Nadia’nın Müziği

Nadia ComaneciBir dönem herkesi ekran başına toplayan pembe dizi Yalan Rüzgarı’nın müziklerini aradım bugün. Başlarken ve biterken çalan parçanın adı “Nadia’s Theme”. Orijinali 1971 yapımı Bless the Beast and the Children filmi için yapılmış ve o sıralar adı “Cotton’s Dream” olarak geçiyormuş. 1973 yılında biraz düzenlenerek Yalan Rüzgarı’nın müziği haline gelmiş. Amerikan ABC televizyonu 1976 Yaz Olimpiyatları’nda tüm jüriden 10 puan alan efsanevi Romanyalı jimnastikçi Nadia Comaneci’nin performansında bu müziği kullanınca adı “Nadia’s Theme” olarak kalmış. Bir dönem her gün duyduğum bu parçanın adını nerden aldığını görmek istedim ve videolardan birini buldum. Skor tabelasında 10 puanı yazamadıkları için 1.00 yazıyorlar:)

Eski görüntüler, efsanevi komünist bir sporcu ve dramatik bir müzik… Her biri çocukluğumu hatırlatıyor ve aşağıda hepsi birarada.

Orijinal video silinmiş, farklı bir tane ekledim

2 Yorum

yenal  on February 26th, 2007

Müzik mi çok etkileyici; kız mı çok efsanevi ya da her ikisi mi? Bir jimnastikçiyi izlerken Rocky’nin zirve sahnelerinden birini izliyormuşçasına etkileneceğimi tahmin etmezdim; hele seriyi tamamlerken yaptığı o hareket… Vallahi müthiş. Ayrıca yıllardır benim gibi pek çok kişinin de “neşeli günler” adlı filmi her izlediğinde kafasını kurcaladığını düşündüğüm sorunun cevabını ekşisözlükte buldum:

“$ener $en ne$eli gunler filminde kaaveye girip jilet satmaya calisirken onun adini da aazina alip o da bununla tra$ oluo demi$tir…”

metin  on June 17th, 2008

çokkkkkkkkkkkk teşekkürler…Bende bunu arıyordum….

Yorum Yaz