Samsung LCD TV’lerdeki Açılma Sorunu ve Tamiri

UYARI: Anlattığım çözümün farklı marka TV’lerde geçerli olup olmadığı veya burada anlatılandan farklı sorunların nasıl çözüleceğiyle ilgili sorular geliyor. Bu konular hakkında hiç bir fikrim yok. Bu yöndeki yorumları bundan sonra yayınlamayacağım. Anlayışınız için teşekkürler.

Yaklaşık 3 sene önce aldığımız Samsung LE40M87BD model televizyon geç açılmaya başladı. Normalde açılırken “çıt” diye bir ses çıkarır. 2-3 haftadır “çıt-çıt” yapıyor, 1-2 dakika sonra anca açılıyordu. İnternetten araştırınca bunun cihazın güç kaynağındaki bir sorundan kaynaklandığını öğrendim. Dünya çapında bir çok kişi aynı sorunu yaşıyordu. Hemen hepsinde de 2 senelik garanti süresi bittikten kısa süre sonra sorun ortaya çıkıyordu. Elektronikten anlamam ama okuduklarıma dayanarak söylemem gerekirse sorunun kaynağı şu: Adamlar 12 Volt elektrik geçen güç kaynağı devresine 10 Volt kapasiteli kapasitörler takmışlar. Bu da kapasitörlerin zamanla şişmesine ve bozulmasına yol açıyor. Neden böyle olmuş bilinmez ama üretim hatası olduğu kesin.

Sorunu gidermek için şişen kapasitörleri değiştirmek yeterli. Üretim hatası olduğunu kabul eden Samsung, Amerika ve İngiltere gibi yerlerde ücretsiz bakım yapıyor. Ben de hemen Türkiye çağrı merkezini aradım ve sorundan bahsettim. Beni bölgemdeki servise yönlendirdiler. Onlara da sorundan bahsettim; üretim hatası olduğunu ve bazı ülkelerde ücretsiz onarım yapıldığını söyledim. Fakat Türkiye’de böyle bir uygulama yokmuş. Sık karşılaşılan bir durum olduğunu ve servis ücretinin minimum 300 lira civarında olacağını söyledi. Ben de dünyadaki bir çok kişi gibi kendim tamir etmeye karar verdim.

Aynı sorunu yaşıyorsanız ve garanti süreniz dolduysa yapmanız gereken ilk şey televizyonun içini açıp kapasitörleri kontrol etmek.

1- TV’yi yumuşak ve düz bir yüzey üzerine ekran altta kalacak şekilde yatırın ve arkasındaki tüm vidaları çıkartın. Tüm vidaları tam olarak gevşettiğinize emin olunca kapağı fazla zorlamadan kaldırıp başka bir yere koyun. Ters çevirirseniz bütün vidalar dökülür, buna dikkat.

2- TV’nin içinde orta kısımda bulunan devreyi kontrol edeceğiz. Üzerinde kapak varsa onu da çıkarın. Sağ üst köşesinde bir grup devre elemanı olacak tüp gibi. Bunların üst kısımları bombe yapmış mı diye kontrol edin (resimler aşağıda). Sadece bir tanesi ya da bir kaç tanesi olabilir. Şişen kısımdan siyah bir sızıntı da olabilir.
AHAN DA!

Eğer böyle bir sorun yoksa tamirci çağırmanız daha iyi olacaktır. Bombeyi gördüyseniz okumaya devam..

3- Malzemeler:

  1. Havya (40 watt civarı)
  2. Lehim teli
  3. Lehim sökme pompası
  4. Yeni kapasitörler

Kapasitör seçimi: Şişen kapasitörler yerine yenilerini alırken dikkat etmeniz gereken 2 temel kriter var. Üzerinde yazan uF ve voltaj değerleri. Benimkiler 2200 uF, 10V idi. Bizim yapmamız gereken ise daha yüksek voltajda çalışabilen bir parça almak. Yani uF değeri aynı, voltaj değeri daha yüksek olacak. Bu, aletin o voltajda çalışacağını değil o voltaja kadar dayanabileceğini gösteriyor. Çok yüksek değerde almamakta fayda var. İleride başka sorunlara yol açabilir. Benim patlayan kapasitörler 10V olduğu için ben 16V olanlarından aldım. Muhtemelen sizin için de aynı şey gerekecek. Patlayanların bir tık üzerini alın.

Avrupa yakasında Karaköy’de, Anadolu yakasında Yazıcıoğlu’nda rahatlıkla bulunabilir. Çevrenizde ki elektronikçilere de sorabilirsiniz.

Pompa denilen şey mevcut lehimi sökerken yardımcı oluyor. Lehimlenen yeri havyayla dokunarak eritiyorsunuz. Sonra pompa onu hüp diye çekiyor. Bunun yerine emici bir takım materyallerde var. Ama erimiş lehimi bezle falan silip devre kartının üzerine sıçıp sıvamayın. Hassas bir iş olduğu için usulüne uymakta fayda var.

4- Hasarlı parçaların bulunduğu kartı vidalarını ve üzerine bağlı olan kabloları sökerek yerinden çıkartın. Daha sonra kabloları geri takarken apışıp kalmamak için sağlam halde son bir fotoğrafını çekin.

Üzerinizdeki elektrik yükü bazı parçalara zarar verebilir. İşe başlamadan önce radyatör peteğine falan dokunup elektriğinizi atın. Devre üzerindeki parçalara dokunmamaya özen gösterin. Isı emici aluminyum parçalardan tutabilirsiniz.

5- Çıkartacağınız arızalı parçaların bağlantı yerlerini kartın arka tarafında işaretleyin. Böylece yalnış parçaları sökme ihtimaliniz azalır. Ön ve arka tarafta ilgili parçaya ait kodlar görebilirsiniz. Bunları kullanarak sökülecek yerleri işaretleyin.

6- Havyayı iyice ısıttıktan sonra işaretlediğimiz yerlere değdirerek lehimi eritin ve pompayla hüp diye çekin. İki bacağını da çözdüğünüz parça diğer taraftan tutup çekince çıkacaktır.
Lehim sökme

7- Çıkardıklarımızın yerine yeni kapasitörlerimizi takarken + – kutuplarına dikkat etmemiz gerekiyor. Herhangi bir ibare yoksa uzun olan bacağın + kutup olduğunu varsayabilirsiniz. – kutup tarafında gri bir çizgi de olabilir. Devre kartının üzerinde veya arka tarafında kutuplardan en az birini belirten işaret olmalı. Buna göre yeni parçayı takın ve bacaklarını arka taraftan kıvırın -ki düşmesin.

8- Lehimleyin. Bunları ben de hayatımda ilk defa yaptım. Gerekiyorsa Youtube’tan falan nasıl yapıldığına bakabilirsiniz. Çok fazla lehim kullanmayın. Sağa sola taşmasın ve diğerlerinde nasıl görünüyorsa benzer şekilde yapmaya çalışın. İlk yaptığınızda eriyen lehimin şekli yamuk yumuk olabilir. Havyayı buna bir kez daha değdirip eridikten sonra hemen çekerseniz şekli düzelecektir.

İşlem bittikten sonra bacakların dışarıda kalan kısımlarını koparmanız gerekiyor. Ben sağa sola bükerek zar zor kopardım. Tam dibinden alabilecek kerpeten gibi bir aletiniz varsa çok iyi olur.

İşte yeni kapasitörlerimiz yerlerinde. Eskilerine göre boyutları daha büyük ama rahat rahat sığıyorlar.
No bombe

9- Herşeyi çıkardığınız gibi yerine takın. Parça arttırmadıysanız kendinizi tebrik edebilirsiniz.

10- Herşey yolunda gittiyse hayat boyu anlatacak bir hikayeniz oldu. Bozulan LCD televizyonunuzu açıp tamir ettiniz. Resmen!

Maliyet:

  • Kapasitörler: 1 TL (2 adedi)
  • Lehim, havya, pompa seti: 15 TL

Benim ucuza aldığım havya ilk çalıştırdığımda kendi kendini yaktı ve bozuldu. Babamdan aldığım havyayı kullandım. Siz de tanıdıklardan ödünç alabilirsiniz. Yenisini alacaksanız fazla ucuza kaçmayın.
Ayrıca bulabilirseniz daha pahalı ve kaliteli (örneğin Japon malı) kapasitörleri tercih etmeniz iyi olur.

Sonuç: Samsung, TV almak için görüş isteyenlere tavsiye ettiğim bir marka idi. Bu olaydan sonra güvenimin sarsıldığını söylememe gerek yok. Üretimde bu gibi hatalar olmasını anlayabiliyorum. Bazı ülkelerde bu mağduriyet giderilirken diğerlerinde müşterilerine yüzlerce liralık fatura çıkarmalarını ise kurum içi iletişimsizliğe bağlıyorum. Umarım yetkililer bunu görür ve en kısa zamanda gerekeni yaparlar.

223 Yorum

osman  on June 27th, 2011

ayni sorunu birebir yasiyorum. cit cit sesini uzun sure cikartiyor. 46 inc bir F serisi benim cihaz. LE46F86BD. bir acip bakacagim bende

bmert  on June 28th, 2011

kolay gelsin. sonucu bildirirsen sevinirim.

aliihsan demiray  on July 11th, 2011

aynı sorunu yaşıyodum açılırken cıt cıt sesi tgeç acılıyordu söktüm arkasını kondanstörlerin iki tanesinin kafasının şiştigini gördüm ikisi degiştirdim 12 v geçicegi yerde 10 v takılmıs degiştirdim sorun çözüldü görüntüyü yayınlıya n arkadasa teşekkğr ederiz kahrolsun samsung bi dahada almam

fatih yılmaz  on July 23rd, 2011

Bu çalışmanız için teşekkür edrrim. insanları böyle korkutuyorlar bu teknik servisler hep aynı valla garantisi bitmiş ürüne benden 400 tl para istediler.yazık herşey para olmuş .size herşey için teşekkür ederim.

Hakan  on August 5th, 2011

3 sabahtır açılışı aynen bu şekilde. Televizyonun ömrü bitti diye düşünürken yazınızı buldum. Bu kadar basit bir iş için bu kadar para isteyen servisler sivrisinek soyundan geliyor olsa gerek. Teşekkürler

Hakan  on August 9th, 2011

Bugün, TV yi söktük, aynen tarif ettiğiniz gibi bombelenenleri gördük. alet edevat yoktu, bir tamirciye girdik ve sizden öğrendiklerimizi söyledik. tamamını yenilediler ve işçilik de aldılar… 25 TL ile televizyon sapasağlam oldu. Çok çok teşekkürler

bmert  on August 9th, 2011

Hakan, tebrikler. Aktardıklarımın işe yaramasına çok sevindim.

hakan  on August 11th, 2011

peki 12v yerine 16v takilirsa bir sorun cikarmi arkadasim

bmert  on August 11th, 2011

hakan, yazıda bahsettiğim gibi ben 16V kullandım. Şu ana kadar sorun çıkmadı.

hakan  on August 11th, 2011

tesekkürler arkadasim

Ö.Burak  on August 14th, 2011

Aynı Sorunu Bende 1 Aydır Yaşıyorum Önceleri Çıt Çıt Derken Açılıyor Bizde Sabrediyorduk Ama Son 1 Haftadır Çıtlamalar Beynimde Çınlamaları Oluşturmaya Başladı ve Merak Edip Bu Yazışmaya Ulaştığımda Samsung İle Tüm Bağlarımı Koparma Kararı Aldım ki Gerçekten Firmanın Şuanki Değeri 1000 Tl Olan Tv si İçin 2 Sene Önce 2500 Tl Ödemiştik Şimdi İse 2 Kondansatör (2Tl İçin) 350 Tl Ödememizi İstiyorlar. (Oldu Pışık) Bunların Bilinçli Yapıldığını Düşünüyor ve Yukarıda Çok Detaylı Bir Şekilde Anlatımını Yapan Arkadaşımıda Teşekkürlerimi Sunuyorum. Bizi Kazıklanmaktan Son Anda Kurtardığın İçin …

özkan  on August 18th, 2011

Tesptiniz ve çözümünüz sayesinde bendede başlayan bu sorunu çözdüm, ben 35v kondansatörler kullandım, bende açılana kadar 4-5 role sesi geliyordu, 5-6 saniyede acılıyordu ama bir sorun olduğu belliydi, paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

özkan

kadir  on September 10th, 2011

iyi günler bendede seg 106 ekran var aynı sorun açtım ama şişen veya akan parça yok ne yapabilirim şimdiden teşekkürler.

kadir  on September 11th, 2011

buldum bombeliyi yanlış yere bakıyormuşum 1 tanesi bombe yapmış şimdi yaktım servisi 265 tl istemişti.:)

kadir  on September 11th, 2011

Arkadaşım gittim aldım ve taktım çalıştı. Sonsuz teşekkürler. Bu arada seg marka tv nin içerisindeki ana kartta samsung marka. Arızanın bana maliyeti 3 lira.

Fatih  on September 11th, 2011

Ayni durum bizde de var acikcasi servisi cagirip cagirmamak arasinda kararsiz kaldim sadece eve gelis ucretleri 50 lira artik tamir ucreti olarak ne isterler Allah bilir.. Samsung cok guvenerek aldigimiz bir markaydi hatta ses sistemi, buzdolabi vs gibi herseyi Samsung dan aldik.. Garanti suresi biter bitmez boyle bir ariza vermesi bizi hayal kirikligina ugratti.. Ikinci bir LCD alma planlari yaparken Samsung markasini artik kafamizda eledik.. Markaya yaki$mayan bir uretim hatasi oldugunu dusunuyorum ve maliyeti 10 lirayi gecmeyen bir ariza icin bu kadar ucuk rakamlarin istenilmesini de hayretle karsiliyorum.. Bilgilendirme icin cok tesekkur ederim

Fatih  on September 12th, 2011

dediginiz sekilde yaptirdik tv acildi bilgilendirme icin tekrardan tesekkur ederiz ;)

can  on September 21st, 2011

Merhaba bende denedim yapmayı. Elimdeki havya kartın üzerindeki lehimleri eritemedi. Bende kartı alıp elektronikçiye götürdüm. !0 tl yi zorla verip(nerdeyse para aşmıyordu) eve geldim. Parçaları taktım ve tv çalışıyor. Ç0k teşekürler!

Mutlu  on September 26th, 2011

Merhaba benzer sorunu yeni evlenen kayınbiraderim de yaşadı. Televizyon yeni olduğundan garantisi vardı. İki defa servise gitti geldi.Bişey yok dediler ama sorun devam etti. Yeni televizyon talep etti ama firma (teknosa) kabul etmedi. Bu sefer o da tüketici heyetine ve oradan da mahkemeye başvurdu.Yaklaşık 1 sene sonunda 1500 TL aldığı tarihte ödediği para ödendi.

Murat  on September 26th, 2011

Merhaba aynı sorundan bende de oluşmuştu. Sizin vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda kondensatörleri değiştirdim ve sonuç mükemmel. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
Bu arada maliyet 3 x 0,5 = 1,5 TL…

yenal  on September 27th, 2011

Sayın Gezer, bizim televizyon da çıtırdamaya başladı. Evlere servis veriyor musunuz?

İsmail Kaya  on September 28th, 2011

Eline sağlık kardeşim! Teşekkür ederim, büyük bir masraftan kurtardın… eyvallah! Benim TV Plazma LG, fakat sorun aynı ve çözümü de birebir aynı oldu!

yahya  on October 2nd, 2011

kardeş çok sağol aynı sorun bende de var lg lcd marka tv yarın dediğin gibi yapacam inşallah olur bi bakalım

yahya  on October 3rd, 2011

kardeş çok teşekkürler 4 tane kondanstör aldım değiştim aynen sorun ortadan kalktı şu an tv çalışıyor.

levent  on October 16th, 2011

benimde seg marka 106 plazmamda da aynı sorun var yarın içini açacağım umarım yaparım.

Yavuz  on October 16th, 2011

Teşekkürler arkadasım sayende bir problemi çözmüş olduk ve tabiki bir de hikayemiz oldu. Bunların hepsi sayende ellerine ve emegine saglık.

Hakan Taş  on November 7th, 2011

Samsung LCD dokunmatik açma-kapama düğmesinden gelen ”ÇIT ÇIT’ sesleri ve TV’nin çoook geç açılması nedeniyle Kurban Bayramından sonrası için servis çağırmıştım!! beni kazıklanmaktan kurtardınız! Hepinize teşekkür eder,iyi bayramlar dilerim.

Kemal  on November 14th, 2011

Merhabalar

Benim LCD TV modeli acikcasi bahsedilen modelden farkli bende yaklasik 4 sene once almistim. Benim TV modeli LE40N87BDX-XEE. Bahsi gecen sorunlari uzun vadede yasatmadi bana televizyonum fakat birden gitti ve surekli cit cit yapmaya basladi. 5 dakika beklemek 1 2 dakika beklemekte acilma hususunda sorunu gidermedi. Bircok farkli sitede konuyu arastirdim en net bilgi burada yazmakta. Biraz oncede bahsettigim gibi model farkinda dolayi benim kapasitorlerin voltaji farkli uzerlerinde 9 volt yaziyor. 2 tane kapasitor sizin paylastiginiz fotograflardaki kadar olmasada kafadan yukari dogru sismis durumda. Isterseniz cektigim fotograflari sizler ile paylasabilirim. Maddi anlamda su aralar durum pek iyi degil dolayisi ile servisi konuya bulastirmak istemiyorum. Kapasitorlerin bulundugu karti soktum yarin Sisli civarinda konuyu cozmek icin arastirma yapacagim ogle tatilimde. Bu noktada sizlere birseyler sormak istiyorum. Kapasitorleri 9V olarak mi taktirayim yoksa 10V garanti olarak sorunu cozermi.

Konu ile ilgili biraz destek alabilirsem cok menun olurum.

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

iyi Aksamlar

Kemal Uyanik

Kemal  on November 15th, 2011

Tekrar Merhabalar,

Dün akşam voltaj konusunda yanılmısım benimkilerde 10 V bu sabah ışıkda daha net gördüm:)

Bugün tamir için birkaç yer bakacağım. Şişli tarafında bilgisi olan var ise bilgilendirmesini rica ederim.

sevgiler,

bmert  on November 15th, 2011

Kemal selam. Biraz geç oldu sanırım ama Mecidiyeköy taraflarında, laptop tamircileri ve elektronikçilerin toplandığı bir mahalle var. Orada kolaylıkla yaptırabilirsin.

İşlem bittikten sonra sen de kontrol et parçalar üzerindeki değerleri. Başka sorunlara yol açabileceği için çok daha yüksek değerde parça taktırma yazıda da belirttiğim gibi.

Kolay gelsin.

Kürşad  on November 17th, 2011

Aynı sorunu TV’yi aldıktan yaklaşık 3,5 sene sonra yaşamaya başladım ve netten aratınca sizin yazınızı bulup yazılanları uyguladım… Sonuç… çalışıyor.

Değerli paylaşımınız için teşekkür ederim.

kolay gelsin.

Kemal  on November 17th, 2011

Mert Merhabalar,

Salı günü Karaköy de bir toplantıya gitiğim sırada yaptırı verdim 25v takmışlar diğerlerinden 1,5 kat daha uzun ama sorunsuz çalışıyor.

Paylaşım için teşekkürler :) Yeni dünya yapısı bizleri hazıra alıştırdı açıkcası servisin neden bu kadar yuksek bedel istiyorsunuz sorusuna cevabı komple bord değiştiriyoruz şeklinde idi… halbuki 2 küçük parca ile işlem tamam:)

sevgiler,

Kemal  on November 17th, 2011

Bu arada yukarıdaki toplam tasarruf yaklasık 8 bin TL :):)

hikmet  on November 17th, 2011

bende de samsung 100 ekranda aynı sorun olmuştu. zamanla bişekilde açılma sorunu gitti gibi, ama şimdi daha büyüdü sorun korkarım, ekranın soltarafında görüntü kayıyor, üst üste geliyordu. baştan belli bir süre sonra düzelmekteydi ama artık düzelmez oldu, samsung servisi paneli değiştirmek gerektiğini ve 1800 cik gerektiğini söyledi, söküp baktim arkasını ama ben (cahil) pek patlayan birşey göremedim. Mahalledeki tamirciye göstermeyi düşünüyorum, ne tavsiye edersiniz ?

Kürşad  on November 18th, 2011

hikmet, açılma sorunu kendiliğinden mi düzeldi?

teo  on November 22nd, 2011

Allah razı olsun hocam. Hallettim ama lehim sökme işinin bu kadar zor olduğunu bilmezdim :)

Eren  on November 23rd, 2011

En son açmaya çalıştığımda 4,5 saat sürmüştü. O yüzden 1 haftadır televizyonu evde kapamadık:) Servisi aradık ve mutlaka televizyonu alıp götürmeleri gerektiğini, onarım maliyetini bu şekilde verebileceklerini ve eğer kabul etmezsek te 50 TL servis ücreti karşılığında eve geri getireceklerini söylediler. Biraz zorlamayla 250-350 TL arası bir maaliyetten bahsettiler. Sayenizde dün akşam Tv yi söküp bahsedilen kartı mahalle deki tamirciye götürüp 3 ad patlayan kondansatörü değiştirdik. Sanırm 36 V luk vardı elinde ve onları kullandı. Hiçbir sorun kalmadı. Maliyet ise sadece 20TL ve olay bitti. Paylaşım için çok teşekkürler.

Atıf  on November 24th, 2011

İstanbul Avrupa yakasında oturan ve bana bu konuda yardım etmek ısteyen varmı…

benim tv Samsung 40A656 yaklasık bir aydır ilk zamanlar acılır sesi geliyor ondeki acma kapama panelindeki işik yanıp sönüyor ama acılmıyor .. Bu döngü 5 dakika devam ediyor.. sonra tv kendi kendine acılıyor.. hafta sonu tv sökeceğim ama ben tamir işinden anlamam.. ne yapmamı önerirsizniz… bana yardım etmek isteyen arkadaş varsa iletişim bilgisini kardasatif@hotmail.com adresine gönderirlermii… Acil yardm…

tayfun  on November 24th, 2011

Sizden edindiğim bilgilerle bende power board üzerindeki kondansatörleri 16v 100c liklerle değiştirdim.Ses geldi tv den hemende açılıyor ama görüntü sorunumu halledemedim dikey çizgilerlerle beraber görüntü yok hala.Yardımcı olabilecek varmı.

Atıf Kardaş  on November 24th, 2011

Bu yazıyı hazırlayan arkadaş’dan Allah razı olsun.. Tutduğunu altın etsin… Yukarıdaki anlatdığı gibi uylama yapıldı… Patlayan kapasitörleri 3 adet değiştirildi… Acele etdim Tv tamircisine giddim 15 tl olay tamam.. Karaköy’e gitseydim parca fiyatı 3 tl ama otopark parası arac yakıt parası aynı hesaba gelirdi.. Yetkili servis bende tamir işine 250 tl besleme devresinin değişimine 350 tl istedi… uzak durmak gerekli artık samsung’dan walla ………..

styler  on November 25th, 2011

Dostlar aynı sorunu yaşıyorum. İki kapasitörü anlatılan gibi değiştirdim. Devrede başka şişmiş patlamış kapasitör görmedim. İlk açıldı fakat bikaç denemeden sonra yine aynı sorunu verdi. Acaba 3 kapasitör değiştiren arkadaşlar hangisi olduğunu söyleyebilir mi. Şişmeden de bozulmuş bir kapasitör olma ihtimali var mı ?

bmert  on November 25th, 2011

tayfun, görüntü sorununun bu olayla ilgisi yoktur sanıyorum. onun için yetkili servise başvurman gerekecek sanırım. ya da İstanbul, Bahçelievler tarafında tv hastanesi falan gibi bir yer varmış.

yenal  on November 26th, 2011

Bahçelievler değil Kadırga, Gürseller TV hastanesi. Kazık atmazlar, forumlarda reklam yapanlar gibi olduk ama neyse, dürüst esnafı desteklemek lazım.

Rıdvan  on November 26th, 2011

Teşekkür ederiz kardeşim,sayende sorunu çözdük,Allah razı olsun senden

adem  on November 27th, 2011

arkadaşlar herkese merhaba.benim sorunum samsung lcd tv açıldıktan belli bir süre sonra ekranın açılması.ses hemen geliyor ama görüntü yok.sadece ekrandaki renkler birbirine girmiş gibi duruyor.bunu yaşayan ve çözen arkadaş var mı?
şimdiden teşekkürler.

Emre  on November 27th, 2011

Mumkunse anadolu yakasinda onereceginiz bir tamirci var mi?
Soz ettiginiz gibi tv yi acmaya cesaret edemiyorum.
Cit cit sesiyle gec acilma sorunu bizde de var.
Simdiden tesekkurler

tayfun  on November 28th, 2011

Arkadaşlar yaptığım incelemeler sonucunda görüntü sorunun tv nin t-con board denilen kartından olduğunun kanatine vardım.Ve bordu çıkardım .Şimdi arıyorum bulabilirsem ve değiştirip takıcam sonucunu size söylerim.Yurt dışında var 54 dolara.

bülent işiten  on November 28th, 2011

Başlıklar hep aynı oluyor ama benimde atnı sorun vardı.4 gün önce burayı buldım açtım lcd yi çıkardım devreyi kendim cesaret edemediğim için bir tv tamircisine götürdüm.benim kapasitörler 1000lik ve 10v idi şimdi 1000- 16v taktırdım eve gelip montajı yaptım malzeme arttırmadan :))) ve tık çalıştı allah ne muradın varsa versin bmert kardeşim sağolasın .he biirde benim peteklerin alt kısmı ısınmıyor havasını aldım ama:))) napcazkiiii:))))saygılar…

bülent işiten  on November 28th, 2011

bu arada tv tamircisi 10tl ye ve yaklaşık 4,5 dakikada yaptı.il BALIKESİR

bmert  on November 29th, 2011

‘Tamir ettim’ diyen toplam 20 kişi olmuş. Neredeyse cennete gidicem. Hepinizin eline sağlık.

bülent işiten  on November 30th, 2011

ben öğretmenim:)) okulda anlattım olayı lcd plazması olan herkes sizin sitenin adresini istedi.:)))
şu bizim peteklerin ısınma prıblemi noldu bmert:)))) saygılar

tayfun  on December 1st, 2011

Vallaha gidersin hocam.Cennete.:))

Tabi yurt dışından bi malzemeyi getirtebilsem bende bu başarıyı yukarı taşıyacağım.

rüzgar 34  on December 25th, 2011

slm benim ekran hiç açılmıyor sadece kırmızı ışık devamlı yanıp sönüyor ne olabilir acaba

fayvaz  on December 27th, 2011

bu yontemi aynen uyguladim ve problem cozuldu. cok tesekkurler

mehmet  on January 7th, 2012

akşam bende deniycem yarın sonucu bildiririm paylaşım için çok teşkr

mehmet  on January 8th, 2012

sonuç mükemmel cebimde kalan 300 liranın mutluluğu paha biçilemez:)) anlatığın gibi yaptım hiç bi problem yok çok çok tşkürler. servisi aramıştım onar gelene kadar problemi çözdüm :))

Çağrı  on January 13th, 2012

2 sene önce aldığım Samsung LE40A656 ‘da aynı sorun çıktı. Fakat bu modellerdeki şişen kapasitörler 1000 uF’lik, A serisi kullananların aklında olsun. Lehim becerilerime güvenemediğim için devre kartını tamirciye götürdüm, toplamda 10 TL’ye 2 kapasitör değişti. Sonuç mükemmel. Allah razı olsun.

muharrem  on January 15th, 2012

arkadaşlar, aynı sorun bende de vardı. besleme probleminin çözdüm ama görüntü yine yok. kart arızası dediler. bilgisi olan varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim…ayrıca bu paylaşım için de çok teşekkürler…

ibrahim  on January 16th, 2012

Dün benim de televizyonum hastalandı.Ulan SAMSUNG bir daha seni alırsam.Yarın okulda öğretmen arkadaşıma söyleyecem.Elektronikten anladığı için Onu da yanımda götürecem.Sonucunu size ileriki günlerde söyleyecem.Dua edin fazla girmesin bana.
Biraz argo oldu ama…..:))))

can  on January 19th, 2012

1 haftadır bizim Samsung LE-37B650 televizyon ( özellikle sabah ilk açılışta ) açılmıyor, ışığı 5 dk kadar yanıp yanıp sönüyor sonra açılıyor. Bazen yine kapanıp açılıyor sonra düzeliyor. ( Çat çat sesler gelmiyor bende…)

Bugün bu başlığı buldum. Kapasitörleri kontrol etmek için akşam tv yi açtım ve kapasitörler sapasağlamdı ( en azından öyle görünüyorlar )

Sağlam görünen ( şişmemiş, akmamış ) kapasitörleri değiştirmek istemedim haliyle. Kapattım taktım tekrar prize. Ancak eminim aynı şey yarın yine olucak…

Başka ne olabilir? 5 dk açılmıyor çok can sıkıyor… Servis yolları mı göründü? Herşeye rağmen sağlam görünümlü kapasitörleri söküp yenileriyle değiştirmeye değer mi?

Bu arada benim tv de kapasitörler 25v 1000uF idi. Bir tane çok büyük kapasitör vardı dev gibi o da 400v 150uf idi. Onun dışında birçok ufak kapasitör de vardı ama hepsi sağlam görünüyordu…

Levent  on January 21st, 2012

Aynı sorunla gecen aksam bende karşılastım.3 sene önce aldığım plazma açılmadı.Bende bunun üzerine senin anlattığın gibi cihazı söküp içine baktım.sorun kapasitörler.Kapasitörlerden bir tanesi şişmiş.lehim yapmaya cesaret edemediğim için kartı söküp elektronikçiye götürdüm.İki dakkada halletti.büyük bi dert haline getirilen bu ufacık sorundan kurtuldum.Paylasimin için çok teşekkürler bmert sayende üzerimden büyük bir yük kalktı….

Mehmet ali  on January 22nd, 2012

arkadaşım çok başarılı bi çalışma çıkartmışsın fakat dediklerinin hepsini yapmama rağmen kapasitörlerden değil galiba benmki power kartı değiştirmem gerekicek galiba senin kartın aynısı benimkide modelini nerden öğrenicem bu kartın dışardan satın almam için nerelere bakmam gerekir yardımcı olursan sevinirim istanbul anadolu yakasında oturuyorum

vasvi  on January 23rd, 2012

Yukarda Can isimli arkadaşın yazdığına benzer bir sorun var benim Lcd televizyonumdada ses gelmiyor ama televizyon kendi kendine kapanip açılıyor , bazen yeniden açılma süresi uzuyor , bir sure sonra bu kapanip açılmalar duruyor , sanırım tv ilk açıldığında bir sure bunu yapıyor , Samsung LE-32A451 modeli , daha once garanti sürecinde bozulan ve tamiri 30 iş günü içerisinde tamir edilemedigi icin eski televizyonumun yerine verilen bir televizyon , aynı yöntem işe yararmı acaba diye merak ediyorum açıkçası

ibrahim  on January 23rd, 2012

Geçenlerde yine yazmıstım.Nihayet tamirciye gittim.Kapatisörlerden kaynaklandığını söyledim.Nerden biliyorsun dediler bende İstanbulda bir elektronikçi arkadaşım olduğunu söyledim.BMERT sitesinden olduğunu söylemedim.O zaman git ona tamir ettir dediler.Elim tv tamircilerine mahkum olduğu için zar zor 70 tl ye indirttim.Sorunun ne olduğunu sorduğumda güç kaynağından olduğunu belirttiler.Bana da göstermiyorlar arızayı.Bunlar acayip insanlar.Bir gün onlara bir gösterecem,dilleri tutulacak,korkacaklar.
Neyse 70 lira girdi ama ne yapalım.Umarım bir daha arıza vermez.Arıza tekrarlarsa bende onlara atlarım.

mahmut  on January 29th, 2012

merhaba
benim samsung lcd sorunlu.tv kumandadan kapatılınca açılmıyor.daha önce de oldu sürekli kumandayala açmayı denedim 2-3 gün sonra açıldı bende artık kumanda ile tv kapatmadım fişini çekip takarak tv kullanıoyordum 3 gün önce yine yanlışlıkla kumanda ile kapatılmış …ve şimdi açılmıyor tv açtım kapastörlerde öyle belirgin bir sorun görünmüyor…ne yapabilirim sorun ne olabilir…

Fatih Yaman  on February 2nd, 2012

Benim televizyon kumanda ve düğmeden kapatıldığında açılmıyordu, ben de prizden kapatıyordum. Yanlışlıkla misafirimiz düğmeden kapatmış, bir daha da açamadım. bmert sitesinde okuduklarımı aynen uyguladım. kartı söktüm yazıcıoğlunda 16 V ile değiştirdim lehim de yaptırdım 4 TL’ye mal oldu. :) teşekkürler bmert.
Bence sesisimiz bir şekilde samsunga iletmemiz lazım. bizim gibi yüzlerce insan vardır aynı sorunla karşılaşan ve belki de servis tarafından yolunan.

olcay kara  on February 3rd, 2012

Merhaba, öncelikle bmert arkadaşıma çok teşekkür ederim.Senin tv deki arızanın aynısı benim tv de de vardı.Tv yi açtım.Kapasitörlerdeki bombeleri gördüm.Gidip yenilerini 2 tl aldım.Tamirciye götürüp taktırdım.(5 tl)Duyarlılığından ötürü çok teşekkür ederim.Verdiğin bilgiler sayesinde maddi anlamda bir çok mağdur olan sevinmişteir.Tekrar teşekkür ederim.

Adem Eğri  on February 4th, 2012

bmert öncelikle bu çok faydalı bilgiyi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Aynı sorundan mağdurdum, ve samsung servisi ile görüştüğümde, bu sorunun çok yaygın olduğunu, 280 Tl veya en fazla 350 TL’ye tamir edilebileceğini söylediler. Başka bir tamirci sadece kapasitörleri değiştirmekle çalışmasının zor oldugunu 150-200 Tl’ye tamir olabileceğini söyledi. Neyse verdiğiniz bilgilerle, kartı söktüm, Ankara-Ulus’ta 10 Tl’ye 3 kapasitörü değiştirerek sorunu çözdüm. Bende 16 V’luk taktırdım, harika çalışıyor(Tv modelim 40N87BD). Bu verdiğiniz bilgilerle servislerin canını okudunuz. Ancak yinede herkesi şikayetvar sitesine samsung’u şikayet etmesini öneriyorum. Saygılarımla.

can  on February 6th, 2012

Yukarıda ben de benzer sorunlar yaşadığımdan ancak açtığımda kapasitörlerin gayet normal olduğunu gördüğüm için birşey yapamadığımı söylemiştim.

ARtık televizyon sabahları 5 dk dan evvel açılmıyor.

Kırmızı stand by ışığı, çok hızlı hızlı yanıp yanıp sönüyor sonra sabitleniyor.

Yaklaşık 5 dk kadar 15 20 sn aralıklarla program ileri-geri düğmelerine bastığımda açılıyor. ( Bu esnada dikkatle dinleyince de arkadan sesler geliyor çat çut vs .) açılacağı zaman zaten yanıp sönmesi ışığın daha aralıklı ve periyodikleşiyor. Hah diyorum görüntü geliyor. Görüntü geldikten sonra mutlaka 2 kere daha gidip geliyor . Sonra sabitleniyor.

Eğer ki tvyi kapatıp yarım saatten fazla kapalı kalırsa, aynı süreç tekrarlanıyor…

Bir de en bomba sorun bu aralar yaşanan.. Yatarken kapattığımız TV geceleri kendi kendine açılıyor şaka gibi. Prizden kapatıyoruz mecburen.

Lütfen yardım edin, ne yapacağız böyle…

Engin  on February 9th, 2012

Arkadaşlar benim sorunum önceleri tv belli bir süre çalıştıktan sonra kumandadan yada tv üzerinden kapatıp bekleme konumuna alıp kısa süre sonra açarsanız ses geliyor ancak görüntü gelmiyordu bekleme konumunda uzun süre beklerseniz yada fişi çekerseniz uzun zaman bekleyip açarsanız gürüntü ve ses geliyordu ancak bu gün tv çalışırken görüntü gitti ses var bu sorunda kondansatörlerden olabilirmi tv nin içini açtım kondansatörlerde şişlik yok şiş olmayıpta değiştirdiğinde düzelen arkadaşım oldu mu yardım lütfen

volkan  on February 17th, 2012

benimde samsung lcd mde açılma probeli vardı bmert arkadaşımızın bahsettiği şekilde halettim ve parçaları sadece 1 tl tutu :) bilgi için çok teşekkür edrim

can  on February 18th, 2012

Tekrar selamlar,

Bugün samsung tv yi tekrar söktüm. Baktım kapasitörler sağlam. Yine de değiştireyim dedim. Karttaki bütün kapasitörleri yenisiyle değiştirdim. Bana 10 TL ye mal oldu.

Ancak değişen birşey olmadı…Nadir de olsa bu açılmama sorununa dair, kapasitörle alakası olmayan tvler de var.

Yine soğukken 15 dk da açılıyor.. Kapattıktan sonra 1-2 saat geçene kadar tekrar açınca açılıyor, o süreden sonra açmaya kalkınca…Başa dönüyoruz 15 dk bekle.. YAnıp sönen ışık..

Başka fikri veya bilgisi olan var mı? Servise 350 tl bayılmak istemiyorum…

Kartı komple satanlar var ebay de 60$-90$ arası..Acaba öyle bir yol mu izlesem?

Teşekkürler

ahmet  on February 18th, 2012

Arkadaşlar merhaba
benimde lcd açılma sorunu vardı.
model: samsung LE32A330
ama bendeki kondansatörler resimdeki gibi şişmiş değildi. yinede değiştirttim.
o büyük kondansatörlerin hepsini değiştirttim.
6-8 adet vardı toplamda 10 tlye mal oldu.
sorun ortadan kalktı.

ha birde unutmadan tv nin açma düğmesini fişteyken basılı tutun 1 dk. bu içerisindeki elektiriği boşaltıyor.

servis 150tl-450 arası masraf istedi. 100tl ye yaparsanız verelim dediğimiz halde aç gözlerinden dolayı olmaz dediler. bide madem yaptırmayacaksınız niye bizi çağırıyorsunuz diye üste çıkıyorlar aman dikkat.
yukardaki can beyin tv si çalışmamış. ama bence kondansatör bayat olabilir. biri bozuk olsa çalışmıyor meret. gidin sıfır alın.

malzeme listesi:
35v 680 uf :3 adet
25v 680 uf :1 adet
25v 470 uf :1 adet
16v 3300 uf :1 adet (orjinali 10v sz 16 takın)

bmert.net çook teşekkür ederim.
saygılarımla

can  on February 19th, 2012

Ahmey Bey, şanslısınız halletmişsiniz. Ben aynı yöntemle çözemedim :(

Ben bir tek dev gibi olan kondansatörü değiştirmedim. Geri kalan 13 taneyi değiştirdim. Bir tane de dev gibi hepsinin toplamından daha büyük olan 450v 150uf lik bir kapasitör var. Muadilini bulamadığımdan ve sapasağlam göründüğünden ellemedim. Acaba sorun ondan olabilir mi?

Bir daha asla ve asla samsung tv almam ve kimseye de aldırmam. Bu yaşananları da bana tüm soranlara ayrıntısıyla anlatacağım.

Saygılarımla,

MUHAMMET ALI  on February 21st, 2012

bu guzel anlatımı ve bilgiyi veren arkadasa helal olsun , 300 tl vermemek icin 6 aydır tv izlemiyordum

yarın ilk is kondansatorleri degistirmek olacak

sonucu bildiririrm

Hasan ÇETİN  on February 25th, 2012

Mert bey öncelikle çok teşekkür ederim. 300 tl yerine 3 tl ye problemim çözüldü. Sayenizde şu ana kadar görünen 30 kişi problemini kendi kendine çözmüş görünüyor. Yardımınız sayesinde elde edilen tasarruf yaklaşık 10.000 tl. Tebrikler!!

ahmet  on February 26th, 2012

can bey merhaba.
siz kondansatörleri değiştirdinizş fakat biri düzgün değilse veya eski ise çalışmamazlık yapabilir.
bu açılmama sorunu mutlaka bu kondansatörlerden.
çünkü önce içerisindeki eletirik boşalıyor zamanla ondan sonra açılıyor. ama fişi çekip ekrar takınca içindeki elektrik den dolayı açılmıyor.
büyük olanında zannetmiyorum ama yinede değiştirn ben onu değiştirmedim.
bide yazdığım gibi bir büyük olanları takın.

bu arada sakın tv tamircilerine gitmeyin dalga geçerler.iş biliyorlarmış gibi. yaparız ama kaça çıkar bilmem derler.ben 4 adet tv tamircisine gittim. lcd yeni teknoloj olduğu için acemiliklerini sizin tvde atmaya çalışırlar hiç girişmeyin.tvnizi açın içindeki kartı alın. kart tamircilerine yaptırın yada kendiniz yapın.

emrah çolak  on February 26th, 2012

merhaba arkadaşlar,
bende tv yi açtım bu akşam, şişen kapasitörleri gördüm 4 tane den 3 ü şişmiş durumda, yarın tv tamircisine götüreceğim bakalım olacak mı? bu arada benim televizyon en son 12 saatte falan açılıyordu ancak ben çıt çıt seslerini hiç hatırlamıyorum, sorun yine aynıdır herhalde….

elektromarket  on February 28th, 2012

samsung lcd tv bende de var iki tane her ikisinde de aynı sorun var kondansatörlerin dördünüde değiştirdim (ikisi şişmişti) ama sonuç değişmedi sürekli tık tık yapıyor röle çekiyor ama tv uzun sürede beklesem maalesef açılmıyor varsa bu konuda bana yardımcı olabilecek bir can desteğini bekliyorum şimdiden teşekkürler.

can  on February 29th, 2012

Selamlar,

Ben eminim artık benimki kondansatörden falan değil..Semptonlar aynı ama, tedaviye yanıt vermiyor :)

Her gün törenle yarım saatte tv yi açıyoruz, yatana kadar da kapatılmıyor.

Bir çözüm bulabilirsem paylaşırım elektromarket, malesef şu anda çözebilmiş değilim, elden birşey gelmiyor… :(

Okan  on March 10th, 2012

öncelikle selamlar!
geçen hafta samsung marka LCD televizyonumun görüntüsü sesten birkaç saniye geç gelmeye başlamıştı. gün geçtikçe bu süseç uzamaya başladı ve bir hafta kadar sonra bırakın görüntüyü televizyonu açtıktan sonra kendi kendine birkaç defa açılıp kapandıktan sonra önce ses, devamındaki 15-20 dk içinde de görüntü geliyordu. bu da sadece 2 gün sürdü ve nihayatinde kumanda ile televizyonu açtığınızda kafayı yemiş gibi kendi kendine açılıp kapanmaya başladı. 3. yılını henüz dolduran televizyonun halini görünce benim de kafam kaynamaya başladı tabi haliyle. özellikle LCD TV konusunda güvendiğim Samsung’a bildiğim ve o anda uydurduğum küfürleri makinalı tüfek gibi bağıra bağıra sıraladığımı da tahmin edersiniz…
çok uzatmak istemiyorum, hemen netten servis ve arıza fiyatı ile ilgili araştırma yaparken servislerin bu tip arızalar için 300 ila 500 TL arasında değişen fiyatlar istdiklerini öğrendim. daha sonra arızanın yaygın olup olmadığını da search ettim ve karşıma bu site çıktı.
internet kullanmanın beni bugüne kadar bu denli mutlu ettiğini hiç hatırlamıyorum, etmedi de.
Bmert Bey’e aynı durumla karşılaşması olası vatandaşlar için hiç üşenmeden, tüm detaylarıyla ve fotoğraflarla sorunun giderilmesi adına yol gösterdiği için sonsuz teşekkür ediyor ve kendisini takdir ediyorum.
anlattıklarının ve gösterdiklerinin birebir aynısı çıktı benim TV’imde de. hemen TV’nin arka kapağını söktüm ve 2 adet kondansatörün bombe yaptığını gördüm. fotoğraflayarak devre kasetini de söktüm ve doğruca ankaranın elektronik tamir üssü olan konya sokağa… herhangi bir elektronik tamircisine girdim ve tanesi 35 kuruştan 2 adet 2200 uF, 16V’luk kondansatör + 3TL işçilik toplamda 3,70TL’ye maloldu bana. hatta tamirciye verdiğim 10TL’nin üzerini almak istemedim ama gururlu tamirci esnafı kesinlikle kabul etmedi.
açıkçası arızanın son günü televizyonu gözden çıkarmış ve servise dünyanın parasını verene kadar yeni bir tanesini almanın hessaplarını yapmaya başlamıştım bile.
ya bu arada insanların gözlerinin içine baka baka maksimum 10TL maliyeti olan bir arıza için 300-500TL fiyat isteyen servis sahipleri nasıl geçiriyorlar o paraları çoluk çocuklarının boğazından!!!
BmertBey’e tekrar sonsuz teşekkürler ve selamlar.

Ayhan  on March 11th, 2012

Mert Hocam, Allah senden razi olsun. Bir haftadir ayni sorun benim 5 yillik Samsung 40A55O de de ortaya cikmisti. TV 10 dakikada ancak aciliyordu. Webden nedenini ararken sizin blogunuza rastladim.Ben de gerekli malzeme olmadigindan, belirttiginiz karti cikartip bir elektronikciye gittim, 4 tane kapasitoru cok cuzi bir miktara degistirttim. Bu arada bendeki bombe yapan kapasitorler 25V idi, onlarin yerine 35V likler takildi. Eve donup, karti tekrar yerine takip vidaladiktan sonra, sorun cozuldu. Anlattiginiz bu cozum sayesinde yukarida okudugum kadariyla bir cok insanin servislere yoktan yere bir dunya para vermesini onlemis oldunuz. Bu duyarli davranisinizdan dolayi tekrar cok tesekkur ederim size.

Engin Celik  on March 20th, 2012

Ayni sorun, servisten tahmini maliyet 200-300 tl bilgisi aldiktan sonra tvyi actim karti cikardim (once kablolarin fotografini cekin) tv tamircisine gittim, kapasitoru yoktu 8 tanesini 2 tl ye baska bir dukkandan aldim (fazlasini birakmak uzere). Taktirma parasi olarakta 5 tl verdim.
Gercek maliyeti 5,5 tl olarak islem tamamlandi.
Tesekkurler

Alparslan  on March 26th, 2012

Teşekkür ederim kardeim beni büyük sıkıntıdan kurtardın benim plazma Samsung le32a330j1 marka aynen deidğiniz gibi 2 yıl garantisi bitince kapandığı zaman normalde ışık 4 kere yanıp sönünce açılıyordu git gide açılmamaya başladı. Sonunca iyice iptal oldu bende yatırdım plazmayı söktüm kondansatörlerde bir arıza yoktu tüpler sağlamdı hiç bir yerinde bir arıza yoktu paneli söktüm televizyoncuya götürdüm 10 V olan kondansatörleri sök dedim 16 tak oda abi hepsini değiştirirsek daha iyi olur dedi dedim kafana göre sök değiştir hepsini kontrol ettim 25 v takmış 3300 Uf olanı söküp 2200 Uf 25 V takmış :D tam anlamıyla kafasına göre sökmüş takmış eve geldim paneli montaj ettim taktım çatır çatır çalıştı bana bu işin maliyeti 30 TL bu site sayesinde sağol kardeşim en azından bir fikir uyandırdığın için ve cesaretlendiğin için =)

Alparslan  on March 26th, 2012

he birde şu vardı onuda ekliyim bu son gittiğim 2. tv tamircisiydi ondan önceki kamile gittim şu 2 kondansoterü değiştirmek istiyorum dedim neden dedi dedim böyle böyle açılmıyor falan sanki kalp cerrahisi olmaz o öyle dedi ondan yapmaz onu dedi başka bir arızası vardır . dedim ne arızası vardır panelde başka bir yerinde sıkıntı vardır kondansatörle çözülmezmiş. Peki dedim elinde 2200 Uf 16 V kondansatör varmı 50 v var dedi. Dedim sana bol sinekli günler doktor bey. Ben başka bir operatör cerrah bulurum. Her televizyoncunun lafına aldırmayın sorun nettir çözümde net bu arada bende bilgisayarcıyım hiç anlamasak bu işden ayaküstü beni kandıracak hırt. Hem sana ne niye değiştirmek istediğimden para benim değil mi moralimi bozuyor o parça değiştir. Yok illa ukalalık yapacak.

turan  on April 24th, 2012

merhaba ilk önce bizleri aydınlattıgın icin allah razı olsun benim samsung lcd de bir aydır can benyın problemı vardı acılmıyor gec acılıyor bazen hıc acılmıyor keyfıne kalmıstık yanıı:( servısı cagırmada acelecilik yapmadım internette ne olabılsecıgıne bakınca dun aksam burayı okudum ve hemen uyguladım tv yı actım poversuplaydakı kondansıtorlerın sısık oldugunu gorudum muadılıne yakın kondanstor uydurdum ( eski video ) :)) canavar hasta iyileşti korkmadan kapatıp acıyorum teşekkürler

Balkız  on April 25th, 2012

Mert kardeşim ben elektroniğin e sinden anlamam ama senin gösterdiğin yoldan tv açtım ve aynı arızayı buldum ( 1 TL iki kondansıtorü karaköyden aldım )bir arkadaşımda lehim işini yaptı allah senden razı olsun param cebimde kaldı teşekkürler :))

Tolga  on April 28th, 2012

Bendede 3.5 senelik Lg lcd tv var tv den son 15 günden beri garip kokular gelmeye başladı kablo yanıgı gibi yanlış hatırlamıyorsam cıt cıt sesleride vardır ha bide tv yi kumandadan yada normal düğmesinden kapatınca kendi kendine tekrar açılıyordur.
Servisini çağırdım bana dedikleri panelde florasan gibbi malzeme varmış onu değiştirirsem olur maliyet 300 tl yada panel değişecek dedi.
Dün aradıklarındada cihazı yapmıyacaklarını cihaz çok ısındığından florasanları değiştirse bile arızanın tekrar larmış.

Sorum şu ki bendeki problemde sizdekilerle aynımı nasıl anlarız

Onur Çelikörs  on April 28th, 2012

Gerçekten çok teşekkürler. Her Tv’yi açışta 1-2 dk beklemek zorunda kalıyordum. İnternette nedenini araştırırken bu sayfaya ulaştım. Tv’yi söküp baktığımda 10v 1000uf ‘lik 4 tane kondansatörün tepesinin şişmiş olduğunu gördüm. Gidip elektronikçiden 25v 1000uf’lik 4 tane kondansatör alıp taktım. Şimdi hiç bir problem kalmadı. 4 kondansatörün maliyeti ise sadece 1 TL oldu :)

Feyiz  on April 30th, 2012

Sevgili dostlar merhabalar;
Bu kapasitörlerin şişme sorunu ve dolayısıyla cihazın açılmama sorunu sadece Samsunga özgü değil,bende de Philips 42in plazma var 42PF9631D/10 model ve aynı sorun vardı..çünkü besleme devresi dahil bir çok devresi Samsung tarafından üretilmiş..bendeki arızada da 3300uF 10V kapasitörler şişiyor ve TV defalarca aç/kapa dan sonra lütfen açılıyordu.Yabancı bir forumda buldum sorunun yanıtını ve tıpkı burada tarif edildiği gibi kapasitörleri alıp değiştirdim sonuç mükemmel.Bilginiz olsun diye ekleme yaptım.

Ahmet Cömert  on May 4th, 2012

Samsung LE-40B530 LCD TV var. Benim sorunum televizyon açma düğmesine bastğımda ses geliyor, görüntü yok. Ancak o şekilde bırakıp yarım veya bir saat sonra ancak açılıyor. Bazende açıp açıp kapatırsam belli bir süre sonra açılabiliyor. Servise gönderdik arıza yok dediler

Yakup  on May 6th, 2012

Ben bir “kazıkçı” tamirciyim.
51 yaşımdayım.
Bu mesleğe saçımı süpürge ettim.
2 tane kondansatör değiştirdiniz hepimizi kazıkçı ettiniz.
Allah sizleri tamircilerden uzak tutsun inşallah.
Bu kafayla bozulanınızı atıp yenilerini alın ne diyeyim başka.

ayhanöz  on May 18th, 2012

bendede samsung 32A330J1 modeli var. aynı sorun var. kapasitörler sağlam görünüyor.bunların hatalı olanlarını akım ölçme cihazlarıyla öğrenemezmiyiz. bu işte acemi olduğumuz için hepsini kurcalamasak iyi olur diye düşünüyorum. yoksa maliyeti önemli değil.. bu konuda yardımcı olan birisi olursa sevinirim ayrıca emeği bilgilendirmede emeği geçen her arkadaşa teşekkürler…..

ayhanöz  on May 18th, 2012

bendede samsung 32A330J1 modeli var. aynı sorun var. kapasitörler sağlam görünüyor.bunların hatalı olanlarını akım ölçme cihazlarıyla öğrenemezmiyiz. bu işte acemi olduğumuz için hepsini kurcalamasak iyi olur diye düşünüyorum. yoksa maliyeti önemli değil.. bu konuda yardımcı olan birisi olursa sevinirim ayrıca bilgilendirmede emeği geçen her arkadaşa teşekkürler…..

BAHRİ  on May 19th, 2012

AYNEN BENDEDE VAR ÇIKTILARI ALDIM AKŞAM TADİLAT VAR NEDE OLSA MESLEK ELEKTRONİK ELİMİZDEN GELİR TEŞEKKÜRLER SANIRIM BU MODELLER DEDİĞİNİZ GİBİ SIKINTILI

ugur  on May 19th, 2012

Samsung LCD televizyonumda ayni sorunu bende yasadim, acilma suresi yavas yavas uzadi ve en sonunda butun gun acilmadi televizyonum ve bmert in dediklerini aynen uygulamaya karrar verdim. Karti sokup tv tamircisine goturdum. Iscilik dahil 10 TL ye butun kondansatörleri degistirdi ve tv eskisi gibi hemen acilmaya basladi.tesekkurler mert ve tesekkurler Eryaman gercek elektronik

volkan özbay  on May 23rd, 2012

merhabalar benimde 1 aylık samsung plazmam var 51d550. genelde 3 4 yıllık tv lerde bu sorun olduğu söyleniyor. benim tv dediğim gibi 1 aylık henüz ve bu sorunu yaşıyorum şu anda tv açılmıyor ama kırmızı ışık sürekli yanıp sönüyor. bu durumun 1 ayda olma ihtimali söz konusu mu? ve bu durumda garanti kapsamına girer mi ? bilgi verecek olanlara şimdiden teşekkürlerimi sunarım

erdal  on May 28th, 2012

daha önce zor açılan tv yi tamir ettirdik. şimdide cihaz hiç çalışmıyor. daha önce servise vedik 300 tl ödedik. bu arıza nın sebebi nedir.

selim  on July 5th, 2012

ben tv tamircisiyim ve sizin gibi düşüncesiz insanlaR yüzünden para kazanamıyoruz herkes kendi işini yapsın lanet olsun..

salih  on July 6th, 2012

Yakup on May 6th, 2012
Ben bir “kazıkçı” tamirciyim.
51 yaşımdayım.
Bu mesleğe saçımı süpürge ettim.
2 tane kondansatör değiştirdiniz hepimizi kazıkçı ettiniz.
Allah sizleri tamircilerden uzak tutsun inşallah.
Bu kafayla bozulanınızı atıp yenilerini alın ne diyeyim başka.

boşuna okulunu okuyoruz abi bu işin.bak millet netten 2foto bakıp tamirci oluyor.tabi her arıza kondansatörden olursa!!!!
bugün bi 106 ekran lcd yaptım,300 lirayı da babalar gibi hakettim.saatlerce şema aradım,arıza aradım vs vs.paraya kıyamıyorsanız izlemeyeceksiniz.

Alper  on July 10th, 2012

Bugün bu sayfadaki bilgileri kullanarak 40m87bd televizyonumu düzeltmeyi başardım. Bilgi için çok teşekkür ederim.

İkinci konu, tamirci arkadaşlara.. Sizin bilginiz, birikiminize saygımız var elbette, ancak iki şişmiş kapasitörü değiştirip, boardı yeniledik diyen kişilerin olduğunu siz de biz de biliyoruz. Örneğin bundan 3 sene evvel termosifonumun kazanı yenilendi dendi, yenilenmediği ortaya çıktı, davalık olmadan özürler dilenerek üretici tarafından yenileme yapıldı. Bu bir örnek, bunu otomobil tamircilerinde de, doktorda da, avukatta da, her meslekte görebiliyoruz. Önemli olan rıskını hakkıyla çıkartıp, fazlası için dolambaçlı yolları seçmemek.

idris  on July 15th, 2012

lcd tvlerin teknolojileri henüz eskimemiş olduğundan teknik servisler çok güzel giydiriyor bu yüzden sorunu kendiniz çözmeye çalışın ne olursa olsun enerji altında hiç bir parçaya dokunmayın yukarıda arkadaşın uygulamöasını gösterdiği power kartındaki kondansatörlerdir bu kondansotörün 10 v seçilmiş olduğunu görürsünüz besleme gerilimi 12 v kondansatörü 14 v dahi seçseniz hiç bir sıkıntı yaşamazsınız .ALLAH ALLAHTAN KORKMAYAN SEVİSLERLE KARŞILAŞTIRMASIN…

nesimi elektronik  on July 17th, 2012

Bende tv tamircisiyim sizler yüzünüzden tamir yapamıyorum.ama şı ki HİÇ KİMSENİN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN SİZİN YÜZÜNÜZDEN DÜKKANIMI KAPATMAK ZORUNDA KALIYORUM TAHA ŞEFTE BİLE YAPAMADIM GÜNLER OLDU MESLEĞİ ÖLDÜRDÜNÜZ ALLAHSIZLAR

sıla  on August 3rd, 2012

bizimkide beko daha 3 sene oldu alalı aynı sorun şimdide hic acılmıyo cıtcıt ses geliyo

Osman N.  on August 16th, 2012

Aynı sorun bende de var (40m87bd). Servis 250 tl diyor. Bakalım buradaki bilgilerden faydalanarak halletmeye çalışacağım. Teşekkürler.

Tuna  on August 23rd, 2012

birkaç aydan beri bende aynı sorunu yaşıyordum kartı söküp elektronikçide parçaları değiştirdik. 2200lük 10 V lukmuş onun yerine 2200 lük 25V taktık. şimdi gayet iyi çalışıyor. inşallah sorunu tekrarlamaz. 5 TL ye cihaz düzeldi. Emeği geçen herksze teşekkürler.

ender  on August 25th, 2012

teşekkürler…bende samsung lcd tv de aynı sorunu yaşamaya başladım ..ve tv açtım ….bahsettiğiniz parçalardaki deformeyi gördümm…ve tamir edeceğim…çok ama çok teşekkürler…

muko  on August 25th, 2012

iyi günler arkadaşlar aynı sorun benim tv de başlamıştı ilk açılışta çıt çıt yapıyor tv 10 dakikadan sonra açılıyordu benim tv samsung 40′ m87 ilk önce internetten araştırdım bmert beyin blogundan faydalı bilgiler edindim.ayrıca bmert in dediği gibi youtube de birçok video var bu konuyla ilgili sonunda tv nin arka kapagını açmaya karar verdim power devresinde 3 kapasitörün şişik olduğunu gördüm 10v 1000mf dı elektronik malzeme satan dükkana gittim 5 ad 25v 1000mf kapasitor aldım piyasada ısı değeri 85derece ve 105 derece olanlar var siz 105 derece olanı tercih ederseniz daha iyi olur 3 ad şişik kapasitorü değiştirdim .sonuç tv hemen açılıyor.bu arada samsung a güvenim kalmadı bu problem kronik bir hale gelmiş tv yi aldıktan 2-3 yıl sonra bu problem ortaya çıkıyor.böyle büyük bir firmanın böyle hatalar yapmasını anlayamıyorum bu işin bana malliyeti 5×50krş=2.5tl
2 kapasitörü de kullanmadım yedek kaldı

şükrü  on August 29th, 2012

Allah razı olsun senden mert kardeş , toplam 8 tl ye hallettim arızayı.Benim tv Samsung değil Vestel ama sorun aynıydı,açtım içini arıza tarifteki gibi iki kapasitörde ve şişmişler.2 adet kapasitör 3 tl ve 5 tl de lehimletme parası verdim 8 tl ye arıza giderildi.Tv eskisi gibi sağlıklı şuan.Servis 200 tl istemişti,sayende bu kadar zarara girmemiş oldum,çok teşekkürler.Saygılarla
“Bilgi paylaşıldığında değerlidir”

mehmet  on August 29th, 2012

eline diline sağlık dostum bende arızalı mal sahibi olarak söyleneni harfiyen yaptım operasyon başarılı hocam ve şunuda ilave edeyim hiç patça artmadı sağlıcakla kal herşey gönlünce olsun arkadaşım

Uğur  on August 29th, 2012

Arkadaşlar bende 4 ay önce samsung led 3d tv aldım bahsettiğiniz arıza bendede oldu Tv açilırken cit cit diye ses çıkarıyor.bende korkup fişi çekiyordum muhtemelen aynı arıza servis geldi kart arızası dedi aldı götürdü benimki daha garantisi bitmeden aynı seyi yaptı bakalım daha ne bekleyecek bizi yeni seri tv lerde aynı kartı kullanıyorlar dememekki.başına gelen varmı acaba.

kenan  on September 3rd, 2012

arkadaşlar benim tv de aynı sorun vardı bakarken komple patlama yaşandı . yani kaş yapayım derken gözümden oldum . bence sizde iyi düşünün her işi ehline gösterin

kadir  on September 3rd, 2012

selam bendede samsung 42 ” var ses var görüntü geç geliyor yazılan işlemi yaptım 3 kapasitör degiştirdim tv çalışmadı bir arkadaş aracılıgı ile servise götürdüm servis bu sökülmüş dedi evet ben söktüm dedim iyi etmişin arızayı sordu tarif ettim eline saglık 100 tl lik masrafı 275 tl ye çıkarmışın dedi şimdi sayenizde 175 tl zarar ettim ögrendim ki ekmegi ekmekciye ver

Anonymous  on September 3rd, 2012

bakmakla iş yapılsaydı kediler kasap olurdu bu kapasitörlerin ana güç ünütesinde olduğunu unutmadan açmanızı tavsiye ederim en ufak bi hatada geri dönüşü olmayan hatalara ve sakatlanmalara sebeb olabilir.

mehmet  on September 3rd, 2012

teknik bilgisi olmayan insanların ana güç ünitesi üzerinde çok basite indirgenmiş şekilde açıklanan bu uygulamaları yapmadan önce konuda geçen devrenin şehir şebeke gerilimin ilk girdiği ünite olduğunu herhangi bir dikkatsizlik yada bilgisizlik sonucu cihazda telafisi mükün olmayan arızalara neden olabileceğinizi dahada önemlisi yaralanmanıza sebep olabileceğini unutmayınız bu tür işlemlerde yetkisiz ve bilgisiz kişlerin yapmasını tavsiye etmiyoruz

Anonymous  on September 5th, 2012

değişen parçalar sonrası yıne çalişmaz ise kanka

sistem elektronik  on September 5th, 2012

ehliyetsiz kişilerim tarifi ile lcd uydu tamir ederken inşallah daha büyük arızalara sebe olursunuz çantacı kaçakcılar yüzünden meslegimizi yapamıyoruz..sanki bütün arızalar bundan ibaret gibi gösteren kansızlar yüzünde mesleten sogudum

Info  on September 5th, 2012

Son yorumları yapanlar sanırım servis elemanları. usluptan belli. Sadece yazılanları yaparsanız, altlarda bahsedilen patlamaların olması mumkun değildir. Eline az buçuk havya almış bir arkadaşınızdan bu desteği işteyebilrsiniz. Hic bişi yapamıyorsanız kartı çıkarıp herhangi servis harici bir elektornikçiye götürürsenizde çok cüzi bir rakama bu işi yaptırabilirsiniz. Pastadan pay gidince paydaşlar miletin içine kuşku düşürmeye çalışmışlar, Lütfen yemeyin.

bmert  on September 5th, 2012

Info, bunlar bir şey değil. 3-5 yorum daha üst üste geldi fakat yayınlamadım. Biri patlayıp gözümü sıyırdı diyor, sonraki, kulağımı sıyırdı diyor. Sonra gelen yorum da “yaa gördünüz mü, bu işlere kalkışmayın” gibi bir şeyler diyor. komik.

tamirci arkadaşlar neye bozuldu anlamadım. yorumlarda görüldüğü üzere sorun yaşayanların çoğu zaten işlemi tamircilere yaptırıyor. sorun nedir?

ben musluk contalarını da kendim değiştiriyorum. haberiniz olsun.

Anonymous  on September 6th, 2012

Arkadaslar,
Hayatımda elektronik ile alakası olmayan bir kisiyim. Benim de televizyonumda yukarıdaki açıklamalarda olduğu gibi bir problem peydah oldu. Bir müddet idare ettik ama son 1 aydır hiç açılmamaya başladı. Bugün bütün cesaretimi toplayıp televizyonun icini actım. Her adımını dikkatle fotografladim. Sorunlu malzemeleri 1,5 TL ye satın aldım. Lehim yapmaya cesaret edemediğimden dolayı bir tv tamircisine götürdüm. 2 dk da yaptı, o da ne atarsan at dedi, cebimdeki 3,5 TL bozuk parayı verdim. Evde de cihazı dikkatle topladım, saat gibi çalışıyor. Ne diyeyim, Allah razı olsun kardes..

Bu arada bende de hiç parça artmadı :)

mehmet  on September 7th, 2012

merhaba arkadaşlar 29 ağustosta mesajımada görebilirsiniz. bende yapmıştım çalıştırdım gayet iyi idi ,dün akşam izlerken ekran karardı ama ses var neden yapar acaba biyerdemi yanlışlık yaptım yardım edin

bmert  on September 7th, 2012

mehmet, yukarıda yazdıklarım dışında tv’ler hakkında bir bilgim yok. diğer arkadaşların da olduğunu sanmıyorum. yine kendiniz araştırmak istiyorsanız internette arama yapabilirsiniz. veya yetkili bir servis yolu size görünmüş olabilir…

Info  on September 8th, 2012

Dostum bende bugun dediklerini yaptım. 4 tane capacitor degistirttim. Boardı alıp kadıkoye goturdm. Bir elektornikci 5 tl ye değişti üzerinde. Hatta nereden biliyordsun diyince de burayı gosterdim :) ve eve getirip taktım. Şu anda sorunsuz çalışıyor. Bİlginize…
Tekrar cooook teşekkürler, Bilgi ve paylaşım içinde ayrıca teşekkürler.

Info  on September 8th, 2012

Bir de mehmete cevap yazmak isterim, Muhtemelen kartın etrafındaki ekrana giden soketi iyi takamadınız. Ve yerinden oynadıgı için claısıyor ama goruntu vermiyor. DOlayısı ile acığ soektleirn dogru takıldıgından emin olun lutfen …

Erdinç  on September 11th, 2012

Selam,

Bu tür bir çözüm plazma TV’ler içinde geçerli midir? Deneyen var mı acaba….

mustafa  on September 13th, 2012

benim seg marka içindeki güç devresi samsung olan 106 ekrav plazmam aynen bozuldu.tamirciye götürdüm 400 tl istedi.internette dolaşırken bu yazıyı okudum.tv geri aldım.kendim yaptım.sadece kapasitörü komnşudan aldım. onda varmış.1 lira masraf yapmadım.sonuç. şu an tv izliyorum.size çok teşekkür ederim.

mustafa  on September 14th, 2012

mehmet soketleri iyi tak.ondan olabilir.gevşek olunca bu sorun olabilir.

erdinç  on September 14th, 2012

yarın ben de deniyorum, philips 106 plazmamı sizi bilgilendireceğim…..

turgay  on September 15th, 2012

bilgilendirdiginiz icin ve yardiminiz icin cok tesekkurler,emeginize bilginize saglik…

rıdvan/kocaeli  on September 17th, 2012

Arkadaşlar uzun süredir bu siteyi takip ediyorum. Bu kardeşimizden Allah Razı olsun. Sayısız kişilerin hemen hemen aynı sorununu çok çok küçük maliyetlerle hallolmasına vesile oldu. Ben de aynı sorunu yaşadım. Ben 5 kapasitör dğiştirdim. Ancak değişim esnasında televizyoncu söktüğü kapasitörleri tam değerleriyle değiştirmediğinden şüpheleniyorum.Ancak elimde kanıt yok. Çünkü tv eskisinden daha çabuk açılıyor. ancak bazen hiç açılmıyor. Sizlerden ricam elinde bu model tv si olan varsa 5 kapasitörün değerlerini sizdekilerde karşılaştırmak isterim. Sanırım büyük ihtimalle düzelecektir. Şimdiden ilgilenenler için teşekkür ederim. Tv nin Modeli: LE32A451

Anonymous  on September 20th, 2012

arkadaş yardımlarınız için tşk ederim ama ben degiştirdim her hangi bir şey olmadı tamirciye goturdugumde yazılım ve m boordunda bozuldugunu soyledi ardadaslar ona dikkat edin

Anonymous  on September 22nd, 2012

Teşekkür ederim yazınızı bende şimdi okudum dediklerinizi aynen uygulayacağım umarım başarılı olurum :)

Ahmet Çubukçu  on September 26th, 2012

Merhaba,
Allah Razı olsun. Ben de sorunumu bu şekilde dün akşam çözdüm. yalnız içeri de 1 vida arttırdım :)
Önce kartuı söktüm, vaktim olmadığı için bizde misafir olan kardeşimden rica ettim bir elektronikçide şişmiş olan 2 tane kondansatörü değiştirtti. Yalnız benim ki arkadaşların kinden biraz fazlaya mal oldu (15 TL).Fakat 200-300 TL leri düşününce lafı bile olmaz.

sinan  on September 26th, 2012

bmert (isminin tam açılımını bilmediğim için böyle yazdım) allah senden razı olsun!!
bendede samsung 102 ekran lcd tv var. birkaç gün önce tv’yi açmak istediğimde tv üzerindeki uzaktan kumanda alıcısı kırmızı ışık yanıp yanıp sönmeye başladı yaklaşık 1-2 dakika bekledikten sonra tv açıldı. Ertesi gün yine tv’yi açmaya çalıştığımda aynı olay tekrarlandı fakat bu kez 3-5 dakika sonra açıldı. Ertesi gün tv’yi açmaya çalıştığımda aynı olay tekrarlandı fakat bu kez 8-10 dakika sonra açıldı. ertesi gün 1 saat sonra açıldı derken en son artık tv’yi açmaya çalıştığımda kırmızı alıcı ışığı yanıp sönmeye devam ederken 7-8 saat geçmesine rağmen tv hiç açılmadı. servisi aradım tv’yi almaları gerektiğini ancak kullanılacak parçalar hariç sadece servis ücreti olarak 50 tl alacaklarını söylediler. hangi parçayı değiştireceklerini bilemeyeceğim için 150-200tl ücret çıkarırlar diye tahmin ediyordum. bende internette konu ile ilgili bir araştırma yaparken “bmert” kardeşimin sayfasına rastladım sorun benimkiyle tıpatıp aynıydı. bu arada tv’yi 2008 yılında 2950 TL gibi yüksek bir meblaya almıştım. garantisi dolduğu için hemen aldım tornavidayı elime tv’nin arkasını açtım. Dağıtıcı güç panosuna baktığımda hakikaten şekilde gösterildiği gibi 2 adet güç kapasitörünün tepesinden yukarı doğru hafifçe kabarmış olduğunu gördüm. yalnız benim tv’deki güç kapasitörleri 25v’likti. Hemen güç kapasitörü ve diğer parçaların bağlı olduğu dağıtım panosunu söktüm, ertesi gün Ankarada elektrikli alet tamircilerin yoğunlukla bulunduğu konya sokağa gittim. tamircilerden birisine daldım ve o 2 adet güç kapasitörünü değiştirmesini istedim o tamirci 25v’lik yerine 35v’lik takmasının iyi olacağını söyleyerek 2 adet güç kapasitörünü 10 dakikada yenilettim. Sadece 20tl ücret ödedim. güç dağıtım panosunu akşam eve getirip tv ‘deki yarine montajını yaptım ve arkasını kapattım tv şu anda canavar gibi çalışıyor. kazıklanmayalım arkadaşlar bu gibi durumları mümkün olduğu kadar paylaşalım, herkese iyi geceler…..!!!

Burak  on September 27th, 2012

Mert bey,

Öncelikle bu bilgiler icin tesekkurler. Ben de bugün 46a626 LCD yi söktüm. 2 adet kapasitor aldım, çifti 50 kurusa. Elektronikci de lehimleri yapti. 5,5 tl ye is çözüldü. Cok tesekkurler ve iyi ki varsınız.

P.S parça, vida vs artmadı:)

ÜmiT  on October 2nd, 2012

Merhaba aynı sorun bende ki Samsung 42” plazma’da da vardı…Söylediğiniz gibi kapağı açtım, bir tane kondansatör de şişme ve hafif sızıntı vardı.Değişikliği yaptım ama maalesef sonuç değişmedi ses var görüntü yok :( Acaba ne yapmam gerektiği konusunda önerisi olan varmı.Teşekkürler

ŞEVKET  on October 3rd, 2012

merhaba öncelikle açıklamenız için çok teşekkür ederim.Bu açıklamalar diğer marka (Arçelik) tv ler içinde geçerlimidir bilgilendirebilrseniz çok sevinirim.Teşekkürler

ŞEVKET  on October 3rd, 2012

benim tv deki problem yaklaşık 5 dakika süre ile karıncalandıktan sonra açılmaya başladı bu süre sonrasında biraz daha uzadı.Şu an ise ekran kapkara ses gidip geliyor,karıncalanma başlıyor ve 7-8 dakika sonra kendine geliyor :) acil şifa bekliyoruz

murat  on October 7th, 2012

bendeki samsungda da aynı sorun var.ne yapacagımı düşünürken google dan bi bakayım dedim.bu bilgiye ulaşınca daha yaptırmamış olmama rağmen çok sevindim.bilgiyi paylaşan arkadaşa teşekkür etmek istetim.

ercan ayr  on October 7th, 2012

Ekşi Sözlük’te konuyla ilgili bir başlık açtım. Buradan da teşekkür etmek istedim. Problemi, Karaköy’deki işin ehli bir ustaya devrede arızalı olan değil tüm kapasitör (kondansatör?) 30 TL karşılığı değiştirterek hallettim.

Çok teşekkürler. Burada mesele para değil, insanların birbirlerini imkan verilse nasıl boğazlayacaklarını görmek, göstermek. Yoksa Gerçekten değerli bir devre elemanı olur, 200 TL tutar, 300 400 TL istenir belki. Ama kalkıp da 5 dakikalık onarım için bu bedeli istemek sırtlanlıktır. İster mahalle arası TV tamircisi ol, istersen dünya çapında bir şirketin yetkili servisi, nazarımda birsin.

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=20+tl%27lik+onar%C4%B1m+i%C3%A7in+400+tl+isteyen+servis

Celil71  on October 7th, 2012

Bilgiler için çok teşekkürler. 20 yıldan uzun süredir elektronik ev eşyası sektöründeyim, yeni televizyonlar üzerine tarafsız tecrübelerimi paylaşmak isterim. Çeşitli markaların satışında da servisinde de distribütör firmaların yönetim kadrolarında da bulundum. Yıllar boyunca gerek müşteriden gerek teknik elemanlardan alınan geribildirimler insanın somut bir kalite sıralaması şekillendirmesine yardım ediyor. Yazacaklarımın umarım birilerine faydası dokunur.

Son yıllarda Samsung ve Siemens, tvleri en çok arıza çıkaran markalarda başı çekiyor. Bu ikisine göre pek farklı bir görüntü kalitesi sunmasa da LG’nin daha kaliteli, işçiliği daha özenli ürünleri var.

Sony ve Philip’in tüplü (CRT) televizyonlar döneminde görülen efsanevi sağlamlıklarını aramamak lazım. Malesef geçmişe göre biraz daha düşük kaliteli üretiliyorlar. Ama bu ortalamanın üstü halleriyle bile yine de kalitede en iddialı Korelileri ezip geçerler.

Bu alanın son 10 yıldır tartışmasız yıldızlarıysa bence Pioneer ve Panasonictir . Pioneer’ın kusuru fiyatlarının ortalama tüketiciye göre aşırı yüksekliği. Panasonic de diğer markalara göre pahalıdır ama daha mantıklı sınırlar içindedir. Fiyatına ve fonksiyonlarına kanıp en üst model Samsung’u alacağınıza giriş modeli ve minimum fonksiyonlu bir Panasonic almak ve gerekirse bir set top box cihazı ile desteklemek çok daha doğru bir karar olur. Bunu çok donanımlı bir Hyundai almak yerine en ucuz Mercedes’i almak şeklinde düşünebilirsiniz. Hem gerçekten çok uzun ömürlüdür hem de görüntü kalitesi plazmada da ledde de rakiplerinden açık ara ileridir.

Son olarak Türkiye’de pek dikkat çekmese de Amerika ve Avrupa’daki bağımsız değerlendirmelerde çok iyi puanlar alan, ilk beşten pek inmeyen Sharp modellerinin incelenmesini tavsiye ederim.

Umarım iyi kötü bir fikir verebilmişimdir. Saygılarımla.

Celil71  on October 7th, 2012

Deminki yorumumda klavye sürçmesi olmuş, Philip yazmışım. Doğrusu tabii ki Philips olacak.

ersin şener  on October 7th, 2012

bu cihazlara o kadar para alıyorlar da kıytırık kondansatör yerine katı kapasitör koyamıyorlar mı :S

Anonymous  on October 8th, 2012

benim philips lcd’m var ama suan boyle bi sorunum yok ve acip baktim benimkilerde 10V’lik…

planned obsolescence diye bi belgesel var izleyin derim

mehmet can akcıl  on October 11th, 2012

Bmert allah senden razı olsun.sayende servise 400 TL vermekten kurtulduk.lg marka lcd de aynı açılmama sorunu yaşıyorduk.tarif ettiğin gibi söktüm çıkan parçada 4 tane şişmiş kondansitör vardı Balıkesir savaştepeliler elektroniğe gittim İnanmayacaksınız 10 TL ye kondansatörleri değiştirdi.hemen eve geldim yerine taktım.Tv yi eşimle açtığımızda mutluluktan havaya zıpladık. Servisleri allah bildiği gibi yapsın iyiki servise vermemişim. sana çok çok teşekkür ediyoruz… başına bu şeklide sorun gelenler hiç korkmadan tv yi söksünler.

mehmet can akcıl  on October 11th, 2012

ayrıca LG markasına güvenim bir kat daha arttı. Neden mi? samsung marka lcd lerde bu sorun 3.yılda oluyor.Lg de bu sorun 6.senede oldu.

not tv mizi sürekli kullanıyoruz.

Serkan  on October 20th, 2012

Mart 2011′de benzer sorundan dolayı TV’yi servise verdim. Ana kart bozulmuş deyip benden 300TL aldılar.Ben de değişen kartı istiyorum dedim. Bana bir kart verdiler.2 gün önce televizyon yine açılmaz oldu. Allahtan bu siteyi buldum. Söktüm kartı götürdüm bir uyducuda 10 TL’ye 2 tane kapasitörü değiştirdim. 25 V’luklar gitmiş. Adam daha önce bunlar da değişmiş diyerek 10 V’lukları gösterdim. Yani geçen sefer 2 kapasitör için bende 300 TL almış olan Ankara yetkili Samsung servisi SİMGE ELEKTRONİK’e buradan sevgilerimi iletiyorum!! Allah bu post’u yazan arkadaştan razı olsun. Bu sefer kaç TL isterlerdi Allah bilir.

murat güneş  on November 4th, 2012

Allah razı olsun bu bilgileri insanlarla paylaşanlardan, benimde samsun 102 ekran lcd tv 1 aydır çalışmıyordu açılmama sorunu vardı. ne yapayım diye düşünürken birden internet sitelerini dolaşırken karşıma çıktı burası ve aklımada yatınca açtım ve sorunun aynı olduğunu gördüm kendim sadece söküp bir tv tamircisine gidip yaptırdı 10 dk.da 20 tl.verdim çok şükür.300 tl gibi servis ücretleri çok uçuk bence.

Emin  on November 6th, 2012

Selam,

Bende de samsung 40 inch var, sizin televizyonunuzdaki arızanın aynısı benimkinde de oldu. Bahsettiginiz işlemleri adım adım yaptım, iki kondansatör şişmişti çıkartıp bir tamirciye götürdüm ve 16v luk yenilerini taktirdim.

Tv çalıştı ancak şimdi yine aynı sorunu yapıyor, tüm kabloları çıkarıp geri takınca tekrar çalışıyor.
Ancak her Tv’yi açacağımda tüm kabloları sok tak zor geliyor. Sebebi hakkında bir fikriniz var mı, kartı tekrar söküp kondansatörleri başka bir yerde değiştirsem mı?

Şimdiden teşekkürler.

samet  on November 11th, 2012

benimde aynı sorundan vardı baktım olmadı tamirciye yaptırdım her işi ehline yaptırarcan kendi düşüncem

İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır

murat  on November 13th, 2012

bilader çok sagol süper bir anlatım olmuş.teşekkÜrler

Şenel ÇORBACI  on November 14th, 2012

Yaklaşık 5 yıl önce Samsung 40M87BD model tv aldım. Şimdiye kadar bir sıkıntı olmamasına rağmen geçen hafta yaklaşık 15 saat süreyle tv açık kaldıktan sonra tv kapandı ve çıt çıt diye ses gelmeye başladı(Gitti bizim 300-400 TL diye düşündüm). Günlerden pazar olması sebebiyle henüz servis ile irtibat kuramamış iken internet üzerinden çözüm bulup bulamayacağimı araştırdım.Sitenizde gerek aynı marka model gerekse farklı marka model tv’lerde sorunun kaynağının neredeyse birebir aynı olduğunu öğrendim. O heyacanla tv’nin arka kapağını açtım ve güç ünitesi üzerinde sizinde ayrıntılı şekilde bahsettiğiniz gibi aynı yerde 1 adet 1000mf 25v, 4 adet 1000 mf 10v arızalı(bombe yapmış ve akmış) kondansatörleri gördüm. Elektronik malzeme satıcısından 1 adet 1000mf 35v, 4 adet 1000mf 16v kondansatörü toplamda 1 TL 35 kuruşa temin ettim. (Voltaj olarak özellikle bir kademe büyük değerleri tercih ettim.) Kondansatörleri değiştirdikten sonra tv’nin çalıştığını gördüm. Bizleri Samsung servisine 300-400 TL(yorumlardan okuduğum) kaptırmaktan kurtardığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Paylaşılan bilginin güzelliğini bir kez daha görmüş olduk. Allah sizden razı olsun. 1 TL 35 kuruşluk malzeme değişimiyle çözülebilecek bir sorun için 300-400 TL gibi fahiş bir fiyat isteyen Samsung servisine para kaptırmayarak güzel bir gol attığımızı düşünüyorum. Niçin makul fiyatlar istenmez. Müşteri dostu niçin olunmaz. Biz sorunumuzu bir şekilde kendimiz çözebildik fakat 300-400 TL’yi veremeyecek veya verdiğinde acısı içerisine oturacak müşteriler niçin düşünülmez. Samsung ilgililerine ve yetkililerine duyurulur.

hacı görgünoglu  on December 5th, 2012

yardımınız için çok sagulun aynı sorun benim pılazmadada vardı korkmayın 3liraya tamir edilmiş oldu

recep  on December 20th, 2012

önce teşekürler paylaşımlarınız için bendede samsung 106 ekran var bir haftadır açılma sorunu yaşıyoruz bakacagım tıpkı sizlerin şikayetlere benziyor neticeyi paylaşırım

Zeynep  on December 20th, 2012

Uzun süredir bu sorun bizim Samsung TV’de de vardı ancak umursamıyorduk. Taşınma sırasında etkilenmiş olmalı ki yeni evde o sesleri çıkartıp hiç açılmadı. Samsung servisi çağırdık. 5 gün sonra power kart ve anakartın değişeceğini (ne olduklarını hiç bilmiyorum) ve verdiğimiz 30 lira haricinde “530 lira” daha vermemiz gerektiğini söylediler. 3 gündür sorunun ne olduğunu mail atmalarını istiyorum ama atmıyorlar. Normal bir tamirciye götürüp sizin yazınızı göstermeyi düşünüyorum. Elinize sağlık, güle güle izleyin.

recep  on December 20th, 2012

aynen iki kondansitör şismiş degiştirdim .sagolun gayet güzel

Mehmet  on January 8th, 2013

Selam arkadaşlar Benim de aynı şekilde tv ile sorunum var Açma düğmesine basınca sadece gelen cit cit kondanstorlerde şişme akma yok ama hepsini degisecem ;-) 1200 euroya 3 sene önce almıştım Hatta 2016, ya kadar garantide yaptirmistim Ama şans işte şirket iflas etmiş (hollanda da) burda tv tamirciside yok Kendim deniycem youtube da eğer olursa herkese tavsiye ederim

Kıvanç  on January 11th, 2013

Burada tamirini anlatan değerli arkadaşımıza çok çok teşekkür ediyorum..Bu tamiri okuduktan sonra denemek için yetkili servisi aradım 400 TL.dedi..TV’ yi tanıdık!!bir tamirciye götürdüm bunun 17 kondansatörü birde voltajdan powerkartı yanmış 350 tl olur dedi tanıdık olan!!En son anakartını alıp mahalledeki tamirciye şunları değiştir misin dedim, 7 dk.sürdü, 30 TL.verdim (- ki zamanım olsa Ankara Konya sokakta 15 TL.ye yapılırdı), şimdi canavar gibi seyrediyorum. Tekrar tekrar teşekkürler, bu yetkili servis ve yetkisiz olup üçkağıtçı olan servisleri de esefle kınıyorum..

Anonymous  on February 4th, 2013

TAMİRCİLER NE YİYECEK TAŞMI.

Onur  on February 5th, 2013

Çok teşekkür ederim… Servis tamircisiyle görüştüm, yüzyüze. Sorunun ne olduğunu bildiğimi ve fiyatların çok fahiş olduğunu, eğer yüksek fiyat çekeceklerse televizyonu bozma pahasına tamire kalkışacağımı söyledim… Kendi geldi, söktü, parçaları değiştirdi ve getirip taktı. 30dk’da halloldu. 40 tl.ye anlaştık…

Mehmet  on February 8th, 2013

5 tl havya
0,5 tl lehim
0,5 tl 2 adet kondansatör

6 TL ye dün kendim hallettim. Hiç endişeniz olmasın biraz dikkat ile adını söyleyebilen herkes yapar.

Anonymous  on March 9th, 2013

Bu güzel paylaşım ın icin cok tesekkur ederim kardeşim.Aynı sorun benim samsun lcd tv de çıktı iki buyuk şişen kapasitör u degistirince sorun halloldu. onlarca kişiyi büyük maliyet lerden kurtarmissin. ne diyim Allah ne muradin varsa versin.

semin özsar  on May 12th, 2013

evetttttt hep aynı. bizimki de tekrarlayan bir şekilde kendi kendine açılıp kapanıyor. sonra bir bakmışsın görüntü gelmiş. daha 2-3 gün önce böyle olmaya başladı. 444 77 11 den servis istedim ama iptal ettireceğim ve kendimiz arkasını açacağız. ben bu sitenin aynısını samsung troubleshooting de ingilizcesini gördüm. USA da falan da aynı şekilde kendileri yapıyor. yani kondansatörleri değiştiriyorlar

Anonymous  on June 11th, 2013

Selam

Kapasitorleri degistirdim acilma sorunu cozuldu ancak simdi de ses var goruntu yok. Yardimci olabilecek biri var mi?

Tesekkurler

kader  on July 6th, 2013

merhaba, samsung televizyonum 1 haftadır açılmıyordu, yazdıklarınıza göre bu sabah televizyonun arka panelini söktüm, kapasitörlerin olduğu plakayı tv tamircisine götürdüm, şişme yapmışlar, arıza buymuş.. kapasitörleri 50 tl karşılığında değiştirdi, eve gelip plakayı taktım ve şu an televizyonum çalışıyor:))

bir bayan olarak bu işlere kalkıştım diye gittiğim ilk tamirci bana sinir oldu ve tamir etmeyi reddetti:) yaptığı açıklama şu oldu: “bana yetecek kadar kapasitör var, size kullanamam..” 2. tamirci de yadırgadı ama tamir etti..

meraklı olduğunuz ve bunu paylaştığınız için size teşekkür etmek istedim…

bmert  on July 10th, 2013

tebrikler Kader. erkek işi kadın işi diye bir şey yok. istediğin her şeyi yapabilirsin.

Serhat Demirtaş  on July 14th, 2013

kartı söktüm. lehimlemeye kendim cesaret edemedim. televizyon tamircisine götürdüm. iki kapasitörü değiştirdi. borcum ne dedim, at birşeyler dedi, 10 lira verdim, memnun bile kaldı. eve geldim kartı taktım, zımba gibi çalışıyor. bütün işlemler 25-30 dakikamı aldı. teşekkür ederim emeği geçenlere.. selamlar.

Cihan  on August 5th, 2013

Merhaba,

Aynı olay benim başıma iki kere geldi. Geçen sene servis çağırdım ve 280 TL para ödedim. Üstelik karaktersiz Samsung servisi onca aldığı paraya rağmen 4 kapasitörden sadece bozuk olan 2 sini değiştirmiş. Bu sene aynı şey başıma geldiğinde az kalsın tertemiz televizyonumu çöpe atacaktım. Bu parayı vereceğime yenisini alırım daha iyi dedim. Sonra araştırdım ve burayı buldum iş 10 TL ye halloldu.

Getirenden götürenden Allah razı olsun…

Özkan  on August 6th, 2013

Ne kadar teşekkür etsem azdır muhteşemsin kelime bulamıyorum az kalsın 300 bayılıyordum.

levent  on August 19th, 2013

Burada yazılanlar benim de başıma geldi tv ‘i hiç açılmıyor. umarım kondansatörleri değiştirince düzelir. bana servis biraz geç kalmışssın dedi. ilk bu sorunu verdiğinde bu yazıyı okumamıştım. hadi hayırlısı. şu an samsung servis 45o TL istiyor.

Anonymous  on September 5th, 2013

Sayfayı hazırlayan arkadaş.. Çok teşekkürler. 400 TL dedi servis ve anlattığın şekilde 5 TL ye konu halloldu. Harikasın. Teşekkürler

Levent  on September 6th, 2013

inanılmaz bir yazı, tek kelime ile harika.
bu ara tv tamircileri kiralık katil tutup seni aratmaya başlamıştır. :)

hakan  on September 8th, 2013

Allah razı olsun bugün iki tane 25 volt 1000 mikro farad kondansatörleri aldım bi arkadaşımada değiştirttim ve tv açıldı 6 tl ye mal oldu kırşehirden saygı ve selamlarımla

Ali  on September 11th, 2013

0,50 tl ye çözdüm problemi.

Cengizhan  on September 14th, 2013

Aynı sorunu bende yaşadım. Bu açıklamayı yapan arkdastan Allah razı olsun. Dedıklerını aynen uyguladım . Tv fıstık gıbı calışıyor.malıyet 2×1.5=3 lira . Herşey için teşekkrler….

Hakan  on September 23rd, 2013

Çok detaylı olmuş eline sağlık ancak, bizde ki sorun biraz daha farklı. LG lcd açıldıktan 5-10 saniye sonra ekran koyulaşmaya başlıyor ve bir kaç saniye içerisinde tv tamamen kapanıyor. Kendim açıp yapıcam ancak tv’yi havaya uçurmadan önce senin ve işe hakim arkadaşların fikirlerini almak istiyorum :)

ibrahim  on September 25th, 2013

Ankarada 30 yıllık esnafım ve mesleğim elektronik tamirciyim. tüm bu servisler hakkında yazılanları sanki kendim yapmışım gibi utandım. servislerle ile ilgili söylenenler ne yazıkki doğru. müşteri servisin 480 Tl ücret istediği Tv yi ben 85 TL ye yaptım. Söylendiği gibi 3TL veya en fazla 10TL masrafla. ama bu kadar yüksek bir rakam haksız kazanç ve haramdır. Tv arızalarını halleden arkadaşları tebrik ediyorum.

hako  on October 17th, 2013

tv, samsung le46a553p. arıza aynı (tık tık tık yapıp açılamayan) tv sökülür, bahsedilen 2 kondansatörün şiştiği görülür. kart çıkarılır, elde kart elektronikçiden 1000/16 olan patlak kondansatörler yerine 4 adet 1000/25 likler toplam 2 tl karşılığı alınır. bayram öncesi olduğundan elektronik ustası yoktur, mahallede açık tv yada elektronikçi aranır. bir adet bulunur ve tarif edilerek lehim yapılması rica edilir. 5.dk sonra işlem biter, çıkmadan göz ile kontrol yapılırken bir tanesinin ters bağlandığı görülür ve tekrar söktürülüp düzgün bağlatılır. eve gelinip kart yerine takılır ve tv kapağı kapatılıp, açılır. veeeee, tv yeniden çalışmaya başlamıştır.
maliyet: 4 kondansatör 2 tl. yanlış lehim yapmasına rağmen ustaya zorla 10 tl vermek ve kalan 2 kondansatörü de yedek olarak ona bırakmak dahil toplam 12 tl.
yer antalya

bu sayfa sayesinde bayramda cebimde muhtemelen 300-400 tl fazla para kaldı, mert arkadaşa teşekkur ederim.
muhtemelen diğer arızalarda tv nin başka bölümlerinde bulunan diğer böyle küçük parçaların deformasyonu sonucu oluyor, servis çağırmadan kendim açıp kontrol edeceğim, gerekenleri dışarıdan alıp değiştirteceğim bundan sonra. isabet ederse tasarruf ederim, isabet ettiremezsem zaten servis nasılsa kol böreğini döşüyor her halükarda…

dışarıda lehim yaptırıyorsanız kartı mutlaka iş bitiminde göz ile kontrol edin, kutuplarında hata olursa çıkmadan düzelttirebilirsiniz, kutuplara bakmadan evde takarsanız kartı muhtemelen daha büyük bir şeyler olacaktır kutuplar ters ise.

fatih albayrak  on October 22nd, 2013

mrb. teşekkürler yararlı bir paylaşım bende servis ücretinden kurtulanlardanım. gerçi benim elimden gelmez ama en azında bordu söküp tv.’ciye götürdüm ve 50tl. karşılığında yaptırdım…

şebnem  on October 29th, 2013

merhaba bmert,

Eski işimle ilintili olduğu için kampanya olan bir dönemde kendime anneme ve en yakın arkadaşıma Samsung aldık. Evlendiğimde baktım eşimde de Samsung var. Zamanla hepimizde teker teker bahsettiğin sorun çıktı; annem ve arkadaşım bahsi geçen yüksek servis ücretleri sebebi ile tv yi değiştirip başka marka yeni tv ler aldılar. Ben farklı zamanlarda 2 tv yi de tamir ettirdim ortalama 650tl ödedim. Şimdi aynı sorun yine başlayınca bu sorun spesifik acaba cihazları topluyorlar mı gibi iyi niyetli bir tavırla google da arama yaparken sana rastladım. Şimdi depo da duran annemin tv si ve benimkileri -BAYAN OLMAMA RAĞMEN!! yazıları okurken bir arkadaşa rastladım atıfta bulunmak istedim- tamir edeceğim.
Sonucu yazarım.
Bilgilendirme için teşekkür ediyorum.

yunus emre  on October 30th, 2013

bende de aynı sıkıntı var. power kartının üzerinde 2 kondansator şişmiş fakat bendeki kondansatorler 35v

ismail  on November 6th, 2013

Yahu bmert kardeşim senin mekanın direk cennet. Bu kadar duayla başka türlüsü de beklenmezdi zaten. Şurada yukarıdaki yorumları saydım, ortalama 250 TL ile çarptım, resmen milli sermayeye katkı yapmışsın. Allah razı olsun. :))

JJ  on November 7th, 2013

Kendi işini kendi yapanlara, hele bir de yapıp insanlarla paylaşan bmert gibi değerli şahıslara hayranım. Benim TV’m henüz ölmedi, nadiren kendiliğinden kapanıp açılıyor ve kırmızı ışık bu arada yanıp sönmeye başlıyor. Sanırım benim de kapasitörleri değiştirmem gerekecek.

Tamirciler de kızmasın, burada şikayet edilen yetkili servisler, özellikle de kart değiştirdim diyerek parasını alıp sadece kapasitörleri değiştirenler. Zaten servisin prosedüründe kapasitör değiştirmek bulunmaz, onların kart değiştirmeleri gayet normal.

Hüseyin Bozik  on November 14th, 2013

Kardeşim Senden Allah razı olsun aynı sorun benim lcd televizyonumda da vardı dediğin gibi Perpa’dan aldığım 4 ad.kapasitör alıp tarif ettiğin gibi 400,- vermekten kurtuldum.Çok teşekkürler sana

hasan koç  on November 20th, 2013

Çok teşekkürler.Burası türkiye,ne yazıkki genelde bu kazıklanma olayları oluyor.

oguz  on November 22nd, 2013

Allah razı olsun kardeş sayende çözdüm olayı

taylan  on November 28th, 2013

sağolasın arkadaşım izmir de 25 tl ye bit pazarında elektronikçi halletti.süper oldu.bi ton masraftan kurtuldum sayende.sağolasın.bu sorunu olan arkadaşlar yetkili servislere para kaptırmasın.söksünler güç kaynağını elektronikçiler hallediyor.

ertan  on December 2nd, 2013

çok teşekkürler. benim model 40A558 di kapasitorler farklı da olsa aynı çözüm işe yaradı. 2 x 25v 820 f ve 2x 25v 470 çıktı yerine 4 x 25v 1000f takıldı. canavar gibi oldu.

Anonymous  on December 14th, 2013

Kardeşim teşekkür ettim aynen yazdıklarını uyguladım çatır çatır çalışıyo tv saol

ekşiden ziyaretçi  on December 17th, 2013

Çok teşekkür ederim bu yazıya. Ekşi sözlükten geldim okudum, bir sürü kişinin de duasını almışsınız:)

Benim lafım buraya gelip çemkiren tamirci arkadaşlara. Ne o, 3-4 liralık malzemeyle en fazla 20-30 liralık tamire 400-500 lira isteyemeyeceğiniz için kudurdunuz mu:)
Kimse kimsenin işini baltalamaz. Ama sizler çakallık yapmayıp 30 liralık tamir için en fazla 40-50 lira isteseniz zaten millet sizi öve öve anlatır, müşteriniz eksik olmaz…
Ama 400 lira kazanmak varken 40 lira kazanmayı kim ister ki?

Dürüst esnaflar lafımın dışındadır.

İşgüzarcımüşteridüşmanı  on January 7th, 2014

Allah Siz Gibi Müşterileri Tamircilere Muhtaç Etsin İnşallah.Herşey Sadece Kondonsatör Değiştirmek Değildir…

İşgüzarcımüşteridüşmanı  on January 7th, 2014

Bir fabrikada imalat hattındaki çok önemli olan ana makinalardan biri arızalanınca fabrikadaki tüm üretim durdu.

Mevcut teknisyenler makinayı çalıştırmak için çok uğraştılar,ancak ne yaptılarsa nafile bir türlü başaramadılar.

Sonunda dışarıdan uzman çağardılar.Uzman gelip makinayı inceledi duruma baktı.Sonra çantasından çekiç çıkarttı.Elinde çekiçle makinaya yaklaştı makinanın belli bir noktasına elindeki çekiçle dikkatlice sert bir vuruş yaptı.

Makina hemen çalışmaya başladı ve hiç bir arıza olmamış gibi devam etti. Fabrika tekrar harekete geçti.Uzman fabrikadan ayrıldıktan iki gün sonra fatura gönderdi:’Hizmet bedeli karşılığı 1.000 USD’.

Fabrika müdürü bu faturaya çok kızdı.Tepesi attı ve bir çekiç darbesi için bin doları çok buldu. Uzmandan ayrıntılı fatura göndermesini istedi.Uzmandan bir gün sonra aşağıdaki ayrıntılı fatura geldi.

Makinaya çekiçle vurma bedeli …1$
Nereye vuracağını bilme bedeli…999$
Toplam………………………1.000$

olmaz böyle şey  on January 7th, 2014

size göre 2-3 ytl’lik bir parça değiştirdiğinde 20 tl alsa bir sonraki işiniz düştüğünde ve gittiğinizde o zanaatkarı orada göremezsiniz neden mi ?

o dükkanın elektriği,işçi sigortası, kendi sigortası, işçi maaş’ı, icar’ı vergisi, algısı, yemeği, suyu, vs.vs….

uzar gider siz sanırım memur cocuğusunuz bu kadar basit bakıyorsunuz olaya

Pamir  on January 8th, 2014

Merhabalar oncelikle bu yararli makale icin tesekkur ediyorum! Bugun kapasitorlerimi aldim benimde 3 tanesi sismisti tv icindekiler 1000uF 9VA idi simdi aldigim 1000uF 16v. Ama yapmadan bir sorum olacak umarim cevap bulabilirim. Tvdeki 9v ler daha tombik ama simdi aldigim 16v ler daha inceler, siz makalede daha cok yer kaplayacagini soylediginiz icin bir sorma ihtiyaci duydum bu normal midir? Bir de tvdeki kapasitorlerde V9A yazarken yeni aldiklarimda sadece 16v yaziyor bu bir soruna yola acar mi? Simdiden tesekkur ediyorum

bmert  on January 8th, 2014

Merhaba Pamir. Bir fikrim yok. Buradaki bir çok kişinin yaptığı gibi kartı söküp bir tamirciye (servise değil, elektronik tamircisine) gidebilirsin emin değilsen. Makul ücretlerle değişimi yaptıklarını yazmış arkadaşlar yorumlarda.

serhat  on January 13th, 2014

TELEVİZYON KANALLARI KENDİ KENDİNE SOURCE BÖLÜMÜNDE DEĞİŞİYORKEN SİZİN SİTENİZE VE DAHA SONRA DA BU VİDEOYA ULAŞTIM…. KANALLARI KENDİ KENDİNE DEĞİŞEN TELEVİZYONA YAPABİLECEĞİNİZ DÜZELTME BU VİDEODA.. ALLAH HEPİNİZDEN RAĞZI OLSUN

samsung lcd tv change channels by itself http://www.youtube.com/watch?v=MEepDyf4S-s

GlurDlur  on January 22nd, 2014

Rehber için çok teşekkürler, konuyla alakalı hiçbir bilgisi olmayan birinin bile oturup yapabileceği düzeyde anlatılmış, yer imlerime ekledim,ne olur ne olmaz sonuçta. :D

Şu ”Ekmeğimizi elimizden aldınız !” diye zırlayan tamircilere :

Eğer 20 liralık iş için 400 lira alıyorsanız bunun adına dolandırıcılık derler.Kimsede dolandırıcıya yedirecek para yok.Adam gibi işini yapmayan adama para vereceğimize elbette kendimiz hallederiz işimizi, sizin gibi şark kurnazlarının cebine gideceğine bizim cebimizde kalsın paramız.

hasan ali gunaydin  on January 24th, 2014

Merhabalar,
Oncelikle bu paylasimi yaptiginz icin cok tesekkur ederim.
Ancak biraz gec kaldigim icin neden bu arastirmayi bu sabah yapmamisim diye Su an karmasik duygular icerisindeyim:)
Dun aksam tv izlerken birden bir cizirti gelmis ve pof diye bir cikmis ve tv daha da acilmamis. Tabi evde coluk cocuk var hemen yaptiralim dedik. Sabah biraz konuyu arastirdim. Bu arada arkadaslar samsung dan hayal kirikligi yasadiklarini soylemisler ama Benim tv modeli lg ld450 model lcd televizyondur. Demekki bu sahtekarligi sadece samsung yapmiyor. Nette hep anakartin yanmis olabilecegi ve bunun da yari tv fiyatina oldugu yaziliydi. Neyse uzaktan da olsa tanidik bir televizyoncuya goturdum. Hemen acti bakti kontrol etti ve lehimle birseyler yapti- maksimum 1 saat suren bir isciikten sonra tv calisir hale geldi. Ben 30 40 gibi bir fiyat beklerken 85tl dedi. Anakart bozulmadi icin sevinen ben bu fiyata pazarlik bile yapmadan kabul ettim. Ne olmus diye sorunca kondensator patlamis dedi. Sonra biraz nette arastirrinca bu makaleye kadar geldim.arkadasimizin anlattiklarini ben de pekala kolayca yapabilirmisim keske bu yaziya daha erlen rastgelseydim. Kazik yedigimi dusundum ama usta bana servise gitseydin en az 185 200 alirlardi demisti. Hakliymis meger. Emek verdi iscilik ucretini aldi diye dusunuyorum su an. Sonucta o da dukkan sahibi ve gecim kaynagi bu. Ama yine de benim icin kaybedilmis bir 84 lira soz konusu….

İrfan  on February 10th, 2014

selamlar, benim sorunum biraz farklı, samsung 40d6500 led tv , bugün tam 2 yıl 2 aylık oldu, geçe normal bir şekilde kapatıp yattık, sabah açtığımızda, tv 15-20 sn açık duruyor ve sonra kendiliğinden kapanıyor, görüntüde seste hiç bir problem yok, açma tuşuna basıyorum 15-20 sn sonra tv kendiliğinden kapanıyor, tamirci bir arkadaşım besleme ünitesindeki bütün parçaları kontrol etti, şişme veya bozukluk yok, şu an atölyesinde neden olduğunu araştırıyor, bu konuda fikri olan varmı

birecikten engin  on February 11th, 2014

2 ay kadar önce lg 107 ekran tv de aynı problemi yaşadım. dediğiniz bütün yolları denedim.söktüm temiz. aldım tamirciye götürdüm.bütün kondansatörler değişti.yine aynı. usta problem ne?bilmiyorum bulamadım diyo(usta da sağlam tanıdık). başka bi tamirciye gidiyorum o da bulamıyo. en son beni antepe yönlendirdi.bu arada servis garanti bittiğinden beni kaile almıyo.hoş alsada onlara para kaptırcağıma ustalar alsın.neyse antepte işinin ehli bi parçacı ve usta olan Abdulkadir usta bakar sorunu bulur.power karttan dengesiz elektrik çıkışı sonucu main boardda arıza. ufak bi kaç parça değişimi:300 tl masraf. adam işinin ehli olduğu için ve ben çok problem yaşadığım için 300 tl hafif geldi. işin özeti. tv nizi kullanmadığınızda fişten çekin. stand by konumunda bırakmayın.

İrfan  on February 12th, 2014

arızayı bulamadık, mecburen servise götürdüm, sizinde dediğiniz gibi main boardda arıza çıktı, orjinaali 500 tl, imiş, mecburen değiştiriyorum :-(

Anonymous  on March 14th, 2014

Vestel’de 7. yılında lcd tv standby’a düşüyordu. Anlattığınız çözümle 5 kapasitörü 20 tlye değiştirttim, düzeldi. Teşekkürler

cego  on March 18th, 2014

bmert emeğine sağlık kendi kendime tamir ettim.
samsung gibi bir markanın böyle bir imalat hatasını yapması manidardır. Heralde servisleri düşünerek böyle bişey yapılmış olunabilir.Böyle bir problem için servisin kartı gitmiş değişmeli gibi yorumlarıda bu arızayı giderdikten sonra samsunga karşı güvenimi zedeledi..
bmert teşekkürler.

ahmet  on April 25th, 2014

arkadaşlar bu iş düşündüğünüz kadar kolay değil yanlış bir işlem hayatınıza boyunca mal olabilir. uyarmak istedim..

yorumcu  on April 26th, 2014

Bilenler bilir, tezgahta balık cok bol oldugunda 5 TL’ye kilosu aldıgınız balıgı, az oldugunda 40 liraya alabilirsiniz. Tamamen o sektorun toplam gecim ihtiyacının eldeki balık miktarıyla oranlanmasına ortaya cıkar o fiyat.

Eskiden tüplü TV’lerin parcaları cok kolay bulunmaktaydı, tamir sürümü yüksekti ve gayet makul fiyatlara onarım yapılabiliyordu.

Simdi LCD TV’lerde, parca bulmak ciddi sorun, tüketim toplumu haline de geldik, insanlar cihazlarını onarmak yerine kredi kartına bol taksitle yeni cihaz almayı tercih ediyorlar. Sonuc olarak tamir ile hayatını kazanan insanlar icin günden güne ayakta kalmak zorlasıyor, bu durum elbetteki tüketiciye yansıyor.

Nasıl mı, bir atolye’nin aylık maliyetini dusunun, calısanların ucreti, kira, aracların masrafları, elektrik, sizin televizyonunuzu onarabilmek icin stoklamak zorunda oldukları komponentler vs. Bunların aylık maliyetini toplayın, o atolyede toplam onarılan cihazların adedine bölün.

İste o bahsettiğiniz fahis rakamlar bu hesapla ortaya cıkıyor, sektoru cok yakından takip eden birisi olarak sunu soyleyebilirim ki, inanın iyi durumda olan bir adet servis yok.

Bir de isin su boyutu var, malesef her hangi bir servis, malzemesi 10 lira iscilik 100 lira diye bir teklif yapamıyor hic bir musterisine, mecburen pazarlıkta sıkıntı cekmemek icin 80 lira malzeme 20 lira iscilik diyor ki cok hırpalanmasın. Düsünün hangimiz kabul eder 10 lira malzeme 90 lira iscilik lafını.

Son olarak sunu da belirtmek isterim, sizden talep edilen tutarda su risk de var, sizin vakti zamanında 2000 3000 TL’ye aldıgınız TV, evinizden alınacak, atölyeye cekilecek, orada islem gorecek, olası en ufak hata bu cihazın tamamen bozulmasına, ekranının kırılmasına neden olabilir, istediginiz herhangi bir nakliyeciye sorun 50 ekran TV’mi su semtten su semte tası diye, ne kadar ucret isteyecek sanıyorsunuz?

Tüketici olarak haklıyız, cok az malzeme kullanılarak yapılan bir is icin o kadar para odemek istemeyerek, ama isin diger boyutlarını da dusunmek lazım.

Bu isin sonu suraya varacak er ya da gec bu mantıkla, hic bir tamirci ayakta kalamayacak, ve bizler en ufak arızaya ulasmıs cihazımızı cope atmak zorunda kalacagız, ya da tamirci sayısı o kadar azalacak ki, simdi 200 TL isteyenler 400 500 TL ister hale gelecekler

birecikten engin  on May 7th, 2014

abicim benim tv yi tamir eden ve 300 tl alan a.kadir usta meger bizim tv yi yemiş. main boardı sözde tamir edeyim derken besleme kartını da yemiş. 2 ay içinde tv yine bozuldu.servise götürdüm. main board:350 tl ve besleme kartı:150 tl. toplam:500 tl önceki ödediğimle beraber:800 tl masraf çıktı. anlayacagınız benim tamir işi nerdeyse yeni tv fiyatına çıktı……

Alican  on May 29th, 2014

Hocam çok sağolasın sayende işçilik dahil 10 liraya yaptırdım lehim pompa falan olmadığı için ben uğraşmadım 2 dk da yaptı usta taktım ve tv artık açılıyor. 1000 uf/25v lik varmış üstünde ustaya 50lik tak dedim ama ne çıkarsa onu takarım sonra sıkıntı olur boşver tak dedim ama dinlemedi 7-8 yıllık tv sonuçta bu kadar daha götürsün yeter :) Tekrardan çok sağolasın servise 300-400 lira kaptırıp dolandırılmaktan kurtardın

Cem  on June 1st, 2014

Merhaba bmert bey, öncelikle paylaştığınız bilgiler için çok çok teşekkür ederim.

Benim tv’de de aynı problem vardı, yazınız okuduktan sonra kartı söküp çok yakın arkadaşım elektronik tamircisine götürdüm iki adet 10V, iki adet te 25V olan kapasitörleri değiştirttim. Eve gelip TV’yi topladım, fişe taktım fakat tıkır tıkır sesler halen geliyor ve TV çalışmıyor.

Yukarıdaki yorumlarda da aynen benim gibi olan arkadaşlar var. TV 46A656A bu durumda ne önerirsiniz acaba. Takılan kondansatörlerin çok iyi kalitede ve durumda olduğunu takan arkadaşım söyledi.

Mümkünse bu konu hakkında bilgisi olanlardan yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler…

seay  on June 2nd, 2014

Arkadaşım paylaşım için çok teşekkürler.

geçenlerde başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum . Skoda marka aracımın abs ve haliyle asr lambası yanmaya başladı .kendi servisi ve özel 4 adet servis gezdim hepside abs pompa yada beyin arızası diyerek tamir yada değişim seçeneklerini sundular maliyetmi 600 tl ile 2500 tl arası , rakamları duyunca biraz zonrunlu olarak araştırma faaliyetlerine giriştim webte aynı sorunu yaşayıp aynı paraları vermiş ama çözümü mahallesindeki oto elektrikçide bulmuş bir arkadaşın blogunda okudum çözüm akünün üstündeki 7 tl değerindeki sigortanın değişimiyle çözülmüştür. şimdi servis şubu işçilik kira vb. açıklamaları dile getiren arkadaşlar şimdi bu arkadaşın yaptığı paylaşımdan mutlulukmu duyuyorsunuz yoksa sizleri çokmu rahatsız ediyor .makul olan herşeye amenna ama öyle esnaflarımız varki gelen müşteriyi kaz gibi görüyorlar .işte onun içindirki böyle paylaşımlar arttığı sürece dürüst esnaflık kazanacak çakallar kazanamayacaklar.

dünde arkadaşın paylaşımıyla mahallemizdeki bir tamircimize ortalama 20 tl masrafı olan tamir için nerdeyse 300 tl ödeyecektim.şimdi soruyorum sizlere nerde dürüstlük nerde helal kazanç helal olsun arkadaşa bilgi paylaştıkça güzeldir

saygılarımla

Boris  on June 17th, 2014

Dostlar, hepinize geçmiş olsun.. TV lerinizle uzun seneler. Bmert Allah senden 2 defa razı olsun. 1, milletin parasını cebinde tuttuğun, 2. çakal servislerin, tamircilerin ipliğini pazara çıkardığın için. adamlar kalkmış bir de utanmadan tamirciler ne yiyecek, 40 yıllık ustayım, yok patlar, çatlar.. usta olmadan önce insanlığı öğrenin!! iş ahlakının kalıpları dışına çıkmayın. tamam al işçiliğe 50 tl malzemeye de 20 tl razı olur insanlar. ama iş ahlakı yoksunları 400 tl. nedir ? nasıl bir kazıklama tarzı bu ? biride seyretmeyeceksin o zaman vs demiş. adamın mantığa bak.. eskiden helal lokma olmazsa geçmesin boğazımdan diyen millet nerelere gelmiş. Allah sizin düşüncenizdeki insanları ıslah etsin.. Allah’tan korkun lan.

Anonymous  on June 28th, 2014

Arkadaş çok teşekkürler gerçekten mükemmel anlatmışsın. Aynı sorunu anlattığınız şekilde hallettim.beni tamirci arama derdinden kurtardınız tekrar Teşekkürler.

ömer kay  on October 13th, 2014

ben farklı bir prize taktım..tak diye düzeldi ses mes kalmadı :)

ebru  on October 13th, 2014

samsung lcd tv açılmamaya başladı diye googlelayınca karşıma çıkan bu faydalı bilgiyi bu kadar başarılı bir şekilde paylaştığınız için teşekkürler. kartı söküp karaköyde nereye götürebilirim acaba?

Didem Korkmaz  on October 26th, 2014

Valla bende lcd tv arızası ile uğraşırken başka bir sitede size teşekkür eden arkadaşların yazılarından buraya ulaştım. Daha henüz bahsettiğiniz tamiri yapmadım ama yarın ilk iş eşimle beraber deneyeceğim. Ayrıca olsada olmasada insanları düşünüp bu kadar açıklayacı bir makale yaptığınız için şimdiden bende teşekkür ediyorum.

Salih  on October 29th, 2014

Çok teşekkürler. Elimde lehim makinası ve pompası olmadığı için elektronikçiye götürdüm 10 liraya 2 kapasitör değişti ve taş gibi maşallah yine televizyon. Teşekkürler.

YASAR  on November 24th, 2014

kardeşim çok sağol benki hiç anlamam anlatımın o kadar detaylıkı ben bıle yaptım pes kolay gelsin

yeni tamirci  on November 30th, 2014

Arkadaşım çok teşekkür ederim. Emeğine yüreğine sağlık. 42 inç lg televizyonum bir yıl önce arızalanmış hiç durmadan açılıp kapanıyordu. Servis sadece açma kapama parası 150 tl istedi. Tv tamircisine 130 tl vererek yaptırdım (TAMİRCİLER ŞUAN KIZIYOR AMA BENİM TAMİRCİ 80 TL MALZEME 50 TL İŞÇİLİK ALDIĞINI SÖYLEMİŞTİ). Tamirden bir yıl sonra aynı arıza tekrar oldu. Anlattıklarından yola çıkarak tv yi açtım ve tamircinin sadece 3 adet kapasitörü değiştirdiğini gördüm. Mevcut olan toplam 13 adet kapasitörün tamamı fiziki olarak sağlam görünüyordu. Aralarından bir yada bir kaçının arızalı olabileceğini düşünerek 11 adet kapasitörü değiştirdim. Şuan tv sorunsuz çalışıyor. MALİYET 2 LİRA 60 KURUŞ.

murat kurt  on January 19th, 2015

Herkese Selam ;
Sevgili dostlarım bu samsungdan cektigimi anlatamam sizlere 2011′in 9. ayında MediaMrkten ue46c6000 serisi led tv aldım güyya full+full diyerek daha 1.ayında açılmama sorunu ile karsılastım. demem o ki ilk 2 yıl içerisinde 3 defa servise gitti ve 2 defa anakart degisti. gel gelelim garanti ötesi denen illeti yaptırmıstım 3 kezde öyle gitti garantiye toplam 6 defa gitti 4 kez anakart degisti toplamda :( ne yapacagımı şaşırdım halen sorun aynı açıyorum çıt çıt çıt ediyor ama canı isterse açılıyor.açıp baktım içinde öyle yanan kondansatorde yok patlayan bir yol gösterin lütfen youtu.be ekledim görüntüyü lütfen bakın. model 46c6000 yazın göreceksiniz ne olur yardım edin kafayı yiyecem

tuncer  on January 20th, 2015

merhaba arkadaşlar.

bende de 32c630 modeli var. problem şu ki, tv’yi fişe taktığımda direk açılıyor, power tuşuna basmadan. ama ne kumandadan ne de tv üzerindeki dokunmatik ekrandan bir işlem yapamıyorum. kapatamıyorum bile tv’yi. sadece görüntü var bu arada. sesten emin değilim, ses kısık halde kalmış da olabilir, hiç sesi çıkmıyor da.

tv’yi açtım, kapasitörlere baktım. hepsi sağlam gözüküyordu açıkçası. yine de gözüme biraz şişmiş gibi gözüken 2 tanesini değiştirdim. ama değişmedi. sizce hepsini değiştirsem faydası olur mu?

Canbaz  on January 21st, 2015

Samsung LE40R81B modelinde denendi ve %100 çalışıyor. 4 kapasitör birden değişmesi gerekti. Teşekkürler.

savaş  on February 12th, 2015

Eyv dostum saolasın bugün tvyi söktüm dediğin gibi kapasitörler şişmiş yarın bir arkadaşıma değiştirteceğim. faydalı bir yazı yazmışsın. teşekkürler.

erdem  on February 19th, 2015

Arkadaşlar bendede aynı sorun var telvi.pirize taktıgımda işik yanıyordu fakat açma tuşuna bastıgımda işik yanıp sönüyordu telv.açılmıyordu SORUNUN ÇÖZÜMÜ:sorun pirizden kaynaklanıyor pirize fazla güç yükleniyor veya piriz arızalı ARKADAŞIMIZIN dediği gibi 16v televz. na 10 v elektrik veriliyor sorun bu pirizdeki her şeyi 3 lü pirizi çıkarıp dadece fiş yerine telv.taktın sorun çözülü…

Alper  on March 7th, 2015

Kalemine sağlık. Söylenenleri uygulayınca yeni gibi oldu. Maliyet işçilik dahil 10TL.

Yorum Yaz