 22nd, 2010

Bmert, cevap için teşekkürler. İnternet bağlantım olmadı 3 gündür. Verdiğin linkteki tava doğru, ta kendisi :) sadece ben daha pahalıya almıştım :) Bu durumda yarın hemen seasoning işlemi yapacağım demektir. Emaye bile olsa bir kez yapmakta fayda var sonuçta. Ancak şimdi emaye kaplı bir tavam olduğuna göre, gerçek dökme demir tava tecrübesinden yoksunum ben yani. Oysa görüntüsü o kadar doğal ki,hiçbirşeyle kaplıymış gibi değil. Ancak emaye kaplı olması da çok büyük kayıp değil sanırım. Ya da öyle mi?? Belki de benim gibi yeni başlayanlar için idealdir. Tavamı kullandıktan sonra yukarıda Temizlik ve Bakım başlıklı kısımda yazdıklarını aynen uyguluyorum değil mi? Yoksa emaye kaplı olduğu için normal tava muamelesi mi yapmalıyım ? :)

Ece  on January 22nd, 2010

Bmert, cevap için teşekkürler. İnternet bağlantım olmadı 3 gündür. Verdiğin linkteki tava doğru, ta kendisi :) sadece ben daha pahalıya almıştım :) Bu durumda yarın hemen seasoning işlemi yapacağım demektir. Emaye bile olsa bir kez yapmakta fayda var sonuçta. Ancak şimdi emaye kaplı bir tavam olduğuna göre, gerçek dökme demir tava tecrübesinden yoksunum ben yani. Oysa görüntüsü o kadar doğal ki,hiçbirşeyle kaplıymış gibi değil. Ancak emaye kaplı olması da çok büyük kayıp değil sanırım. Ya da öyle mi?? Belki de benim gibi yeni başlayanlar için idealdir. Tavamı kullandıktan sonra yukarıda Temizlik ve Bakım başlıklı kısımda yazdıklarını aynen uyguluyorum değil mi? Yoksa emaye kaplı olduğu için normal tava muamelesi mi yapmalıyım ? :)

Ece  on February 2nd, 2010

Izgara oluklu emaye kaplama dökme demir tavamda asla çıkmayan lekeler oluştu. Pişirdiğim etten parçacıklar yapışıp kaldı ve ben çıkarmaya uğraştıkça tavamla iyice bütünleşti. Bu şekilde kullanmak sakıncalı mı acaba? Izgara olukları olmayan bir tava alacağım sanırım.

bmert  on February 2nd, 2010

Tuzla ovaladın mı? Bir de içinde su kaynatmayı dene. Biraz da sirke damlat suya. Bu arada benimkinde de var ve çıkmıyor. Normal heralde :)

Ece  on February 2nd, 2010

içine kaynar su döktüm. Sirke damlatacaktım ama yazılarınızı okuduktan sonra tava gözümde tavalıktan çıktı, başka bişi oldu :) Zarar veririm diye sirke koymadım. Bu akşam önce tuzu, olmadı, sirkeli suyu deneyeyim o zaman.

bmert  on February 2nd, 2010

Haha :)
Haklısın çıplak demirlere yüksek asitli şeyler dökmek iyi değil. Tava için mi iyi değil insan için mi tam bilmiyorum, ama domates pişirmek bile iyi bir fikir değilmiş. Seninkinde sorun olmaz.

Ece  on February 2nd, 2010

Mert, tuz işe yaradı, sonuç harika :) Teşekkürler! Bu arada bişey farkettim, benim tava Çin malıymış.

erman ipek  on April 12th, 2010

arkadaşlar ne yazık ki yazıların sonunu okuyamadan bi hevesle gidip essede satılan ve essenso emaye kaplı döküm tavayı aldım 70 tl ye
tipik türk erkeği olarak ızgara hastasıyım ama yazılanların sonunu okudukça buruldum ne yazık ki
içinin emaye kaplı olması tüm hayalerimi yıktı gidip geride veremem tek ümidim umarım emaye kanser yapmıyordur

bmert  on April 14th, 2010

erman, emaye kaplamasız tava bulman zor zaten. sorun yok merak etme. emaye bir çeşit cam sadece.

necip şimşek  on May 5th, 2010

Teşekkürler önce.
Bu tavayı istediğimiz ebatta kendimiz döktüremez miyiz?

necip şimşek  on May 5th, 2010

Hani ocağın iki gözüne de uyan genişlikte ,ızgaralı.
Nasılsa seasoning yapıcaz ya?

bmert  on May 5th, 2010

necip, sanırım aradığın bu ve şu an indirimde: http://www.hecha.com.tr/product_info.php?products_id=110
Buna seasoning yapmaya gerek yok emaye kaplama olduğundan dolayı. Paslanmaz ve bakımı, temizliği nispeten kolaydır.

defne yıldırım  on May 30th, 2010

bu yapılan seasoning işlemi zararlı değil mi?
yanmış yağlar kanser yapıyor. bu seasoning işi de yanmış yağ olmuyor mu?

dilek  on July 2nd, 2010

damlacım demir tavayı kullanmadan yapılması gereken bi işlemden bahsediyo bu yazı,dikkatimi çekti bi göz atarsın..öptüm

özgül  on July 24th, 2010

arkadaşlar selamlar…
döküm tencereler için
http://www.salud.com.tr
http://www.facebook.com/saludcookware‘ide inceleyebilirsiniz. ben cok memnunum…

selin  on September 25th, 2010

aciklamalariniz icin tesekkur etmek istedim. cok faydali bilgiler vermisiniz .cok isime yaradi.
basarilar

emaye  on October 6th, 2010

merhabalar bende 20 dan fazladır kullandıgım karaoglu markalı emaye çaydanlık var içinde sırları çatladı ufak ufak ve manevi degeri olan bir ürün tamiri mümkünmü çatlak yerlerin onarımı bilgi alabilirmiyim..

emaye  on October 9th, 2010

karaoglu emaye çaydanlık arıyorum eskilerden bileniniz vardır nerden bulabilirim…acil bilgi verirseniz sevinirim..

özgül  on October 16th, 2010

www. salud.com.tr
den dokum urunlere ulaşabilirsin.

ali  on November 16th, 2010

4 adet Hecha ürünü satın aldım. Yorumlardan da okuyacağınız gibi ürünler toz emaye ile kaplı. Ancak ben yine de bütün ürünlere seasoning işlemi yaptım. Sonuç : MÜKEMMEL. Seasoning işlemi ile ilgili bir dolu site inceledim. İşlem temel olarak yanma derecesi yüksek yağların belirli bir ısı ve sürede polimerleşmesi esasına dayanıyor. Sıcaklık dereceleri, kullanılan yağlar, fırınlama süreleri siteden siteye değişiyor. Kimi iç yağlardan, kimi rafine yağlardan bahsediyor. Fırınlama süreleri de değişiyor. Ben ilk olarak mini sahanımı season ederek farklı yöntemleri denedim. İlk seasoning işlemi (iç yağ ile 180 derecede 1 saat) iyi sonuç verdi ancak işlem sırasında aşırı duman ve koku oluştu. Araştırmalara devam edince yanma derecesi yüksek diğer yağları inceledim. Seasoning işlemi için Türkiye’de bulabileceğiniz en iyi yağ ASPİR YAĞI. Aspir yağını bir internet sitesinden siparişl verdim. (http://www.aspir-yagi.com) Yanma derecesi çok yüksek (260 C). Güvenilir olduğunu bildiğim bir yabancı sitede en iyi season işleminin yanma derecesi yüksek bitkisel yağlarla yapıldığını okumuştum. (Linkleri aşağıda verdim. Siz de okuyabilirsiniz.) Ben en iyi sonuç aldığım seasoning işlemini şu şekilde yaptım. Fırını 220 dereceye ısıttım. Fırın ısınırken ben tavayı ocakta hafifçe ısıttım. Silikon fırça yardımıyla Aspir Yağını sürdüm ve bir süre süzülmesini bekledim. Fazla yağı bir parça bez yardımıyla aldım (Hav bırakmayan bir bez kullanın). Önemli olan tavanın iç kısmının yapışmazlığını sağlamak olduğu için tavanın alt kısmını yağlamanıza bile gerek yok bence. Fazla yağı bir parça bez yardımıyla alınan tavayı iç kısmı aşağıya bakacak şekilde fırın ızgarasına yerleştirin. Yine de damlayacak yağlar için altına folyo serebilirsiniz. Fırında 200-220 derecede bir saat fırınlayın tavanızı. Bir saat sonra fırını kapatın soğumaya bırakın. Göreceksiniz ki sonuç mükemmel. Fırınlama sırasında koku oluşmuyor. Tavanızın rengi değişiyor. Daha şık parlak siyah oluyor. En önemlisi de diğer season işlemlerinden daha kaliteli sonuç veriyor. Deneyin mutlaka.

Yararlandığım Kaynaklar :

http://www.aspir-yagi.com

http://sherylcanter.com/wordpress/2010/01/a-science-based-technique-for-seasoning-cast-iron/

http://www.cookingforengineers.com/article/50/Smoke-Points-of-Various-Fats

bmert  on November 17th, 2010

Ali, detaylı bilgiler için çok teşekkürler. Yorumunu orijinal yazıma ekliyorum.

Anonymous  on December 22nd, 2010

merhabalar,ben de dökme demir tavalarla ilgileniyorum bu aralar. öncelikle seasoning işlemini fındık yağı ile de yapabilir miyim onu öğrenmek istiyorum. bir yerlerde fındık yağının yanma derecesinin 240 dereceye vardığını okumuştum. bir de tavayı skillet mi alsam ızgaralı mı karar veremedim.ızgaralı modellerin temizliğinin zor olduğunu okumuştum. siz ne dersiniz?

bmert  on December 22nd, 2010

fındık yağı konusunda detaylı bilgim yok ama 240 derece uygun görünüyor. zaten eğer istemediğiniz bir sonuçla karşılaşırsanız her zaman için tavanızı deterjanla güzelce ovup yeniden seasoning yapma şansınız var.

ızgaralı tavayı ben de tavsiye etmem. her iki modele de sahibim. mümkün mertebe skillet tipini kullanmaya çalışıyorum. ızgaranın hem temizliği zor hem de kullanım alanı kısıtlı. örneğin eti pişirdikten sonra tavada kalanlardan da faydalanarak bir sos yapmak istediğinizde skillet daha uygun. ben ayrıca et piştikten sonra ince dilimlenmiş taze sebzeleri de aynı tavada şöyle bir çeviriyorum (kabak, havuç). çok güzel tadı oluyor.

hatice  on December 24th, 2010

saat 17.25 itibari ile benim de bir dökme tavam oldu..:)hecha.com’dan sipariş ettim..bir kaç güne kadar elimde olacak.. tavsiye ettiğin gibi skillet aldım.. yılbaşına girerken tavamla harikalar yaratmayı planlıyorum.. verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim..bir sorum daha olacak.. tavada kalanlardan yaptığın soslardan bahsedebilir misin biraz? yılbaşı yemeğinde insanları kendinden geçirmeyi planlıyorum da:))

bmert  on December 24th, 2010

evladiyelik tavanla sana mutluluklar Hatice :)
sos konusunda fazla yardımcı olamayacağım, çünkü benim de bu konuda kayda değer bir bilgim yok. sadece bir miktar soya sosuyla hardalı karıştırıp, varsa biraz balzamik sirke ekleyip biraz soğumasını beklediğim tavada karıştırarak pişiriyorum. tava çok sıcak olduğu için yakmamaya dikkat etmelisin. ama dediğim gibi çok kayda değer bir sos falan değil bu. pişme sırasında tavada kalan yağı falan değerlendirmek için kullanılabilecek bir şey. farklı sosları deneyip paylaşırsan seviniriz. Bu arada ziyafet vermeden önce 1-2 deneme yapmanı tavsiye ederim :)
Mutlu yıllar.

hatice  on December 25th, 2010

o zaman ben home tv’den tava sosu çalışayım biraz.:))size de yazarım muhakkak..
çok teşekkürler.. mutlu yıllar..

lale  on March 6th, 2011

merhabalar bende demir döküm tava almak istiyorum.Fakat piyasada bikaç marka bulunmakta.hecha,salud ve ben bide blue house marka ürünler gördüm son olarak. sizin öneriniz nedir bu konuda bi kullanıcı olarak:)

bora  on September 11th, 2011

merhabalar bende esse marka dışı renkli zannedersem emaye içi döküm oluklu bir tava aldım ,fakat bir arkadaşın yazdığı gibi kullanma talimatı yok,kafam çok karıştı,acaba bende ilk kullanımda seasoning yapmam gerekiyormu cevap bekliyorum

Esra  on November 21st, 2011

Sn. bmert öncelikle merhabalar. Ne mutlu ki benim de bir Hecha döküm tavam var. Lakin yazılanları okuyunca bir hayli moralim bozuldu. Ben tavayı boynerden aldım ama içinden kullanımına ve temizliğine dair sizin yazdıklarınızı içeren detaylı bir kullanım klavuzu çıkmadı. Temizlik konusunda epeyce takıntılı olduğum için ne yazık ki yapılmaması gereken ne varsa maalesef hepsini yapmış olduğumu sayenizde öğrenmiş bulunuyorum. ben tavayı defalarca bulaşık makinesinde yıkadım,yetmedi yaptığım yemekler çoğu zaman tavaya yapıştığı için sıcak su ve deterjanla bir güzel ovalayarak yıkadım.(Allahtan kullandığım deterjanlar organik bazlıydı) Ve sonuçta tavam paslandı. Açıkcası şimdi sağlık açısından tavayı tekrar kullanmaya cesaret edemiyorum. Acaba tavam tamamen kullanılamaz bir hale mi geldi, başka bir deyişle öldü mü? Tüm bu olanlardan sonra tavamı kurtarıp sağlık açısından hiçbir riski olmadan tekrar kullanabilir miyim acaba? Bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Eğer tavayı kaybettiysem lütfen alıştıra alıştıra söyleyin olur mu:)) Cevabınızı merakla bekliyorum…

bmert  on November 22nd, 2011

Merhaba Esra. Derdin bu olsun, moralini bozma :)
Normalde tavanın paslanmaması lazım (kaplamalı olduğu için) fakat sanırım bulaşık makinesinde sık sık yıkayarak kaplamaya zarar vermişsiniz ve sonuç olarak demir paslanmış. Yağız Bey bu konuda daha doğru bilgi verebilir. Benimkisi sadece bir tahmin. Eğer pas derine inmemişse bir miktar tuz ve biraz sıvı yağ ile iyice ovarak pası çıkarmayı deneyin. Kaplama zarar gördükten sonra kullanımında herhangi bir sakınca olur mu bilmiyorum.

Şimdilik pası temizleyip temizleyemediğinize bakın ve üreticiyle direkt olarak temasa geçin.

Esra  on November 23rd, 2011

Cevap için teşekkürler. Önerinizi uygulayacağım, umarım tavayı kurtarabilirim :)

nuray  on December 30th, 2011

merhaba ben de bluehouse bir döküm tencere aldım, ancak bu tencerenin tabanı çelik renginde ve 3 kat kaplama falan yazıyor ben de bu tencerenin altını üstünü riviera zeytin yağı ile yağladım ve fırında 2 saat pişirdim seasonning maksadı ile:S ancak fırından çıkardığım tenceremin her yeri boncuk boncuk yapış yapış bir yağ tabakası ile kaplıydı bende ne yapacağımı bilemedim hafif ılık bir de sıvı deterjan kullanarak yıkadım fakat o yapışkanlığın gitmesi ne mümkün! sonra ocağın üstünde kurutarak kağıt havlu ile silmeye çalıştım yağ birikintileri ben sildikçe hafiften yuvarlanarak çıktılar ancak tenceremin tabanı çok kötü,yağlar yapışmış durumda ve sararmış ve silme çok bir işe yaramadı:( sizce ne yapmalıyım hevesle yeni aldığım ve hiç kullanmadığım bu tencereden soğumak istemiyorum..yardımlarınızı bekliyorum..çok teşekkürler..

bmert  on December 30th, 2011

Nuray, bahsettiğin tencerenin özelliklerine baktım web sitesinden. “Uzun ömürlü Teflon Platinium ile kaplanmıştır” yazıyor. Burada bahsedilenlerden farklı bir malzeme gibi görünüyor.
Çıkarmak sert cisimlerle zorlarsan kaplamaya zarar verebilirsin bence. Bulaşık makinasında yıkamayı denedin mi?

nuray  on January 8th, 2012

merhaba Bmert
çok teşekkür ederim ilgilendiğin için, bulaşık makinesinin en güçlü programında yıkadım ve oldukça işe yaradı diyebilirim fakat tencerenin tabanında küçük siyah noktalar oluştu bende iadesi için firmaya geri gönderdim bakalım nasıl sonuçlanacak,sizi durumdan haberdar edicem :) ayrıca ben aldığım gibi bir döküm tencere istiyorum, şöyle ki hem et-balık kızartabileceğim hemde kuru fasülye gibi yemek yaparkende kullanabileceğim bir tencere(yani çok derin olmayacak ama tava gibi de çok sığ olmasın diyorum)bu konuda bana önerebileğiniz döküm tencere var mı? vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum..

nuray  on January 11th, 2012

yeniden merhaba,
tencereyi iade ettim:) şimdi kendime daha orjinal yani tam döküm tavalar tencereler bakıyorum, yardımlarınızı bekliyorum..

jülide  on February 2nd, 2012

bende nihayet haftasonu bir döküm tava aldım , fakat ilk kullanım sonu hüsran:( antrikot pişti ama kurudu , tavuk pirzolam pişmedi :( en kötüsü inanılmaz bir yağ sıçrattı malesef tavam ,ama çevremde anlattığım herkez bu tavaların yağ sıçratmasının önüne geçemezsin dediler :(

şebnem  on May 3rd, 2012

julide hanım,ben de yağlı et , köfte kızartmalarda sıçrama için kızartma süzgeci kullanıyorum gayet başarılı oluyor..deneyin..

Raytrace Nomad  on May 5th, 2012

Bende bir yerlerden baslamak istiyorum. Dokum bir tava alacagim. Alternatifler sanirim Hecha , Salud ve Essenso. Anladigim kadari ile hepsi emaye kapli.

Emaye kapli olmayan marka oneriniz olabilir mi ?

Yada bu markalar icinde ozellikle onerebileceginiz ?

Ilk denemem basarili olursa birde tencere ve pan’da sanirim ilave olacak.

Salud’un sitesini inceledim ancak urunlerin farklarini anlamakta zorlandim.Boyut disinda acaba kalinlik vs gibi farklarda mi var ?

Yanitlar icin simdiden tesekkurler

şebnem  on May 7th, 2012

hecha aldım,bu gün elime ulaştı..şirket yerli döküm kullanıyor ..uyduruk çin malı döküm tencere tavadan aman diyeyim…ürünü internet sitelerinden aldım..süper ilgi hızlı teslimat e güzel ambalajlama..ambalajlamadan zaten ürünlerine saygı gösterdiklerini anlıyorsunuz..season işlemi yaptım ..yakında et ve sebze deneyeceğim…bu tavayı tutmak bile mercedes ya da bmw kullanıyor hissini veriyor…

Raytrace Nomad  on May 28th, 2012

Ben hecha kullaniyorum. Cok memnunum , ancak ozellikle pan tava icin temizlik ciddi sorun, henuz cozemedim , bu nedenle pisen etlerin uzerinde siyah bir tabaka olusuyor tavadan bulasan. Tuz denedim ama su + tuz sonrasinda bulanik ve cok sicak oldugu icin duzgun temizleyemedim. Tuz ile tekrar deneyecegim.
Temizlik konusunda alternatif onerileri olan var mi ?
Birde Gridle almistim , hem firina sigmadigi icin seasoning’i tam yapamadim ( sanirim ) hemde temizlik cok daha ciddi bir sorun.
Bu tavalarda kullanilacak spatul onerisi olan var mi ? Yada pan’in araliklarina uygun zarar vermeden kazima yapabilecegim bir urun oneriside olabilir.

Tesekkurler.

Eeowan  on July 25th, 2012

Ben 2-3 yıl kadar önce bu siteler sayesinde merak saldım Döküm tava olayına.Et yemeyi çok seven bir insan olarak o dışarda yediğim kalın etlerin nasıl o kadar lezzetli olduğunu hep merak ediyordum.Ama artık evde o etleri kendim yapıp yiyorum :)
Kullandığım model Staub American Square Grill 30×30. 1 kere kazayla balık yaptığım için bulaşık makinasına attım ki bununda zararı yok aslında elinizdeki Tava Staub ise.Ama dediğim gibi 1 kere yaptım. Bir daha da asla kırmızı etten başka birşey koymadım tavama. Tava yeterli değil tabii ki. Yazılı 3cm kalınlığında bir antrikotu alıp karabiber/tuz/şeker/biberiye yapıp mühürleme kullanarak bir yapın bir daha ne dışarda et yerseniz, ne de teflon tavalarda :) bonfile/pirzola vs… hepsi mükemmel oluyor.
Tavanıza iyi bakın. Çok derinlemesine temizlik yapmayın. Zaman geçtikçe artık etinizden çıkan kokular dayanılmaz olacak :)
Ben tavamı almanya’dan getirttim ve bana 250 liraya mal oldu.Çok mu pahalı ? yooo artık dışarda et yemiyorum o yüzden çoktan parasını çıkardı :)
Benim hayalim iyi lokantalardaki eti canım istediğim zaman yemekti ve artık gerçekleşti. Bu sene veya seneye 1 tanede pilav yapmak, 1 tanede grill olmayan sebze şoklamak için alacağım.

selim  on November 24th, 2012

merhaba. çeşitli sitelerde namını duyduğum aspir yağını zorla bularak döküm tencereme seasoning işlemi yaptım ama sonuç umduğum gibi olmadı.

şu an tencerenin üstünde parlak bir tabaka var ama bu tabaka ısı verilmeye başlanınca erimeye başlıyor ve mutfağımı ağır kokulu bir duman kaplıyor. yüksek ısıda kaynatınca tabakanın bir kısmı çözüldü ama tamamen çıkaramadım.

tencereyi daha bir kez olsun kullanamadım. bu yağı tencereden nasıl çıkarırım bilmiyorum, yardım edebilir misiniz?

selim sar  on December 27th, 2012

Merhabalar,
Dömür döküm tava ve ızgara konusunda epeydir araştırma içindeydim en sonunda bir hecha griddle alarak muradıma erdim.Sabırsızlıkla akşam olmasını bekledım .Akşam araştırmalarım blogların tavsıyeleri ve kullananların soyledıklerıyle doldurduğum tecrubeyle işe başladım her şey güzel ama millet kimsenin soylemedığı uyarmadığu şu mutfak ve ev nasıl bir et ve yağ kokusu aman allahım ya – ki havalandırma cihazım en güçlülerinden olmasına rağmen ve ikinci konu yağ sıçramayan yer kalmadı nasıl bir yağ sıçratmadır bu 4 saat temizlikmi yapılır 4 parça etin peşine niye kimse bu konularda hatırlatma yapmaz anlamıyorum üçüncü konu et mühürlenmesi olayı eti muhürlüyorum çeviriyorum diğer taraf muhurunu yaptırıyorum -ama et çiğ kalıyor eğer az pişmiş seviyorsanız ok ama biraz pişsin diyorsanız zor bu iş
bunlarda benim tecrubelerım ilk gun. Bununla ilgili tavsıyesı olan arkadaşlar varsa öğute açığım döküm tava ve et çi olarak öneri beklıyorum bu işten vazgeçmek istemem çünkü teşekkürler

bmert  on January 30th, 2013

Selim, dumanla ilgili uyarıyı yapmıştım. Pişirme süreciyle ilgili olan diğer yazımda olmalı.
Daha fazla pişirmek istiyorsan mühürleme işlemini yaptıktan sonra altını kısıp o şekilde pişirmeye devam edebilirsin sanırım.

Mim  on May 3rd, 2013

Balkonda barbuku nun icinde ızgara yapmak istiyorum.bir seyyar elektrikli ocağım var. Onu barbukunun icine koyup uzerinede dokum tava koyarak yapabilirmiyim.bunun icin hangi modeli önerirsiniz yani 30-30 olan cok mü büyük olur ısı yayılımı iyi olurmu yasa dindirecek alsam ocağın dısında kalan kismida ısınır mı .
Yasa direkt elektrikli ızgaramı almalıyım

Serhat S  on November 10th, 2014

Merhaba,

Bu seasoning işlemini tavayı her kullandığımda mı yapmam gerekir? Tekrar kullanım nasıl olmalı?

Teşekkürler

Yorum Yaz